منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

مهمترین تغییرات فدورا ۲۱

fedora
نسخه آلفای فدورا ۲۱ امروز منتشر شد. با توجه به اینکه فدورا ۲۰ دسامبر گذشته منتشر شد، و انتشار فدورا ۲۱ تا جایی که امکان داشت به تاخیر افتاده است، در ادامه نگاهی بر جدیدترین تغییراتی می‌اندازیم که برای نسخه بعدی فدورا روی آنها کار شده است.
– گنوم ۳.۱۴، به طور کامل برای فدورا ۲۱ محیاست. گنوم ۳.۱۴ با خود صد ها تغییر آورده که از مهمترینشان عبارتند از: بهبود عملکرد نسخه ویلند گنوم، چهارچوب چندلمسی / اشارات برای GTK و غیره.
– با بهبود نشست ویلند گنوم، به طور کلی پشتیبانی از ویلند در فدورا ۲۱، با سازگار شدن پکیج های بیشتر با ویلند، آپدیت کد Wayland/Weston 1.6، و البته آپدیت درایور های کارت های گرافیک بسیار بهتر شده. اگر چه حداقل تا فدورا ۲۲ ویلند جایگزین X.org به عنوان خادم نمایش پیشفرض نخواهد شد.
– gcc 4.9 به فدورا ۲۱ اضافه شده و به عنوان کامپایلر پایه از آن استفاده خواهد شد.
– بهبود های بسیار برای قابلیت رایانش ابریِ فدورا صورت گرفته. همینطور قرار است ایمیج Big Data فدورا در کنار ایمیج Docker آن منتشر شود.
– فریمورک KDE 5 برای فدورا ۲۱ بسته بندی شده است. اگرچه KDE 4.14 هنوز هم نسخه پیشفرض کی دی ئی برای این انتشار است.
– دسکتاپ MATE 1.8 نیز برای این نسخه در نظر گرفته شده است.
– فدورا ۲۱ پشتیبانی از بسیاری از GPU های قدیمی (APM, Cirrus, Glint, i128, i740, Mach64, MGA, Neomagic, R128, Rendition, S3virge, Savage, SiliconMotion, SiS, Tdfx, Trident) را به منظور تمرکز بر آن دسته از gpu هایی که درایور متن باز DRM/KMS دارند، قطع خواهد کرد.
– فدورا ۲۱، پشتیبانی پیشفرض (out of the box) و متن باز از OpenCL در چهارچوب Gallium3D Clover, POCL و Beignet را خواهد داشت. البته بسیاری از نرم افزار های معمول لینوکس هنوز نمی توانند از رایانش GPGPU و پشتیبانی ایی که برای OpenCL از طرف درایور های متن باز لینوکس به وجود آمده بهره کامل ببرند، اما بسیار عالیست که فدورا یک قدم به جلو آمده تا حداقل یک توزیع با این قابلیت وجود داشته باشد.
– ویژگی های جدید بسیار برای systemd.
– آپدیت های فراوان برای پکیج ها، مانند Make 4.0، Mono 3.4، PHP 5.6، Python 3.4 و RPM 4.12.
همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر از تغییرات فدورا ۲۱ به ویکی این پروژ رجوع کنید.

 
منبع : Phoronix

+با سپاس از آقای محسن رشیدی که این مطلب را ارسال کردند.برچسب ها : , , , , , , , , , , ,