منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

مانیتورینگ لینوکس در ترمینال با نرم افزار Gtop

 

monitor

در دنیای لینوکس نرم افزارها و ابزارهای مختلفی جهت مانیتورینگ سیستم وجود دارد که برخی رابط تحت وب دارند مانند zabbix و برخی قابلیت اجرا در کنسول را دارند مانند glances,nmon,nload و ….

در کنار این نرم افزارها ابزاری دیگری به نام gtop نیز وجود دارد که یک ابزار مانیتورینگ خط فرمانی می باشد که با استفاده از آن می توان منابع سیستم را مانیتور کرد که میزان مصرف منابع از جمله RAM و CPU و میزان مصرف شبکه را می تواند به صورت یک گراف زیبا و رنگی نیز نمایش دهد.

 

نصب  Gtop در فدورا لینوکس :

 

ایتدا Nodejs را بر روی سیستم خود نصب کنید و سپس برای نصب gtop این دستور را اجرا کنید :

 

#npm install gtop -g

نصب Gtop در CentOS :

 

۱-مخازن EPEL را نصب کنید.

۲-Nodejs را نصب کنید.

۳-اکنون برای نصب Gtop این دستور را اجرا کنید :

 

#npm install gtop -g

 

پس از نصب gtop اکنون می توانید دستور gtop را در ترمینال اجرا کنید تا برنامه اجرا شود.در پایین تصویری از ابزار مانیتورینگ Gtop را مشاهده می کنید :

 

 

gtop

 

 

پس از اجرای gtop اکنون با استفاده از کلید های بالا و پایین صفحه کلید می توانید پردازش ها را مرور کنید.با استفاده از کلید p می توانید پردازش ها را بر اساس PID مرتب کنید.با استفاده از کلید c می توانید پردازش ها را بر اساس مصرف cpu مرتب کنید و با استفاده از کلید m می توانید پرازش ها را بر اساس مصرف RAM مرتب کنید.

برای پایان دادن به برنامه می توانید از کلید q یا ctrl+c استفاده کنید.برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,