منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

معرفیِ Chakra Linux 2012.08

Chakra Linux توزیع دسکتاپی است که از Arch Linux منشعب شده است و میزکار اصلیِ آن هم KDE است که تنها رابط کاربری است که به طور رسمی توسط چاکرا پشتیبانی می شود.

یکی از مشکلات اصلیِ این توزیع حول رابط گرافیکیِ مدیریت بسته های آن بود، به طوری که باعثِ حذف کامل آن در یکی دو نسخه ی اخیرِ این توزیع شده است.

متأسفانه حتی این نسخه هم رابط گرافیکی برای مدیریت بسته ها به همراه ندارد و همه ی کارهایی که در راستای مدیریت بسته ها می خواهید انجام دهید باید از طریق خط فرمان صورت پذیرد. در کنار این موضوع، به نظرم این نسخه امکانات زیادی برای عرضه دارد.

در ادامه چند تصویر از محیط این توزیع را با هم مشاهده می کنیم.

در اولین بوت، Kapudan اولین برنامه ای است که اجرا می شود. Kapudan نسخه ای از Kaptan است که چاکرا با خود به همراه دارد و یک ابزارِ سفارشی سازیِ میزکار است که از طرف توزیع Pardus منتشر شده است. درواقع Kapudan یک نسخه ی بهبود یافته از Kaptan است.

\"Kapudan\"

Kapudan به شما اجازه می دهد که تنظیمات زیادی بر روی میزکارتان اعمال کنید.

\"تنظیمات

این میزکار پیش فرض است.

\"میزکار

این هم میزکار پیش فرض به همراه منوی Kickoff.

\"منوی

و این هم میزکار با یک تصویر پس زمینه ی دیگر.

\"میزکار\"

میزکار از دید رابط پلاسمای  KDE

\"رابط

منوی Takeoff یکی از ۴ نوع منویی است که از طریق Kapudan قابل تنظیم است.

\"منوی

تصویری دیگر از میزکار به همراه منوی Takeoff.

\"تصویری

چاکرا به عنوان توزیعی که فقط از میزکار KDE استفاده می کند، اجازه ی دسترسی به برنامه های GTK را از طریق Bundleها مهیا کرده است. این تصویر قسمتی از لیستِ برنامه های GTK که از طریق Bundle Manager نصب شده اند را نشان می دهد.

\"مدیریت

ایمیج نصبیِ چاکرا ۲۰۱۲٫۰۸ را می توانید از اینجا دریافت کنید و نکات انتشار را هم از اینجا بخوانید. نکته ی مهم این که در این نسخه چاکرا فقط برای معماریِ ۶۴ بیتی در دسترس است.

منبع: LinuxBSDosبرچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , ,