منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

مقدمه‌ای بر استانداردهای باز

نوشته شده توسط فرشید نوتاش حقیقت.

استاندارد باز به این مفهوم است که مردم بتوانند آزادانه با هم کار کنند و به‌طور مشارکتی راهکارهای رفع نیازها و اهداف عموممی را ارائه دهند.افراد علاقه‌مند به این مشارکت معمولا در قالب سازمان‌های ارائه کننده اینگونه استانداردها مانند W3C  و IETF با هم کار می‌کنند.

این استانداردها به هر کسی اجازه می دهند تا از قوانین بدست آمده برای ساخت شالوده و راهکارهای گوناگون استفاده کند. این‌کار به تولیدکنندگان فرصتی می‌دهد تا با استفاده از استانداردهای باز، روی کیفیت پیاده‌سازی‌ها و قابلیت محصولاتشان برای برطرف ساختن نیازهای گوناگون کاربر نهایی در بازارها، رقابت کنند.

در مورد استانداردهای مورد نیاز ارتباط و اتصال درونی نیز یک استاندارد باز می‌تواند اطمینان دهد که پیاده‌سازی‌های گوناگون توسط کاربران می‌توانند یکپارچه شود. به‌طور مثال با ساخت سازمانی برای همکاری و مشارکت منابع جهان، هر جزیی روی شبکه از طریق قرارداد ارتباطات TCP/IP می‌تواند به‌طور مجازی با اجزای دیگر محاوره داشته باشد.

این استانداردها تنها برای رسیدن به مجموعه‌ای از استانداردها نیستند. با وجود اینکه استانداردهای باز آزادی را، با مشارکت تلاش‌ها برای ساخت استانداردها و دستیابی به قوانین بدست آمده و فناوری لازم جهت پیاده‌سازی آن قوانین، برای همگان به ارمغان می‌آورد؛ ولیکن انواع دیگری از استانداردها مانند صنعت de facto و استانداردهای دولت نیز وجود دارند.

استانداردهای de facto

استانداردهای de facto اغلب نیازمند سازگاری با استانداردهای اختصاصی و حتی پرداخت حق مجوز نیز می‌باشند. مردم اغلب از آن‌ها استفاده می‌کنند، چرا که آن‌ها مردمی هستند و به کاربران توانایی میان‌کنش و همکاری با یکدیگر را می‌دهند. با اینکه استانداردسازی فواید زیادی دارد، استانداردهای de facto، جایگزینی را برای رقبا بسیار مشکل می‌کنند و در فقدان استانداردهای باز به رشد خود ادامه می‌دهند.

استانداردهای دولت می‌تواند مجموعه‌ای باشد با روش‌های اجرایی متفاوت، شامل دستور مستقیم به شکل قانون، دستور از طریق کسانی که انجام آن دستور را اجبار می کنند و نظایر آن. گاهی نیز ممکن است برخی قوانین به‌صورت داوطلبانه انجام پذیرد. در مواقعی نیز دولت به‌ما بخش‌های خصوصی، تجاری و عمومی شریک می‌شود و استانداردهای باز لزوماً نه مانع مشارکت دولت هستند، نه به آن نیاز دارند و نباید به‌وسیله آن محدود شوند. استانداردهای باز می‌توانند مشارکت دولت و صنعت را نیز پوشش دهند.

استانداردهای باز، به‌طور ایده‌آل برای عملیات با ملزومات غیروابسته، آزادند، این امر به‌منظور صرفه‌جویی در قواعد و اهداف تنظیم شده آزاد از مختصات خویش است.

تفاوت استاندارد باز

تفاوت یک استاندارد باز با ساختارهای مشابه، در قابلیت اجازه مشارکت است که استانداردهای باز این قابلیت را ایجاد می‌کنند؛ در حالی‌که مانع تسلط ذاتی سیاسی و قدرت بازار می‌شود. هدف این استانداردها یکپارچه کردن قابلیت‌ها به‌منظور پشتیبانی اهداف است درحالی‌که به قوانین نیز پایبند است.

برای تصمیم‌گیرندگان یک سازمان، کوتاه شدن مسیر فنی شرکت (احتمالا با انتخاب تولیدکننده، محصولات یا فناوری‌های متنوع) مفید است و می‌تواند آن را وارد رقابت با انتخاب‌های دیگر نماید. برای این رقابت تنها دانستن درجه اعتماد به استانداردهای اختصاصی در برابر استانداردهای باز کافی نیست، بلکه کوتاه شدن تصمیماتی که شرکت خواهد گرفت، نیز مهم است.

