منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

لیبوکسانه!

درود بر همگی

قبل از هر سخنی جا داره از بابت توجه شما عزیزان به سایت ناچیز «لیبوکس»٬ مراتب تشکر و قدرانی‌ام رو به حضور شما سروران گرامی برسونم.

در ادامه همونطور که به نظر این حقیر لازم دیده شد کتابخانه‌ای اوپن سورس و فارسی‌زبان در دنیای گسترده اینترنت تاسیس بشه٬ که نهایتاً تولد سایت «لیبوکس» رو منجر شد٬ لازم دونستم تا محلی رو برای ارائه آموزش‌های کوتاه و کاربردی لینوکس (ترفندهای لینوکس) بوجود بیارم تا مشکلات متداول دوستانی که وارد دنیای بزرگ و ارزشمند لینوکس می‌شن و به تعبیری در حال مهاجرت از ویندوز به لینوکس هستند٬ بر طرف بشه.\"\"

تاکنون متاسفانه بنده سایت فارسی‌زبانی رو ندیدم که منحصراً به ارائه ترفند و مشکلات متداول لینوکس بپردازه. دقت کنید که عرض کردم منحصراً. نویسندگان سایت‌های فارسی‌زبان اکثراً یا مطالب نسبتاً تخصصی‌تری منتشر می‌کنند و یا گاهاً اخبار و موضوعات متفرقه دیگری را هم همراه مطالب آموزشیشون منتشر می‌کنند.

جرقه این ایده که ترفندهای متداول لینوکس (دوباره تاکید میکنم: متداول) در «لیبوکس» آموزش داده بشه٬ از بازدید بنده از انجمن‌های فارسی‌زبان لینوکسی شروع شد. طبق ملاحظات بنده از مشکلات تکراری که مکرراً در انجمن‌ها مطرح می‌شد٬ خود را بر آن دونستم که مشکلات متداول رو (مثل نصب فونت٬ تعمیر منوی بوت گراب٬ پخش mp3 و …) بصورت مرتب٬ دسته‌بندی شده و صدالبته به روز شده در یک مکان تقدیم شما عزیزان خصوصاً تازه‌کاران گرامی نمایم تا شبه‌کتابخانه‌ای هم داشته باشیم!

لذا «لیبوکس» سعی خواهد کرد که ترفندهای کاربردی و رایج را با زبانی ساده و قابل فهم و قاعدتاً آزمایش شده توسط اینجانب٬ برای تمامی کاربران ارائه کنه.

در آخر هم دوباره گوشزد میکنم که هدف این وبلاگ ارائه هر آموزشی نیست و کاربردی و متداول بودن آن بر حتی به روز شدن وبلاگ ارجحیت داره! در واقع ممکنه دیر به دیر آپدیت بشه ولی سعی خواهد شد بهترین‌ها ارائه شه. (البته با ذکر منبع)

امیدوارم گام دیگری که در این راستا برداشتم٬ خدمتی ولو اندک به جامعه و دنیای متن‌باز و سیستم‌عامل گنو/لینوکس باشه.

کوچکترین عضو جامعه اوپن‌سورس

فرشید نوتاش حقیقتبرچسب ها :