منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

لیبره بوت، اولین نرم افزار کاملا آزاد برای Bios سیستم

لیبره بوت (Libreboot) یک فرم ویر (FirmWare) بوت رایگان بر مبنای کُربوت (Coreboot) است. این فرم ویر می تواند جایگزین فرم ویر بایاس یا UEFI انحصاری شود که هم اکنون در لپ تاپ ها وجود دارد. فرم ویر بوت، یک نرم افزار دو سطحی است. زمانی که شما کامپیوتر خود را روشن می کنید، این نرم افزار اجرا می شود، سخت افزارها را مقداردهی می کند و یک بوت لودر برای سیستم عامل شما شروع می شود.
بیشتر افراد در دنیای نرم افزار آزاد از سیستم عامل های آزاد یعنی سیستم عامل گنو استفاده می کنند ولی اکثر این افراد هنوز وابسته به فرم ویرهای بوت انحصاری هستند. هدف پروژه لیبره بوت، از انحصاری در آوردن فرم ویر بایاس است که تحت نظر بنیاد نرم افزار آزاد باشد و هر شخصی بتواند از آن استفاده کند یا مطالعه و اصلاح نماید.
لیبره بوت در ابتدا از دسامبر ۲۰۱۳، یک پروژه تبلیغاتی بود که توسط گروه Gluglug آغاز شد و هدف آن رسیدن به آزادی برای احترام به خود یا RYF تعریف شد. این پروژه برای یک تینک پد X60 اصلاح شده، آماده می شد. پیش از این، نام لیبره بوت وجود نداشت و در واقع این پروژه بدون نام و به عنوان deblobbed ، نسخه ای از کربوت شناخته می شد. مدتی بعد، در اواخر سال ۲۰۱۴، از آنجایی که پروژه گسترش یافت، سخت افزارهای بیشتری را پشتیبانی می کرد و نیز کاربرپسند شده بود، نام آن به لیبره بوت تغییر پیدا کرد.
لیبره بوت، توزیعی از کربوت با حذف کامل نرم افزار انحصاری است و یک برنامه بایاس آزاد را جایگزین فرم ویرهای انحصاری دیگر در کامپیوتر شما می کند. این پروژه سعی می کند تا کربوت را برای استفاده کاربران تا جایی که امکانپذیر است، آسان کند. لیبره بوت مزیت های کاربردی بسیاری نسبت به فرم ویر بوت انحصاری دارد مانند سرعت سریعتر بوت و امنیت بهتر.
اهداف پروژه لیبره بوت
۱- اجرای کامل نرم افزار آزاد: در کربوت بعضی از نرم افزارهای انحصاری که برای برخی از سیستم ها مورد نیاز است، نیز قرار گرفته است. مانند بروزرسانی های میکروکد CPU، مقداردهی اولیه حافظه و غیره ولی در لیبره بوت، تمامی نرم افزارها آزاد است.
۲- تلاش برای پشتیبانی از سخت افزارهای بیشتر: لیبره بوت اکنون از سخت افزارهای کمتری به نسبت کربوت پشتیبانی می کند زیرا اکثر سخت افزارهای هنوز به بعضی از نرم افزارهای انحصاری احتیاج دارند، تا به درستی کار کنند. لیبره بوت در تلاش است تا پشتیبانی از سخت افزارها را تا جایی که ممکن است، بدون هیچگونه استفاده ای از نرم افزارهای انحصاری افزایش دهد.
۳- ساده سازی فرم ویر برای استفاده: کربوت به دلیل نداشتن مستندات و پشتیبانی مناسب، برای نصب کردن، بسیار سخت است. لیبره بوت سعی می کند این مسئله را نیز حل کند.
لیبره بوت دارای گراب، فلش رام و دیگر بخش های مورد نیاز است. تمام ملزومات در این پروژه به صورت کامل یکپارچه شده و مراحل پیچیده که لازم به اجرا بوده، برای کاربر به صورت پیشرفته اجرا شده است.
لیبره بوت، همانطور که گفته شد یک پروژه نرم افزاری آزاد است که می توان از کدهای آن جهت نصب، مطالعه و توسعه استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاهده مستندات و نیز دسترسی به کدهای این پروژه به اینجا مراجعه کنید. گروه شیرازلاگ می تواند در توسعه این پروژه به شما کمک کند.برچسب ها : ,