در نهایت زمانی که شخصی شروع به اتخاذ تصمیمات پویا می‌کند و اینکه چگونه استانداردهای باز می‌توانند نیازهای او را برطرف کنند، خودبه‌خود انتخاب‌ها واضح‌تر و ساده‌تر می‌شوند. افزایش شفافیت و فهم استانداردهای باز نه‌تنها شخص را در تحقق تصمیمات، کمک می‌‌‌کند، بلکه با درک اینکه چگونه این استانداردها باعث پیشرفت او خواهند شد می‌تواند در به‌دست آمدن اطمینان مجدد نیز مؤثر باشد.

استفاده از این استانداردها می‌تواند نتایج زیادی از قبیل موارد ذیل را برای شما به ارمغان آورد:

  • بهینه‌سازی انتخاب‌ها
  • کاهش درصد ریسک
  • وجود راهکارهای پایاتر
  • تحصیل انعطاف‌پذیری و کیفیت

در ادامه هر یک از ویژگی‌های فوق و دیگر ویژگی‌های استفاده از این استانداردها به‌طور مختصر توضیح داده خواهند شد.

بهینه‌سازی انتخاب‌ها

بهینه‌سازی انتخاب‌ها مربوط می‌شود به این‌که شما انتخاب‌های بیش‌تر و بهتری برای دستیابی به اهدافتان خواهید داشت. انتخاب‌هایی که باعث می‌شوند شما به مزایای دیگری از قبیل کاهش ریسک، دستیابی به راهکارهای پایاتر، تحصیل انعطاف‌پذیری و بهره‌مندی از کیفیت بهینه‌سازی، دست یابید. اگر این استانداردها تنها دستیابی به این مزایا را افزایش دهند می‌توانید مطمئن باشید که شما ابزاری قوی برای رسیدن به انجامی بهتر در دست دارید.

کاهش ریسک

استانداردهای باز باعث افزایش انتخاب‌هایی می‌شود که پذیرش آن‌ها ریسک کمتری را همراه دارد. اغلب با انتخاب یک راهکار اختصاصی، شما انتخاب‌هایتان را از یک سبد برمی‌دارید. با این‌کار شما ریسک می‌کنید و تولیدکننده‌ای را انتخاب می‌نمایید که برای مدتی وجود دارد و در واقع انتخاب شده تا پشتیبانی از فناوری که شما انتخاب کرده‌اید را بر دوش گیرد. بهبود محصولات و پیشرفت این‌گونه تولیدکنندگان با رشد نیازهای کاربر هماهنگ است و چنان‌چه شما پیشرفت نکنید آن‌ها نیز پیشرفت نخواهند کرد. همچنین شما در بحث میان‌کنش‌پذیری نیز متحمل ریسک خواهید شد. در این حالت آیا تولیدکنندگان، شرکا و دیگر موجودیت‌های مرتبط به‌خوبی یکپارچه خواهند شد؟

استانداردهای باز می‌توانند در خیلی مواقع این ریسک را کاهش دهند. تا زمانی که بیش از یک تولیدکننده این استانداردها را پشتیبانی می‌کنند، شما می‌توانید انتخاب‌های بیشتری از میان تولیدکننده‌ها داشته باشید. در نتیجه این امر می‌تواند باعث شود که شما به‌طور مستمر از پشتیبانی و پیشرفت‌های فزاینده استفاده نمایید.

با پشتیبانی گسترده و تولیدکننده‌های افزایش یافته پشت آن، رسیدن به میان‌کنش‌پذیری مورد نیاز برای یکپارچه‌سازی سیستم‌های داخلی شما با یکدیگر، تولیدکننده‌ها، مشتریان و شرکا آسان‌تر می‌شود.

پایایی

استانداردهای باز مانند SQL، پایایی بیشتر را در هر زمانی، نسبت به راهکارهای اختصاصی، اثبات کرده‌اند. در حالیکه تولیدکننده‌های راهکارهای خصوصی با تغییر دادن فناوری‌ها، پشتیبانی از فناوری‌های قدیمی‌تر را کاهش می‌دهند تا سرمایه بیشتری بدست آورند، حتی اگر هزینه این ارتقا، سیاست رشد ایده‌آل سازمان شما نباشد، ولیکن استانداردهای باز حالت ارتجاعی خود را در این موقعیت نیز همواره حفظ می‌کنند.

