منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

لپتاپی که به آزادی شما احترام میگذارد!

لپتاپ taurinus x200, دارای مجوز FSF، لپتاپی که به آزادی شما احترام میگذارد!

تقریباً دو هفته پیش سازمان نرم افزار های آزاد یا همان FSF ,به این لپتاب محصول شرکت لیبی کوییتی(Libiquity) ,مجوز احترام به آزادی (RYF)را اهدا کردند.داشتن مجوز RYF به این معناست که آن محصول در حوزه های آزادی کاربر, کنترل کاربر بر محصول و رعایت حریم شخصی با استاندارد های FSF همخوانی کامل دارد.
taurinus laptop

این اولین محصول لیبی کوییتی است که موفق به دریافت گواهیRYF شده است.این لپتاپ سخت‌افزار و طراحی مشابه با libreboot x200 دارد که در ژانویه ی ۲۰۱۵ موفق به دریافت مجوز شد.taurinus x200 را میتوانید از اینجا بخرید.

این لپتاپ در‌واقع نسخه ی آپدیت شده و بهبود یافته ی lenovo x200 است,که تمام نرم افزار فرم ویر و سیستم عامل قدیمی جایگزین شده است.این لپتاپ سیستم عامل کاملاً آزاد trisquel (که مورد تایید fsf است) و سیستم بوت آزاد لیبره بوت(libreboot) را دارا می‌باشد.شاید مهم‌تر از همه چیز برداشته شدن فرم ویر و نرم افزار سیستم موتور مدیریت اینتل Intel’s Management Engine (ME) است.

وبسایت FSF قبلاً در مورد MEی اینتل و اینکه چطور این نرم‌افزار غیر آزاد باعث به وجود آمدن یک حفره امنیتی می‌شود که به فرد یا افراد نفوذگر اجازه دسترسی به کامپیوتر از طریق یک شبکه را میدهد، هشدار داده بود.

(توضیح مترجم:
پردازندهAMT کنترل کامل بر روی کامپیوتر دارد.این لیست شامل بعضی از دسترسیهای این پردازنده در یک شبکه است:
کنترل باتری و برق
ارتقا و تنظیم bios
پاک کردن اطلاعات دیسک
نصب دوباره سیستم
VNC
و بیشتر!)
این عمل‌کرد ME میتوانست در زمینه ی تخمین عملیات بازیابی اطلاعات و امنیت مفید باشد اما تنها در صورتی که کاربر کنترلی روی نرم‌افزار و یا امکان نصب نسخه های ویرایش شده آن را داشته باشد.

جشوا گِی، مدیر بخش مجوز و تأیید اف اس اف بیان کرد:
“با افزایش تولید تراشه هایی که به کاربر خیانت میکنند و خیانت کننده تر بودن هر نسخه مدیریت اینتل از دیگری، به نظر می‌رسد که اجتماع با نرم‌افزار هایی اشباع می‌شود که دارای طراحی ناقص و ضعیف است.بنابراین این امیدبخش است که شرکت هایی مانند لیبی کوییتی باشند که قدم‌هایی بزرگ در جهت آزادی کامپیوتری کاربران بردارند.FSF هیجان‌زده است که بتواند علامت استفاده از مجوز RYF را به لپتاپی دیگر هدیه بدهد. ”

لیبی کوییتی( ترکیبی از دو واژه liberty آزادی و ubiquity همه جا ) هدف خود را آزادی در همه جا تعریف میکند;در وسایل الکترونیکی شخصی و سیستم‌های تو کار. علاوه بر تهیه ی سخت‌افزاری که به آزادی کاربر احترام می‌گذارد، لیبی کوییتی توسعه ی سیستم عامل مورد تأیید fsf, پروتین را نیز در دست دارد و در شراکت و همکاری با لیبره بوت فعالیت می کنند.

بنیان گذار و CEO ی این شرکت پاتریک مک درموت بیان کرد:
“لیبی کوییتی از اینکه اولین سخت‌افزار محصول این شرکت موفق به دریافت مجوزRFY از FSF شده احساس غرور می‌کند.و افتخار می‌کند که اولین شرکت آمریکایی با یک محصول باشد که موفق به دریافت مهر تأیید fsf در زمینه ی احترام به آزادی و حریم شخصی کاربر شده است.و ما مشتاقانه منتطر همکاری‌های بعدی با FSF و جامعه ی متن باز برای توسعه و عرضه ی محصولات و خدمات مشابه در آینده هستیم.”

برای مطالعه ی بیشتر در مورد گواهی RYF و جزییات گواهی این لپتاپ به این آدرس مراجعه کنید:
http://www.fsf.org/ryf. شرکت های علاقه‌مند به درخواست برای این گواهی میتوانند به این آدرس مراجعه کنند:http://www.fsf.org/resources/hw/endorsement/criteria.

________________________________________________________________
منبع:http://fsf.orgبرچسب ها :