منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

سلامت کار – سر درد های میگرنی

گواهی رفع مسؤولیت: هیچ وقت مبنای تشخیص مشکلتون را این مطلب قرار ندید. این یک مطلب پزشکی نیست و تنها یک تجربه شخصی از یک مشکل است که لزوما ممکن است در مورد همه صدق نکند. لطفا با مسؤولیت خودتون از پیشنهادات استفاده کنید.

من چند سالی است که تجربه میگرن دارم تقریبا از ده سال پیش تا به حال و در زمانهای خاصی به سراغ من می یاد. اوایل به دلیل همزمانی مشکلات در هر مورد درد را به یک عامل نصبت می دادم تا اینکه بعد از مدتها تونستم به یک جمع بندی از دردم برسم. تصمیم گرفتم که بنونیسم شاید در مورد یک نفر دیگه هم صدق کنه و بهش کمک کنه.

میگرن

به سردرد های یک طرفه در سر میگرن می گند. اگه کل پیشونیتون درد گرفته و کل سرتون درد می کنه و یا سوت می کشه این اسمش میگرن نیست. درد میگرن معمولا تو ناهیه شقیقه شدت بیشتری داره و در یک نقطه زمانی با دردهای خفیف شروع می شه و می تونه در حدی زیاد بشه که شروع گاز گرفتن بالشت کنید و از درد اشکتون در بیاد. در موارد حاد می تونه باعث حالت تهوع بشه که در این صورت باید به اورژانس مراجعه کنید تا با سرم و آرام بخش نجاتتون بدن.
چیزی که من متوجه شدم از نظر ریشه درد، دو مدل میگرن داریم. میگرن عصبی و میگرن فیزیکی

میگرن عصبی، زمانیه که شما به دلیل یک درگیری محیطی و روانی دچار سردرد بشه. از درگیری های کاری تا درگیریهای خانوادگی. که من بعد ده سال در گیر این موضوع بودم و دائم دنبال ریشه های فیزیکی این ماجرا می گشتم

میگرن فیزیکی، هم یعنی ریشه های غیر روانی داره. مثلا غلطت خون و این چیزا که من ازش چیزی نمی دونم

 

میگرن عصبی

اینکه بدونی میگرنت چه نوعی هست در حلش خیلی کمک می کنه و بی خودی دنبال داستان های دیگه نمی گردی . اینکه دایم فکر کنی فلان چیز و بخوری یا نخوری و در نهایت بازم سر درد بیاد سراغت و فقط پدرت توی این جستجو در میاد 😉
در مورد درمان هم باید بگم که وقتی گرفت که دیگه کاریش نمی شه کرد. اقلا من تا این لحظه راهی برای آروم کردنش پیدا نکردم و همه راههای اینترنتی و پیشنهادی و پزشکی به دیوار خورد. مثلا اینکه دستهات یا پاهات را خنک کنی یا تو یخ بزاری یکمی تحمل درد را خوب می کنه ولی در بهبودش تاثیری نداره. یا لبینات نخوری. یا نور که واقعا آزار می ده، ولی بر خلاف تصور مشکل نور نیست ، شما در لحظه مشکل به نوز حساس شدی، ولی نور باعث درد نیست. تاریک کردن محیط به تحمل درد می تونه کمک کنه. حتی در زمان مراجعه به اورژانس هم آرام بخش ها درد را متوقف نمی کنند و فقط حس کلافگی و تهوع را از بین می برند. پس راه حل چیه؟

میگرین عصبی اگه دنبال ریشه روانیش بگردی سریع بر طرف می شه. در حد لحظه است. مثلا من در یک مورد در کارم دچار مشکل شده بودم و با نوشتن استعفا مشکل حل شد. یعنی به محظ اینکه گفتم دیگه از ماه بعد نمی یام سر کار سر درد رفت که رفت. انگار اصلا نبوده.

اگه مشکل را فعلا نمی تونید حل کنید و باید باهاش بسازید یکی از راهها شنا کردن. هفته یک یا دو جلسه ۴۵ دقیقه ای برید استخر. جلسات اول کمی اذیت می شید. یعنی تو استخر خیلی حس خوبی ندارید. تحمل کنید. تقریبا بعد از یک ماه که مداول به استخر برید میگرن ضعیف می شه و اگه منظم این کار را ادامه بدید میگرن سراغتون نمی یاد، اقلا تا زمانی که اسختر می رید.

یکی از راه حل های دیگه هم قبل از شروع درد هست. زمانی که سردرد میگرنی داره شروع می شه معمولا چند ساعت قبلش حس می کنی که انگار سرت سنگینه یا حس بدی داری. هنوز درد نمی کنه ولی حس اینکه داره شروع می شه را می فهمی . اون لحظه اگه یک استامینوفن بخوری، در مواردی که میگرن خیلی سنگین نیست، میتونه جلوی شروع میگرن را بگیره.

 

میگرن فیزیکی

هیچی در موردش نمی دونم. راستش این اسم را هم خودم گذاشتم روش . اگه شمادچارش هستید خوب خودتون تجربتون را هم بزارید یه جایی بقیه بخونند :))

 

مطالب مرتبط

The post سلامت کار – سر درد های میگرنی first appeared on LINUXMOTTO.