استانداردهای باز، بیشتر بر روی درخواست‌های کاربران تأثیرگذارند، تا موضوعی جذاب برای یک فروشنده باشند.

SQL، مثالی از یک استاندارد باز است که پایایی را در یک بازار رقابتی به اثبات می‌رساند. از زمانی که SQL به‌عنوان صنعت پایگاه‌داده ارتباطی توسط فروشندگانی مانند Ms و Oracle و IBM استفاده می‌شود، هیچ فروشنده دیگری به‌طور مجزا نمی‌تواند شما را نسبت به جایگزین کردن آن اجبار کند. بنابراین شما می‌توانید استفاده از این محصول را تا زمان ارائه محصولات سازگارتر با نیازهای خود ادامه دهید.

این استانداردها تا زمانی که شما به چیزهای جدیدی نیاز دارید، به پیشرفت خود ادامه خواهند داد. با پذیرش این استانداردها از سوی دانشگاه‌ها، حرکت به سوی پیشرفت ادامه یافت. با باز شدن باب همکاری در جهت مهاجرت و میان‌کنش‌پذیری، زمانی که یک استاندارد باز نیاز به جایگزینی داشته باشد می‌توان مطمئن بود که یک استاندارد باز جدید، تولید شده است.

انعطاف‌پذیری

با زیاد شدن تولیدکنندگان موجود در توافق روی استانداردهای باز انتخاب‌های انعطاف‌پذیری به شما داده می‌شود. با ملاحظه گزینه‌های تأمین‌کنندگان، متوجه می‌شویم که یک اندازه نمی‌تواند بر همه منطبق شود.

ممکن است برای یک استاندارد ثابت تولیدکننده بزرگتری برای افرادی که به پشتیبانی سراسری و اطمینان‌پذیری بیشتری نیاز دارند وجود داشته باشد، در حالیکه در مورد استانداردی مشابه ممکن است تولیدکننده‌های بومی‌تری وجود داشته باشند که برای تامین شما با پیاده‌سازی آن‌چه نیاز دارید با قیمت بهتر و احتمال سرویس‌های سفارشی شده مناسب برای رفع نیازهای شما بهتر باشد.

اگر تولیدکنندگان متعددی برای پیاده‌سازی یک استاندارد وجود داشته باشد، هزینه سوییچ کردن بین تولیدکنندگان نیز در مقایسه با استانداردهای اختصاصی، کاهش می‌یابد. راهکارهای اختصاصی اغلب با روش‌های رقابتی ناسازگار هستند و می‌توانند منحنی آموزشی سطح بالایی برای متخصصین پشتیبانی به‌منظور سوییچ کردن، نیاز داشته باشند. استانداردهای باز می‌توانند فشار تغییرات سیستم‌ها، متخصصین پشتیبانی و دیگر سرمایه‌های تجاری شما را کاهش دهند.

به‌عنوان مثال استفاده از SQL می‌تواند فشار سوییچ کردن از یک تولیدکننده پایگاه‌داده ارتباطی به دیگری را کاهش دهد. در هر صورت تولید کد با استفاده از مجموعه‌های بزرگ اختصاصی SQL (مانند Oracle Pl/SQL و MS Transact SQL) هزینه جایگزینی را افزایش می‌دهد. با استفاده از معماری چندلایه‌ای، منطق تجاری می‌تواند خارج از لایه پایگاه‌داده کد شده و مانع وابستگی به این‌گونه مجموعه‌های بزرگ و پیرو آن وابسته به تولیدکنندگان آن‌ها شد. یک تصممیم ساده درباره جایی که منطق برنامه باید قرار بگیرد علاوه بر کاهش هزینه جای‌گزینی تولیدکنندگان پایگاه‌داده ارتباطی می‌تواند انتخاب‌ها را نیز بهینه کند.

با تلاش زیاد برای درک بهتر استانداردهای باز می‌توانید در راهی طولانی به سمت پیشرفت قابلیت‌ها و کارایی در زیرساخت IT خود، عملکرد و راهکاری وابسته به آن قدم گذارید.

