منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

فایرفاکس ۱۰ از راه رسید !

بنیاد موزیلا دهمین نسخه مرورگر محبوب فایرفاکس را منتشر کرد. اولین تغییر مهم و قابل اشاره در Firefox 10.0 پشتیبانی از خصوصیات سه بعدی CSS3 یا CSS3 3D Transforms می‌باشد که به طراحان وب این امکان را می‌دهد که اجزا و المان های مختلف را به صورت سه بعدی در صفحات وب قرار دهند. این قابلیت در گذشته تنها در مرورگرهای مبتنی بر موتور WebKit وجود داشت. از دیگر قابلیت هایی که CSS3 3D Transforms در اختیار طراحان وب قرار می‌دهد ، امکان متحرک سازی اجزای مختلف در صفحات وب می‌باشد. نمونه‌هایی از این قابلیت جدید را می‌توانید در این صفحه مشاهده نمایید.

موتور گرافیکی WebGL که اولین بار در فایرفاکس ۴ رونمایی شد ، هم اکنون با اضافه شدن ویژگی Anti-Aliasing به آن ، عملکردی شفاف تری را در فایرفاکس ۱۰ به نمایش می‌گذارد. WebGL امکان استفاده از قطعات گرافیکی سه بعدی را در صفحات وب فراهم می‌کند ! اما از دیگر تغییرات محسوس در فایرفاکس ۱۰ می‌توان به مخفی شدن دکمه forward در بخش navigation bar و نمایش آن تنها در صورت نیاز (یعنی زمانی که کاربر به یک صفحه عقب تر برمی‌گردد) ، اشاره نمود. البته این ویژگی تنها در صورتی فعال خواهد بود که سایز آیکن های نوار ابزار در حالت عادی (normal) قرار داشته باشند. در صورت تغییر اندازه آیکن‌ها به حالت کوچک ، دکمه forward به طور دائمی نمایش داده خواهد شد. از دیگر ویژگی‌های جدید فایرفاکس ۱۰ پشتیبانی از اجرای نرم افزارهای تحت وب در حالت تمام صفحه (FullScreen) می‌باشد. با استفاده از این ویژگی جدید ، توسعه دهندگان نرم افزارهای تحت وب قادر به ساخت بازی‌ها و نرم افزارهایی با قابلیت اجرا به صورت تمام صفحه خواهند بود !

بهبود پشتیبانی از HTML5 با اضافه شدن عنصر جدید <bdi> از دیگر ویژگی‌های فایرفاکس ۱۰ می‌باشد. با استفاده از این عنصر جدید ، پشتیبانی بهتری از متن های دو جهته (bi-directional text) به عمل خواهد آمد. بهبود ابزار کاوشگر صفحات وب (Inspect tool) جهت طراحان وب با اضافه شدن امکان highlight محتویات و مشاهده قالب CSS صفحات وب از دیگر نکات قابل اشاره می باشد. همچنین اکثریت افزونه‌ها با فایرفاکس ۱۰ سازگاری داشته و به همین دلیل شاهد تغییر در رفتار فایرفاکس پس از ارتقا به نسخه جدید هستیم به طوری که فایرفاکس با فرض سازگار بودن تمامی افزونه‌ها و قالب‌ها با نسخه جدید خود ، پیغامی مبنی بر غیر‌فعال شدن افزونه‌ها و نیاز به ارتقای آنها را نمایش نخواهد داد !

بهینه سازی و رفع ایرادات گوناگون از دیگر تغییرات صورت گرفته در فایرفاکس ۱۰ می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه نکات انتشار مراجعه نمایید.

\"\"

راهنمای نصب آخرین نسخه پایدار Firefox در توزیع‌های مختلف گنو/لینوکس

  • در نسخه‌های مختلف توزیع‌های Ubuntu و Linux Mint دستورات زیر را در Terminal اجرا نمایید:
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-security/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install firefox
  • در توزیع openSUSE 12.1 دستورات زیر را اجرا نمایید:
su
zypper ar -r http://download.opensuse.org/repositories/mozilla/openSUSE_12.1/mozilla.repo
zypper in MozillaFirefox
  • در توزیع Fedora 16 دستورات زیر را اجرا نمایید:
su -
yum --enablerepo=updates-testing update firefox
  • در توزیع‌های CentOS 6.x و Red Hat (RHEL) 6.2/6.1/6 دستورات زیر را اجرا نمایید:
su -
rpm -Uvh http://download.fedora.redhat.com/pub/epel/6/i386/epel-release-6-5.noarch.rpm
rpm -Uvh http://rpms.famillecollet.com/enterprise/remi-release-6.rpm
yum --enablerepo=remi update firefox

منابع + + + +

\"ارسالبرچسب ها : , , , , , , , , ,