منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

مجوز GNU GPLv3 پنج ساله شد

\"GNUپنج سال پیش در چنین روزهایی بود که ریچارد متیو استالمن، رهبر بنیاد نرم‌افزار آزاد، نسخه‌ی سوم از مجوز GPL  را ارائه کرد و تمامی اعضای این بنیاد رو به استفاده از این مجوز دعوت کرد.

مطمئنا افرادی که از توزیع‌های گنو/لینوکس استفاده می‌کنند  با مجوز GPL v3 آشنا هستند. اما برای اون دسته از افرادی که نمی‌دونن بصورت مختصر و در چند جمله میشه این مجوز رو این گونه بیان کرد:

-  آزاد از محدودیت‌ها

-  آزاد برای به‌اشتراک‌گذاری و کپی‌برداری

-  آزاد برای آموزش و اقتباس

-  آزاد برای به‌کارگیری توسط دیگران

این مجوز ۲سال به‌صورت پیش‌نویس بوده و چهاربار مورد تجدید نظر قرار گرفته که هریک از این دفعات شامل بررسی‌های گسترده‌ی عمومی بوده تا برخلاف بسیاری از مجوزها که آزادی رو از کاربران سلب می‌کنند، آزادی استفاده از نرم‌افزارها، متون و … تضمین کنه.

مشاور عمومی بنیاد نرم‌افزارهای آزاد، Eben Moglen در رابطه با این رویداد اعلام کرد:

GPL v3 حاوی قوانین بنیادی برای نرم‌افزارهای آزاد در قرن جدید هست. این مجوز حقیقتا توسط نهاد‌های قانونی نرم‌اقزار آزاد در سرتاسر دنیا (و نه فقط آمریکا) ساخته و نوشته شده است. این مجوز از نرم‌افزار های آزاد در برابر جنگ با پتنت ها (حق ثبت اختراع) دفاع خواهد کرد. پتنت‌هائی که ما را به شدت نگران استفاده‌ی آزاد از نرم‌افزار ها کرده‌اند. و بین نرم‌افزار های آزادی که در بین دستگاه‌ها حبس شده‌اند و اجازه‌ی تغییر در آن‌ها را نمی‌دهند با نرم‌افزارهای آزاد واقعی خط می‌کشه (آنها را مجزا میکنه). GPL v3 مشکلات حال را پیش‌بینی کرده و به مقابله با چالش‌ها در آینده به ما کمک می‌کند.

\"GNU

تولدت مبارک GPL v3 . \':)\'برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,