همچنین استانداردهای باز می‌توانند این انعطاف‌پذیری را برای سیستم‌های داخلی نیز به ارمغان آورند. شما می‌توانید با قدرت میان‌کنش‌پذیری انتخاب‌ها از طریق رابط‌های باز، انتخاب‌هایی داشته باشید که درغیراین‌صورت ممکن است حتی در نظر گرفته نشوند. متن‌باز (Open Source) که با استانداردهای باز پیاده‌سازی می‌شود، از طریق رقابت تولیدکننده‌ها می‌تواند شما را منعطف‌تر نماید.

همان‌طور که پیشرفت فنی در هر زمانی به سمت دور شدن از راهکارهای اختصاصی متمایل است، با پیوستن پایایی و انعطاف‌پذیری، این جهت‌گیری شدت می‌یابد. این موضوع در اینترنت، هنگامی که در ابتدا ISPهای تجاری سعی می‌کردند اتصالات اختصاصی به اینترنت را پیاده‌سازی کنند، احساس شد. درحالی‌که شبکه‌های CompuServe و Prodigy امروز فقط در خاطرات هستند، اینترنت هم‌چنان به رشد خود ادامه می‌دهد.

کیفیت

کیفیت به منزله رتبه‌ای است که یک محصول یا سرویس در برطرف کردن نیازهای شما بدست می‌آورد. یک روش برای سنجش کیفیت یک محصول، اندازه‌گیری نواقص آن است. هرآن‌چه غیر از رفع کامل نیازهای شما نقص است. نقص کمتر کیفیت بیشتری به همراه خواهد داشت و ۱۰۰% بدون نقص یعنی نیازهای شما ۱۰۰% زمانی به‌طور کامل پوشش داده شده است.

افزایش رقابت باعث افزایش کیفیت می‌شود. از زمانی که هزینه سوییچ کردن بین تولیدکنندگان کاهش یافته است، تولیدکنندگان برای بهبود معیارهایی که کار شما را ساده‌تر می‌کند، انگیزه بیشتری دارند. کیفیت نیز یکی از آن معیارهاست.

همچنین افزایش یافتن رقابمت تولیدکننده، ظرفیت برخورد با نیازهای شما را افزایش می‌دهد. که این ظرفیمت می‌تواند در افزایش کارایی، تناسب، قابلیت‌ها، امنیت و مفاهیم دیگر خود را نشان دهد. از آن‌جایی که افزایش این موارد می‌تواند توانایی شما را در برخورد با نیازهایتان افزایمش دهد در نتیجه شما انتخاب‌هایی با کیفیت بالاتر خواهید داشت.

از آنجایی‌که این قوانین برای همگان به‌منظور دیدن و تغییر دادن موجود است، استانداردهای باز از عالی‌ترین درجه دقت در بازدید بهره می‌برند. با مشارکت آزاد در فرآیند تنظیم استاندارد، استانداردهای باز از آغاز دارای دقت بازدید شدند. این دقت بازدید اولیه و گسترده با هدایت به سمت نتایج با کیفیت بالاتر نسبت به راهکارهای اختصاصی که در آن ممکن است همگان نتوانند تعریف درستی از کیفیت ارائه دهند، شناسایی و ارائه راه‌حل مشکلات پنهان را افزایش داد.

پیشرفت تولیدکننده مستقل

برای درک فشار وارده از جانب تولیدکننده وابسته نیازی نیست که مدت زیادی در IT بوده باشید. بسیاری از تصمیمات IT برای بخشی از هزینه‌های پنهانی سوییچ کردن بین تولیدکنندگان در نظرگرفته می‌شود که در اکثر مواقع هم اجرا نشدنی است.

استانداردهای De facto با کاهش انتخاب و رقابت، این وابستگی را تقویت می‌کنند. اگر مشتری از شما بخواهد یک محصول را در یک قالب اختصاصی انتقال دهید هزینه شما برای عدم پشتیبانی آن راهکار اختصاصی ممکن است به‌عنوان سود و درآمد از دست رفته تعبیر شود. که البته این تقصیر مشتری نیست زیرا ممکن است او نیز تحت فشاری مشابه باشد. یک استاندارد De facto به‌سختی می‌تواند رایج شود زیرا این استانداردها در واقع همان مثال حل مسئله مرغ و تخم‌مرغ با حذف یکی از آن دو است.

علاوه بر این که ما با هم به سمت یک راهکار پایا حرکت می‌کنیم، توانایی‌های ما برای رها شدن از تولیدکننده وابسته نیز می‌تواند ثابت کند که جهت‌گیری ما عکس استانداردهای اختصاصی است.

