منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

معرفی و نصب ویرایشگر متن Atom

اتم (Atom) یکی از قدرتمند‌ترین ویرایشگرهای متن با امکانات عالی که تحت لیسانس MIT به صورت متن‌باز و برای سیستم‌عامل‌های لینوکس، ویندوز و مک منتشر میشه. این ویرایشگر متن با زبانهای C++, HTML, CSS, JavaScript, Node.js و Coffee Script بر پایه‌ی مرورگر کرومیوم نوشته شده است. اتم بعد از ۷ سال، هفته‌ی پیش (۲۵ جون ۲۰۱۵) اولین نسخه‌ی پایدارش منتشر شد.

atom

همانطور که گفتم، اتم یک نرم‌افزار چندسکویی هست و برای لینوکس، ویندوز و مک منتشر می‌شود. این نرم‌افزار داری یک مدیر بسته (Package Manager) داخلی هست که با استفاده از آن می‌توان به صدها بسته برای اضافه کردن قابلیت‌های ویژه و منحصر به فرد به اتم استفاده کرد. از دیگر قابلیت‌های این ویرایشگر متن می‌توان به کامل‌کردن خودکار (autocompletion) سریع و انعطاف‌پذیر آن، مرورگر  فایل‌ها، چند ستونه بودن و همچنین امکان نصب قالب مناسب با سلیقه‌ی کاربر اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این نرم‌افزار هک‌پذیر بودن و قابلیت شخصی‌سازی با استفاده از کدهای CSS، HTML و Java Script می‌باشد.

atom-theme-chooser-fedorafans.com1

 

 

atom-welcome-screen-fedorafans.com

 

 

Untitled

اما برای نصب این نرم‌افزار در توزیع خود چه کنیم؟ نگران نباشید، امروز راه نصب این ویرایشگر قدرتمند رو  در اکثر توزیع‌ها بازگو می‌کنیم.

 

فدورا، ردهت، سنت‌اواس و توزیع‌های بر پایه‌ی RPM

خوشبختانه برای توزیع‌های خانواده ردهت، بسته‌ی باینری RPM در دسترس هست و به راحتی می‌توان اقدام به نصب آن کرد. ابتدا این بسته را دریافت می‌کنیم:

$ wget https://atom.io/download/rpm

و بعد از دریافت آن را نصب می‌کنیم:

# rpm -ivh rpm

دبیان، اوبونتو، مینت و توزیع‌های بر پایه‌ی DEB

برای توزیع‌های محبوب بر پایه‌ی DEB هم بسته‌ی باینریِ این نرم‌افزار در دسترس هست و به راحتی ‌می‌توان اقدام به نصب آن کرد. بسته باینری را دریافت می‌کنیم:

$ wget https://atom.io/download/deb

سپس اقدام به نصب آن می‌کنیم:

$ sudo dpkg -i deb

 

همچنین کاربران آرچ و توزیع‌های بر مبنای آن نیز می‌توانند با استفاده از این بسته در AUR اقدام به نصب آن نمایند.

 

atom-window-fedorafans.com4



برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , ,