منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

ممنوعیت پتنت های نرم افزاری در نیوزیلند

کشور نیوزیلند بعد از پنج سال بحث و گفتگو و علی‌رغم فشارهای زیاد شرکت‌های نرم افزاری، بالاخره لایحه‌ای را در مورد پتنت‌های نرم افزاری (Software Patents) به تصویب رساند که استفاده از پتنت‌های نرم افزاری را ممنوع می‌کند.

Craig Foss وزیر تجارت نیوزیلند از مدرن‌سازی قانون جدید پتنت‌ها حمایت کرده و آن را گامی مهم در جهت نوآوری در نیوزیلند دانست. او بیان کرد «با شفاف‌سازی اینکه چه چیزی را می‌توان به عنوان پتنت به ثبت رساند، ما به کسب و کارهای نیوزیلند انعطاف‌پذیری لازم را برای تطبیق و بهبود اختراعات موجود خواهیم داد و در همان حال به طور همزمان از نوآوری های حقیقی نیز حمایت خواهیم نمود».

نیوزیلند

Paul Matthews مدیر انستیتو متخصصان آی‌تی (IITP) نیز ضمن استقبال از این لایحه به FOSS به خاطر این دستاورد تبریک گفت. به گفته او سیستم پتنت برای نرم افزارها کارآیی ندارد زیرا هم اکنون برای شرکت‌های واقعا نوآور غیر ممکن است که بتوانند نرم افزارهای جدید را بدون نقض یک یا چند عدد از صدها هزار پتنت ثبت شده (که گاهی برای کارهای بسیار واضح و ساده ثبت شده‌اند) به تولید برسانند.

پیش از این یک نظرسنجی در بین اعضای IITP آشکار ساخته بود که ۹۴ درصد از آن‌ها با ممنوعیت استفاده از پتنت‌های نرم افزاری موافق بودند.

به گفته‌ی Matthews تصویب این قانون پیامی‌ست از سوی کشور کیوی به دنیا که این کشور شرایط آشفته موجود را که ناشی از اقدامات «ترول‌های پتنت» است تحمل نمی‌کند.

اما از سوی دیگر و از امریکا خبر می‌رسد که کارآفرین نمونه سال به انتخاب Ernst & Young آقای Jon B. Fisher ضمن انتقاد از لایحه جدید پتنت در نیوزیلند، دنباله‌روی ایالات متحده از نیوزیلند در این مسیر را بدترین اقدام علیه کارآفرینان و استارتاپ‌ها در طول تاریخ سرمایه‌داری عنوان نموده است.

نظر شما در این زمینه چیست؟ آیا قوانین موجود در رابطه با پتنت‌های نرم افزاری را در جهت حمایت از اختراعات ثبت شده، و عادلانه می‌دانید یا اینکه آن‌ها را همانگونه که Matthews بیان کرده است، سد راه شرکت‌ها و اشخاص نوآور ارزیابی می‌کنید؟

منبع عکسبرچسب ها : , ,