منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

مایکروسافت: اوپن‌سورس آری، GPL هرگز!

\"\"

مایکروسافت اعلام کرده از بیشتر برنامه‌های اوپن‌سورس برای اضافه شدن به Windows Store استقبال می‌کند.

Windows Store نام فروشگاه نرم‌افزاری جدید مایکروسافت برای ویندوز ۸ است که به تقلید از App Store شرکت اپل و Software Center شرکت کنونیکال ساخته شده است.

به گزارش The Register، توافقنامه توسعه‌دهندگان برنامه‌های کاربردی برای Windows Store به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد نرم‌افزارهای خود را با هر گونه مجوز متن‌باز که مورد تایید بنیاد اوپن‌سورس (OSI) باشد ارائه کنند.

با این حال مایکروسافت بندی در توافقنامه آورده که عملا جلوی ورود نرم‌افزارهای آزاد (با مجوز GPL) را به این فروشگاه می‌گیرد:

اگر برنامه شما شامل FOSS (برنامه‌های آزاد/اوپن‌سورس) باشد، نباید هیچ یک از برنامه‌های غیرآزاد و غیربازمتن مایکروسافت را تحت تاثیرمفاد مجوز آزاد/بازمتنِ خود  قرار دهد.

گرچه مایکروسافت نامی از GPL نبرده، واضح است که این مجوز آزاد را هدف قرار داده است.

مایکروسافت مدت زیادی است که آغوش خود را به روی برنامه‌های اوپن سورس گشوده است تا به کمک این برنامه‌ها بازار سیستم عامل ویندوز در بخشهای client و server را حفظ کند.

گرچه مایکروسافت با پروژه‌های اوپن سورسِ، زیادی همکاری کرده تا محصولات آنها را با ویندوز سازگار کند، با این حال به هیچ عنوان نرم‌افزارهای اوپن‌سورس را به همراه محصولات خود عرضه نکرده است تا از تبعات قانونی این کار در امان بماند.

اکنون به نظر می رسد که این سیاست در حال تغییر است، چرا که تعداد زیادی از مجوزهای اوپن‌سورس از نظر این شرکت مناسبِ کارهای تجاری یا business friendly تشخیص داده شده‌اند. با اینحال به نظر مایکروسافت GPL در بین این مجوزها جایی ندارد و باید از آن گریزان بود.

استقبال مایکروسافت از اوپن‌سورس و فرار آن از نرم‌افزار آزاد به روشنی نشان می‌دهد میان دو مفهوم نرم‌افزار آزاد و اوپن سورس فرسنگ‌ها فاصله است. فاصله‌ای که گاه آنقدر زیاد است که به تضاد منجر می‌شود.

پی‌نوشت: به نظر می رسد مایکروسافت در بین مجوزهای ازاد تنها با مجوزهای در بر گیرنده کپی لفت و  در راس آنها GPL مشکل دارد که این به دلیل مشکلاتی است که کپی لفت از نظر مایکروسافت در توزیع (redistribution) ایجاد می‌کند.

برای اطلاعات دقیقتر اینجا را ببینید.

 

 برچسب ها :