البته همیشه تولیدکننده وابسته قوی و سوار بر نیازهای مشتری نیست. گاهی اوقات حقیقتا هزینه سوییچ کردن بین ارائه‌کنندگان در فناوری اختصاصی به حد افراط می‌رسد. به‌عنوان مثال شما ممکن است کد تجاری خود را در یک زبان اختصاصی نوشته باشید که بخشی از محصول یک تولیدکننده است. سوییچ کردن بین تولیدکنندگان ممکن است یک بازنویسی، تحقیق و جایگزینی نیاز داشته باشد. همچنین بعد از سوییچ کردن بخشی از دانش و تخصمص کارمندان در آن زبان کمه احتمالا مدت زیادی هم استفاده نشده است از بین خواهد رفت و اغلب نیاز به تربیت مجدد نیروها و یا جایگزینی آن‌ها است.

بنابراین استانداردهای باز به کاهش وابستگی تولدکننده کمک می کنند. با افزایش موافقت تولیدکنندگان در بحث درگیرکردن سرمایه‌های تجاری شما، هزینه سوییچ کردن بین تولیدکنندگان با حفظ سرمایه، کاهش یافته است که این خود باعث افزایش تولیدکنندگان مستقل و کاهش موانع انتخاب می‌شود.

افزایش انتخاب تولیدکننده

در بازاری که به‌وسیله استانداردهای باز کنترل می‌شود، کمیت و تنوع تولیدکنندگان و توانایی آن‌ها در برخورد با نیازهای شما مهم است. از زمانی که قابلیت پیاده‌سازی استانداردها برای همه وجود دارد، کمیت نیز می‌تواند با توجه به کاهش موانع ورود، رشد کند. تنوع نیز نتیجه وجود تولیدکنندگانی است که با ایجاد راهکارهایی برای هماهنگ کردن نیازهای گوناگون در یک بازار با رقابت سطح باال حضور دارند.

بخشی از آن‌چه از این قابلیت به‌دست می‌آید کاهش هزینه سوییچ کردن بین تولیدکنندگان است. توانایی شما برای انتخاب راحت تولیدکننده، موانع ورود برای تولیدکننده را کم می‌کند همان‌طور که تولیدکننده فعلی شما مانعی برای رقبا نیست.

همان‌طور که شما در راهکارهای خود، استانداردهای باز را جایگزین همتای اختصاصی آن می‌کنید، ریسک نیز از یک تولیدکننده فناوری به تولیدکنندگان پشتیبان استانداردهای باز منتقل می‌شود (یعنی کاهش می‌یابد). از آن‌جایی‌که این استانداردها انتخاب‌های پایاتری را عرضه می‌کنند ریسک کلی نیز کاهش می‌یابد. به‌علاوه راهکاری که می‌تواند به‌طور وسیع‌تری پشتیبانی شود موانع ورود را برای تولیدکنندگان دیگر کم می‌کند و انگیزه بیشتری برای ایجاد پیشنهادهای تخصصی به‌منظور برطرف کردن نیازها به آن ها داده می‌شود.

ترکیب دسترسی بیشتر شما در تعویض تولیدکنندگان با افزایش توانایی آن‌ها در تامین کردن شما از طریق استانداردهای باز باعث افزایش در انتخاب می‌شود، به‌طوری که اکنون شما قادر به انتخاب از میان گروهی بزرگ‌تر از تولیدکنندگان هستید.

کاهش هزینه فروشنده

هزینه کاهش یافته تغییر تولیدکننده و حفظ آن‌چه از یک بازار تولیدی رقابتی به‌دست آمده، منجر به کاهش هزینه فروشنده به‌واسطه استانداردهای باز می‌شود. افزایش رقابت در استانداردهای باز باعث کم شدن موانع ورود به بازار و کاهش هزینه‌های کلی در بازار می‌شود.

بهینه‌سازی میان‌کنش‌پذیری

هنگامی که اجزا یک سیستم قادرند در انجام یک فرآیند سهیم شده و با هم کارکنند، میان‌کنش‌پذیری بدست می‌آید. اجزایی که میان‌کنش دارند دارای رتبه‌های متنوعی هستند که می‌تواند از تک‌تک اجزای درون یک سیستم مجزا که با هم کار می‌کنند تا فرآیندهای داخل سیستم را ایجاد کنند تا اجزای بین سیستم‌ها برای اتصال فرآیندهای مشتری، تولیدکننده، فروشنده و دیگر فرآیندهای تجاری را دربرگیرد.

