منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

شبکه خبر: رقابت غول های برنامه نویسی دنیا در تهران

  شبکه خبر: رقابت غول های برنامه نویسی دنیا در تهران

مرحله پایانی «رقابت های برنامه نویسی بیان»، صبح امروز با حضور برترین‌های مرحله انتخابی رقابت ها که از نخبگان برنامه‌ نویسی جهان هستند، در محل هتل آزادی تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در مرحله مقدماتی رقابت های برنامه نویسی بیان، 10 هزار و 266 برنامه نویس از 103 کشور جهان حضور داشتند که آمار شرکت کنندگان این دوره که از 39 کشور اروپایی، 34 کشور آسیایی، 15 کشور آمریکایی، 14 کشور آفریقایی و دو کشور از اقیانوسیه هستند، نسبت به دور قبلی مسابقات بیان، بیش از دو برابر افزایش داشته است.

در ادامه مرحله انتخابی سومین دوره رقابت های برنامه نویسی «بیان» 27 مهرماه گذشته با رقابت بیش از سه هزار شرکت کننده ایرانی و خارجی برگزار شد و در پایان، 20 برگزیده خارجی و 40 برگزیده ایرانی به مرحله نهایی مسابقات راه یافتند.

دو برنامه نویس از ژاپن، دو برنامه نویس از چین و برنامه نویسی از روسیه به ترتیب رتبه‌های اول و دوم، سوم و چهارم و پنجم این مسابقات را کسب کردند. البته طبق مقررات مسابقه 20 برگزیده برتر از 20 کشور به مرحله نهایی مسابقات راه یافتند، یعنی از هر کشور تنها یک نفر در فینال رقابتها حضور داشت. با این حال به منظور فراهم شدن امکان حضور و کسب تجربه برنامه‌نویسان ایرانی در یک رقابت سطح بالای بین‌المللی 40 نفر اول برنامه‌نویسان ایرانی به مرحله نهایی راه یافتند.

به گفته مسئولان مسابقه ها، میزان اشتراک برگزیدگان رقابت های برنامه نویسی بیان با برگزیدگان مسابقات معتبر جهان (code jam گوگل، codeforces،hackercup فیسبوک، Topcoders) و مدال آوران رقابت های جهانی المپیاد کامپیوتر به بیش از 50 درصد می‌رسد.

 حداقل 18 نفر از نفرات برگزیده رقابت های برنامه نویسی بیان دارای نشان المپیاد جهانی کامپیوتر بوده اند و یکی از نفرات برگزیده مسابقه دارنده شش مدال طلا و یک مدال نقره در المپیاد جهانی کامپیوتر است.

 

همچنین شش نفر از 20 نفر برتر مسابقه code jam گوگل جزو رتبه‌های برتر مرحله میانبر سومین دوره مسابقات برنامه نویسی بیان بوده اند.

به گزارش ایسنا، رقابت های برنامه نویسی بیان به همت گروهی از نخبگان برنامه نویسی و مدال آوران ایرانی المپیاد جهانی کامپیوتر که در شرکت دانش بنیان بیان گردهم آمده اند، ترتیب داده شده و به دلیل شناخته شده بودن تیم برگزاری در سطح بین‌المللی و همچنین سطح بالای رقابت ها به سرعت در تراز اول رقابت های برنامه نویسی جهان قرار گرفته است؛ به طوری که فراخوان و اخبار این رقابت ها در معتبرترین سایت های برنامه‌ نویسی دنیا مثل «کدفورسز» یا سایت رسمی المپیاد جهانی کامپیوتر منعکس شده و برنامه نویسان و فعالان حوزه نرم افزار به شرکت در این رقابت ها دعوت شده اند.