منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

فاعل یا مفعول؟!

سلام

گفتن بعضی چیزها برای یه آدم کم حرف خیلی سخته، به خصوص اگر بین افرادی بزرگ شده باشه که همیشه سکوت رو ترجیح داده چون از تلاش برای تغییر افکار Read Only شده ی بقیه خسته شده. امّا این دفعه می خوام بگم چون اینجا دیگه خودم هستم. خود خودم.

امروز توی identica یه دنتی دیدم از مجید عزیز به این مضمون:

\"کشتار


این مطلب رو نمیدونم الان کجا دیدم ولی جالبه بخونید حتما http://ge.tt/16v6tRL/v/0           کشتار تدریجی هویت زنان

اکثراً عادت دارم روی بیشتر لینک ها کلیک کنم تا ببنیم بحثی که در جریان هست در چه موردی هست (و البته بعضی وقتا یادم میره این صفحه ای که الان لود شده مربوط به کدوم بحث بوده.:))‌ ) و اینبار خوشبختانه دنت کاملاً گویا بود و لینک هم به یک فایل PDF ختم شد که خیلی جالب بود. به قدری جالب که در طول روز تکه تکه خوندمش.

«کشتار تدریجی هویت زنان» مقاله ای هست به قلم خانم «جین کیلبورن» که به استفاده ی ابزاری از زنان اشاره داره و اینکه چطور خانم ها دارن به ابزاری برای سود بیشتر تبدیل می شن . چطور ذهن مردم در مورد یک زن یا مرد ایده آل توسط تبلیغات داره عوض می شه. مقاله خیلی خیلی خوبی  هست توصیه می کنم حتماً از این لــیــنــک بگیرین و مطالعه کنید به خصوص اگر خانم و به خصوص تر اگر دختر خانم هستید. البته مقاله حاوی تصاویر نیمه برهنه هست و حتماً اون رو از دسترس افراد با سن کم دور نگه دارید.

امّا نکته ای که باید بهش اضافه بشه این هست که مقاله برای جامعه ی آمریکا نوشته شده و برای شرایط ایران یک مقدار فرق داره. مهم ترینش می تونه این باشه که به علت یکسری مسائل خوشبختانه بیشتر تبلیغات آسیب رسان رو ما در کشورمون نمی بینیم ولی دلیل نمی شه بگیم کاملاً جای امنی هستیم. در مقاله اشاره شده که افراد دارن به دو دسته تقسیم می شن: ۱. جذاب و سـکسـی ۲. زشت (البته این اشاره مستقیم نیست)  دلایلی که به سـکـسی بودن یک زن یا مرد اشاره شده با جامعه ی ایران فرق داره یعنی یک مرد یا زن نمی تونه اون دلایل رو به نمایش بزاره و مجبور میشه جذابیتش رو از طریق دیگری نشان بده. مهمترین راهش رو می شه آرایش نام برد. مخالف آرایش نیستم چون مخالف پیرایش نیستم و اصولاً هم نمی تونم با آزادی اختیار کسی مخالفت کنم ولی این توصیه رو به خانم های عزیز می کنم که کمتر آرایش کنید. برای حرف دلایلی دارم و انتظار ندارم نظرم رو به اجبار تحمیل کنم یا کسی بدون اینکه دلایلم رو بدونه باهام موافق باشه.

دلایل این ها هستن:

  1. من نمی تونم  درک کنم که چرا خانوم ها سن خودشون رو مخفی می کنن یا دست کم کمتر از مقدار واقعی می گن وقتی به حدی آرایش می کنن که کم کمش سنشون رو ۵ سال بیشتر نشون می ده. خب این طبیعی هست آرایش زن رو بزرگتر از سنش نشون میده و ریش سبیل هم مرد رو این طبیعی هست.  این موضوع رو چندین بار دیدم آخرینش همین امروز بود متأسفانه خانم بازیگری رو دیدم که ۱۱ سال از من کوچکتر بودن ولی عکسشون از منی که همیشه ریش و سبیل دارم دست کم ۵ سال بزرگتر نشون می داد. (یا من baby face م یا ایشون خیلی جا افتاده :))) )
  2. دوّمین دلیلم این هست که وقتی در جمعی در مورد خانم ها بحثی می شه رگ فمنیست همه خانم ها باد می کنه و داد استفاده ی ابزاری از خانم ها به هوا می ره (هرچند طبق همین مقاله ی بالا جنبش فمنیست هم به طریقی به استفاده ابزاری خودش پرداخته) و متأسفانه هم کسی جرأت نکرده بپرسه کدوم خانمی رو مجبور کردن نقش ابزار رو بازی کنه؟ یا نکنه همه ی این مانکن ها مرد هستن که به شکل خانم در اومدن! (شایدم هیچ پرسش گری نتونسته سالم از اون مجلس بیرون بیاد :-” ) خب بگیریم مانکن کارش اینه مجبوره خب شما کلاه خودت رو قاضی کن گول این همه دارو های لاغری و کوفت و … رو نخور. شما ابزار نباش!!

همین طور که همیشه گفتم کسی رو مجبور نمی کنم همیشه مشاوره میدم ولی تصمیم نمی گیرم این پست هم یک مشاوره رایگان بود «بیشترین استفاده ی یک ابزار فقط در حد یک ابزاره فوقش در حد دو ابزار» امّا در مورد این که چطور خلاء ارزشی رو پر کنید توصیه می کنم مطالعه کنید مخصوصاً یک کتاب در مورد افزایش اعتماد به نفس بخونید (لازم نیست حتماً کمبود داشته باشید تا بخونید بعضی وقتا برای همه ما مفیده) و پست امروز جادی به اسم «به بهانه هفته کتاب: آیا ما ایرانی‌ها بی شعوریم که کتاب نمی خوانیم ؟ یا چی؟» رو بخونید و بیشتر به ارزش های انسانی بپردازید خودتون باشی و از خوتون بودن لذت ببرید ودر نهایت خودتون تصمیم بگیرید و مثه یه خانم همه ی مشکلات یا افتخارتش رو خودتون به عهده بگیرید. ;)

خیلی بیشتر می شد این پست رو کش داد ولی خواستم در همین حد باقی بمونه.برچسب ها : , , , , , , , ,