چنان‌چه شما بین سیستم‌هایتان میان‌افزار نیز داشته باشید این اجزا نیز ممکن است درجه متنوعی از میان‌کنش‌پذیری را داشته باشند. افزایش میان‌کنش‌پذیری توانایی شما را در اتصال و خودکار شدن فرآیندهایی که از فناوری‌ها، سکوهای کاری، زبان‌ها و سفارشی کردن‌ها برتری یافته‌اند، افزایش می‌دهد.

استانداردها و معماری‌های باز به‌طور مستمر در حال پیشرفت هستند تا موانع یکپارچه‌سازی سیستم‌های مختلف را کاهش دهند.

به‌طور واضح، راهکارهایی وجود دارند که به همه گزینه‌های میان‌کنش‌پذیری نیاز ندارند. هم‌اکنون افزایش این گزینه‌ها قابلیت بیشتری برای بهینه کردن استفاده از یکپارچه‌سازی ارائه میدهند. این استانداردها می‌تواند میان‌کنش‌پذیری شما را برای همکاری افزایش دهند.

یکپارچه‌سازی ساده‌تر

محاوره دونفر با زبانی مشابه ساده است. اما صبحت کردن با کمک مترجم چندان هم ساده نیست. نوشتن نامه، داشتن مترجم برای ترجمه آن، ارسال آن و منتظر ماندن برای جواب.

مثال نامه برخی از تکنیک‌های استفاده شده برای یکپارچه‌سازی سیستم‌ها بدون استانداردهای باز را نشان می‌دهد. توانایی جمع کردن اطلاعات یک سیستم، تبدیل آن به قالبی که سیستم دیگری بتواند آن را بفهمد و در نهایت یافتن راهی برای درست گرفتن داده جدید. آن‌چه مبرهن است این که اگر دو سیستم بتوانند به‌طور مستقیم با هم محاوره داشته باشند، ساده‌تر با هم کار خواهند کرد.

استانداردهای باز می‌توانند بیان‌گر مفهوم ایجاد روش‌های عمومی به منظور محاوره داشتن همه سیستم‌ها با هم، باشند. ابزارهای یکپارچه‌سازی به‌منظور کارکردن با قابلیت‌های جدید استانداردهای باز از قبیل SOAP به‌سرعت وصله و پینه می‌شوند، درحالی‌که سکوهای کاری توسعه سیستم هم به‌سرعت قابلیت‌هایی مانند ویژگی‌های یکپارچه‌سازی سیستم‌های فعلی و جدید، را برای استفاده از قراردادهای استانداردهای باز اضافه کرده‌اند.

یکپارچه‌سازی سریع‌تر

مفهوم «وصل کن و کار کن» به‌منظور یکپارچه‌سازی دستگاه‌ها و اجزای کامپیوتر بعد از احساس نیاز به یکپارچگی ساده و سریع متولد شد.

در عین حال، خیلی ساده نگاهی به نحوه آشکار پیاده‌سازی آن نشان می‌دهد که، استانداردسازی مشخصات یکپارچگی بوده و خودکارسازی نیازمندی‌های تکرارپذیر، با آرامش خاطر است.

این استانداردها در مباحث میان‌کنش‌پذیری به پرورش فرآیندها برای یکپارچه‌سازی سریع‌تر اجزایی که رابط‌های استاندارد دارند و افزایش خودکار شدن نیازهای عمومی، کمک می‌کنند.

تقویت فرآیندهای تکرارپذیر

استانداردهای باز با جایگزینی به‌جای اکثر راهکارها در حال ایجاد روش‌های عمومی یکپارچه‌سازی سمیستم‌ها هستند. این به پرورش فرآیندهای تکرارپذیر برای یک بنگاه کمک می‌کند، و تکرارپذیری برای موسسات وابسته را افزایش می‌دهد.

استانداردهای باز دسترسی‌پذیری منابع مشترک فرآیندهای مشابه را افزایش می‌دهند. به‌عنوان مثال، شما پنج متخصص دارید که هر کدام از آن ها از ابزاری که با فناوری اختصاصی متفاوتی گسترش یافته است، برای رسیدن به هدف استفاده می‌کنند، بنابراین هیچ‌یک از این پنچ متخصص نمی‌تواند جایگزینی برای دیگری باشد.

