منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

معرفی برخی از ویژگی های فدورا ۱۸

\"fedoralogo\"

Kevin Fenzi نتایج جلسه‌ی کمیته‌ی راهبری مهندسی فدورا (FESCo)  را طی ایمیلی اعلام کرد. این جلسه که در مورد ویژگی‌های تازه و پایه‌ای برای فدورا ۱۸ بود در روز ۱۸ ژوئن برگذار شد.

در این جلسه  که علاوه بر Kevin Fenzi  و تمامی اعضای فعلی این کمیته، توسعه‌دهندگان مطرح دیگری از جمله Richard Hughes نیز حضور داشتند، ویژگی‌های زیادی برای اعمال در گاو کروی تصویب شد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:


Hawkey و DNF

hawkey کتابخانه‌ای است که به کلاینت‌ها اجازه‌ی گشتن و پیدا کردن وابستگی‌های یک بسته‌ی RPM بر اساس وضعیت فعلی RPMDB و مخازن YUM را خواهد داد.

اما DNF یک مدیر بسته‌ی فورک شده از YUM هست که با hawkey به استفاده از libsolv به مدیریت بسته‌ها می‌پردازه. مهمترین هدف‌هائی که برای این پروژه متصور شده است عبارتند از :

- استفاده از SAT Solver برای برطرف کردن وابستگی‌ها

- تعریف API های دقیق و محکم برای افزونه‌ها و پروژه‌های در حال توسعه (مثل آناکوندا)

- دارای ساختار ساده‌تر و نرم‌تر که نگه‌داری و تعمیر اون رو راحت‌تر می‌کنه

- عمل‌کرد بهتر و مصرف حافظه پائین‌تر

ضمنا این بسته در فدورا ۱۸ در کنار YUM قابل نصب هست اما باید توجه داشت که کاملا یک پیش‌نمایش هست.


DragonEgg

DragonEgg یک پلاگین (افزونه) برای gcc هست که جانشین بهینه‌سازهای gcc و ژنراتورهای کد آنهائی که از LLVM هستن میشود. در معماری‌های x86-32 ، x86-64 و تمامی خانواده‌ی ARM مورد هدف باشد. همچنین از زبان‌های C ، C++ و Fortan بصورت کامل پشتیبانی می‌کند و از زبان‌های ADA ، GO ، Obj-C ، Obj-C++ و جاوا بصورت جزئی پشتیبانی خواهد کرد.


و ویژگی‌های دیگری مانند آپدیت آفلاین با استفاده از systemd و PackageKit  ، کم کردن حجم فایل‌های debug.* با استفاده از فشرده ساز Dwarf  ،تغییرنام بالون‌های  SELinux و…

برای مشاهده متن کامل گفت‌وگو به این‌جا سر بزنید.

مطالب مرتبط :

  1. ویژگی های میز کار GNOME 3.2
  2. معرفی نرم افزار مدیریت دانلود uGetبرچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , ,