منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

عضویت AMD در بنیاد اسناد و بهبود صفحه گسترده Calc

اخبار خوبی از توسعه‌دهنده نرم‌افزار لیبره آفیس یعنی The Document Foundation به گوش می‌رسد.

شرکت AMD از هم‌اکنون عضوی از هیات مشورتی در The Document Foundation است و قصد دارد تا به این مجموعه آفیس در راه ارتقای بخش صفحات گسترده خود یعنی Calc کمک کند.

بر اساس خبرها، بهبودها و ارتقای این نرم‌افزار بزرگترین تغییرات در آن از زمان جدایی لیبره آفیس از اوپن آفیس خواهد بود به طوری که به گفته مایکل میکس یکی از مهندسان سوزه «تغییرات بنیادی خیلی خیلی زیادی در راهند».

برخی از این تغییرات همراه با انتشار لیبره آفیس ۴.۱ ارائه خواهند گردید در حالی که بخش بیشتری از آن‌ها در بلند مدت و با انتشار نسخه‌های ۴.۲ به بعد منتشر خواهند شد.

در این راه AMD تمرکز خود را بر استفاده از GPU برای سریع‌تر کردن محاسبات صفحات گسترده خواهد گذاشت. به گفته میکس کاربران سوپر کامپیوترها مدت‌هاست که از موهبت استفاده از GPU برای تسریع عملیات استفاده می‌کنند و اکنون زمان آن است که برخی از این قابلیت‌ها به حوزه دسکتاپ نیز وارد شوند.

به گفته میکس ترفند این تکنولوژی این است که تعداد بسیار زیادی ترانزیستور در GPU سیستم شما وجود دارند که در اکثر مواقع در کاربردهای تجاری، آن‌ها اصلاً کاری انجام نمی‌دهند؛ بنابراین می‌توان از این ترانزیستورها برای انجام کارهای دیگر کمک گرفت.

همچنین برنامه دیگر در این راه، بهبود عملکرد CPU به وسیله سازماندهی مجدد هسته Calc و کاهش استفاده از حافظه است. بدین شکل که لیبره آفیس از OpenCL استفاده خواهد کرد تا توانایی ایجاد ارتباط با کارت‌های گرافیک مجزا و همچنین معماری سیستم ناهمگن* (HSA) که هم‌اکنون به وسیله‌ی AMD مراحل توسعه را می‌گذراند داشته باشد.

به گفته میکس در گذشته به منظور استفاده از GPU باید تلاش زیادی به خرج داده می‌شد تا وظایف به تکه‌های کاملا مشخص و مناسب برای GPU شکسته شوند؛ اما در دنیای معماری سیستم ناهمگن (HSA) نیازی به انجام چنین تلاشی نیست و شما به راحتی می‌توانید انجام وظیفه را به GPU واگذار نمائید.

به گفته او استفاده از HSA به ویژه برای تراشه‌های APU که در آن‌ها CPU و GPU بر روی یک قطعه سیلیکون به کار گرفته شده‌اند مفید خواهد بود.

میزان تأثیر بر عملکرد Calc

به گفته میکس سازماندهی مجدد Calc از زمان پیش از جدایی لیبره آفیس و اوپن آفیس مورد توجه بوده است و اضافه می‌کند تعیین میزان دقیق بهبود عملکرد و مصرف حافظه در Calc در این مرحله از کار بسیار مشکل است؛ اما با توجه به این واقعیت که در حال حاضر نرم‌افزار Calc سریع‌ترین نرم‌افزار صفحات گسترده دنیا نیست و با توجه به اینکه کدنویسی نرم‌افزار Calc بر اساس ایده‌های ۲۰ سال پیش انجام گرفته و از ابتدا در طراحی آن توجه کافی به عملکرد آن نشده است می‌توان انتظار بهبود قابل توجهی در زمینه عملکرد Calc پس از اعمال این تغییرات داشت.

*Heterogeneous System Architectureبرچسب ها : , , , ,