اکنون اگر همه پنج متخصص از فناوری مشابهی تحت استانداردهای باز استفاده کنند، با افزایمش گروه متخصصین موجود با فرض پنج به یک، توانایی شما برای جایگزینی هرکدام به جای دیگری نیز افزایش می‌یابد. به‌طوری‌که گویی هر یک در پنج مهارت آموزش دیده‌اند.

ایمن جایگزینی، دانش گروهی هماهنگ با نیازهای شما و بار دانش کارمندان را جهت کشف نیاز برای مهارت‌هایشان افزایش می‌دهد. این قابلیت برای تلاش‌های فنی جهت ایجاد فرصت افزایش میان‌کنش‌پذیری مفید است.

افزایش منابع موجود

استفاده از فناوری تحت استانداردهای باز نه‌تنها تعداد تولیدکنندگانی که قادر به اداره نیازهای شما هستند را افزایش می‌دهد بلکه منابع دیگری هم وجود دارند که آنها نیز افزایش می‌یابند. به‌طوریکه تخصص نیز عموما پیرامون استانداردهای باز متمرکز شده است.

این استانداردها با فراهم کردن دانش و فناوری به‌کارگیری قوانین از طریق هماهنگ کردن منابع می‌توانند کمیت منابع را افزایش دهند.

بهبود ارتباطات

در کنار بهبود میان‌کنش‌پذیری به‌واسطه پیشرفت‌های ارتباط خودکار، استانداردهای باز ارتباط بین مردم را ساده‌تر می‌کنند.

با تقویت محاوره باز و مشارکت از ابتدا، استانداردهای باز ارتباطاتی که به سمت اجماع پیش می‌روند را پرورش می‌دهد. افکار علمی یکسان شده مردم در فرآیند استانداردهای باز باعث می‌شود قبل از به‌وجود آمدن قوانین یا فرآیندها، هماهنگی اصطلاحات علمی استفاده شده در مذاکرات تقویت یابد.

با پیشروی این استانداردها در سراسر صنعت و مذاکرات، اصطلاحات علمی خارج از فرآیندهای تنظیم استانداردها نیز جریان می‌یابد. همان‌طور که این‌گونه فناوری‌ها و استانداردها پذیرفته می‌شوند با صدور مجوز آموزشی و هماهنگ شدن موسسات برای به‌کاربردن مفاهیم و اصطلاحات علمی، ارتباط نیز به‌طور بسیار محسوسی آسان می‌شود که در نتیجه این حرکت تولیدکنندگان و کاربرهای این استانداردها می‌توانند با استفاده از اصطلاحات علمی از پیش تعریف شده و قابل درک برای عموم به‌طور کاراتری با هم ارتباط داشته باشند.

ساده شدن ارتباطات به‌دست آمده از محاوره عمومی، کاراتر بودن کاربرهای این استانداردها را نسبت به عمل کردن به مفاهیم بسته تضمین می‌کند.

افزایش بازگشت سرمایه (ROI)

بازگشت سرمایه، بازگشت میزان سرمایه‌ای است که در یک مرحله زمانی واگذار شده است و یک معیار مالی برای کمک به این تعریف و مقایسه، مقدار پتانسیل سرمایه است. بازگشت بیشتر شما را به سرمایه‌تان می‌رساند و برعکس فشار مضاعف سرمایه شما را در پایین‌ترین حد نگه می‌دارد.

در کل سه روش برای افزایش ROI وجود دارد:

  • آشناترین و بدیهی‌ترین روش کاهش هزینه است.
  • افزایش منافع یا بازگشت منافع موجود.
  • آز آن‌جا که مادامی که سیستم‌های اطلاعاتی در تولید پراکنده شوند، نمی‌توانند توسعه چندانی داده شوند تا بازگشتی داشته باشند، به‌عنوان آخرین را می‌توان با سرعت بخشیدن به زمان ارائه محصول به بازار، ROI را افزایش داد.

روش آخر ROI را به‌طور غیرمستقیم با افزایش بازگشت برای مرحله زمانی مشابه افزایش می‌دهد. البته در این حالت ممکن است مزایای رقابتی افزایش بازگشت دوره طولانی نادیده گرفته شود.

شما می‌توانید هزینه‌ها را با استفاده از استانداردهای باز کاهش دهید در نتیجه ROI افزایش می‌یابد. استانداردهای باز می‌توانند انتخاب‌های فروشنده را افزایش دهند در نتیجه هزینه فروشنده کم می‌شود. اشتراک منابعی مانند هزینه‌های تربیتی نیز می‌تواند هزینه‌های کلی را کاهش دهد.

با کمک به کاهش هزینه و تسریع زمان ارائه محصول به بازار از طریق رقابت میان تولیدکنندگان و یکی کردن دیگر منابع موجود، استفاده از استانداردهای باز می‌تواند به افزایش ROI نیز کمک کند.

افزایش‌پذیرش محصولات و سرویس‌ها

از آن‌جایی‌که بخشی از آن‌چه پیشنهاد می‌شود در پیاده‌سازی استانداردهای باز از قبل اعمال شده است، ساختن محصولات و سرویس‌ها با استفاده از استانداردهای باز پذیرش بازار را بهبود می‌بخشد.

افزایش پذیرش بازار به‌واسطه قابلیت انتخاب استفاده از استانداردهای باز می‌تواند موانع ورود و رشد بازار را کاهش دهد. در فروشگاه‌هایی که راهکارهای اختصاصی حکمفرماست اغلب مشتریان تولیدکنندگان بزرگ‌تر را انتخاب می‌کنند تا ریسک پایین آید در نتیجه موانع ورود زیاد می‌شود، البته بازارهایی در حال ایجاد شدن هستند که این تسلط درآن‌ها کمتر می‌شود. با پدیدار شدن بازارهایی که شما به‌عنوان یک مشتری در نظر گرفته می‌شوید که پیشنهادهایی برای تولیدکنندگان دارید، موانع ورود به بازار کم می‌شود.

ریسک مشتری با انتخاب فروشنده مستقل کم می‌شود چون تولیدکنندگان متعددی وجود خواهند داشت که آن استاندارد یا مشابه آن را پیاده‌سازی می‌کنند. درنتیجه کاهش ریسک، توانایی مشتری به‌منظور انتخاب تولیدکنندگان بیش‌تر افزایش می‌یابد. این باعث می‌شود شما مشتریان بیش‌تری در اختیار داشته باشید، در نتیجه محصولات و سرویس‌های شما نیز با استفاده از این استانداردها بیشتر انتخاب خواهند شد.

همچنین افزایش پذیرش محصولات و سرویس‌ها با اتخاذ این استانداردها می‌تواند بیانگر این مفهوم نیز باشد که شما برای رشد سریع‌تر بازار رقابت خواهید کرد. افزایش رشد بازار می‌تواند سنتی‌ترین فروشندگان اختصاصی را نیز به سمت حمایت از استانداردهای باز ترغیب کند. بازارهای ISP و ارائه میزبان وب‌سایت‌ها نمونه‌های اصلی این قابلیت هستند.

نتیجه‌گیری

استانداردهای باز برای استفاده محصولات و سرویس‌ها و ایجاد راهکارهای داخلی، می‌توانند در کاهش هزینه‌ها، تسریع زمان ارائه محصول به بازار، توسعه انتخاب‌ها و منابع موجود، بهبود ارتباطات، کاهش ریسک و ایجاد راهکارهای پایا، مؤثر باشد. با استفاده از استانداردهای باز در محصولات و سرویس‌ها و جهت‌دهی برنامه‌های داخلی به سمت چنین تلاش‌هایی نیز قابلیت‌های فوق را به‌علاوه قابلیت‌های دیگر از جمله پذیرش بازار و کاهش موانع ورود به بازار را به همراه داشته باشد. همچنین اجازه مشارکت در تسریع رشد بازار نیز به تولیدکنندگان داده می‌شود.

برای به‌دست آوردن این مزایا کافی است تصمیم بگیرید این استانداردها را در همه ملاحظات خود مورد ارزیابی قرار دهید. فرآیندی را به منظور درک و توسعه دادن نتایج اینکه چگونه این استانداردها توانسته‌اند تصمیمات شما را بهبود بخشیده و تجارت شما را رونق دهند آغاز کنید.

بالا بردن آگاهی، افزایش مشارکت و پشتیبانی محاوره استانداردهای باز، گام‌هایی هستند که می‌توانند به قدرت یافتن سازمان شما با قابلیت‌های استانداردهای باز کمک کنند.

منبع: شرکت داده‌پردازی ایران (DPI)؛ ترجمه «راحیل طاری»، ویرایش «محمد تشکری»

نوشته مقدمه‌ای بر استانداردهای باز اولین بار در لینوکس سیزن پدیدار شد.برچسب ها : ,