منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

میانبر‌های لینوکسی

تعداد زیادی میانبر کیبوردی برای انجام کار‌ها در لینوکس وجود دارد‌. یاد گرفتن و استفاده از آن‌ها می‌تواند زندگی شما را به مراتب آسان‌تر کند‌! در این مطلب قصد داریم که مهم‌ترین میانبرهای محیط خط فرمان و البته چند نمونه در محیط X Window را با هم بررسی کنیم.

ترمینال‌های مجازی‌

Ctrl + Alt + F۱

پرش به اولین ترمینال مجازی‌. در لینوکس‌، شما می‌توانید به طور همزمان چندین ترمینال مجازی داشته باشید‌. به طور پیش‌فرض این تعداد ۶ عدد می‌باشد‌.

Ctrl + Alt + Fn

پرش به nامین ترمینال مجازی‌. بدیهی است که به تعداد ۶ ترمینال پیش‌فرض‌، n = ۱.. ۶ است‌.

Tty

تایپ کردن دستور tty به شما می‌گوید که در کدام‌یک از ترمینال‌های مجازی در حال کار هستید‌.

Ctrl + Alt + F7

پرش به محیط گرافیکی (GUI). اگر شما X Window را اجرا کرده‌اید‌، این محیط به عنوان هفتمین ترمینال مجازی در بیشتر توزیع‌های لینوکسی به طور پیش‌فرض شناخته می‌شود‌. اگر محیط X اجرا نشده‌، این ترمینال خالی خواهد بود‌.
توجه‌: در بعضی از توزیع‌ها‌، X به طور پیش‌فرض در محیط ترمینال متفاوتی قرار دارد‌. برای مثال در لینوکس Puppy‌، می‌توانید در ترمینال شماره ۳ پیدایش کنید‌.

محیط پنجره‌ای X

Ctrl + Alt +‎+‎

پرش به بزرگنمایی (Resolution) بعدی از محیط X Window. البته این میانبر در صورتی که شما بیش از یک بزرگنمایی برای X serverتان قرار داده‌اید کار می‌کند‌. توجه کنید که منظور از + کلیدی است که در numpad شما قرار دارد‌.

Ctrl + Alt +‎-‎

پرش به بزرگنمایی قبلی‌. از «–» موجود در numpad استفاده کنید‌.

MiddleMouseButton (دکمه وسطی ماوس)

Paste کردن متن برچسب شده‌. شما می‌توانید با کلید سمت چپ ماوس (یا هر روشی که بلدید‌، بسته به ابزاری که از آن استفاده می‌کنید) متن دلخواه‌تان را بر چسب کنید‌. و بعد کلید وسطی ماوس را برای Paste کردنش فشار دهید‌. این یک راه جایگزین برای کپی و پیست کردن متن در محیط X Window است‌، ولی ممکن است که در بعضی از ابزار‌های X کار نکند‌. (‌حتما توجه کرده‌ای که این روش هیچ ربطی به کپی یا Ctrl + C ندارد‌)
اگر شما یک ماوس دو دکمه دارید‌، هر دوی آن‌ها را به طور همزمان فشارشان دهید تا همانند دکمه وسطی ماوس‌های سه دکمه عمل کند‌. اگر کار نکرد‌، شما باید ۳-mouse-button را فعال کنید‌.
این عمل در محیط متنی ترمینال هم کار می‌کند اگر شما سرویس gpm را فعال کرده باشید‌.

Ctrl + Alt + Backspace

X Server را می‌کشد‌! در صورتی که محیط X کرش کرد‌، و یا نتوانستید به طور پیش‌فرض از آن خارج شوید از این کلید‌ها استفاده کنید‌. اگر محیط Xتان را طوری تنظیم کرده‌اید که به طور پیش‌فرض اجرا شود‌، این دستور محیط Xتان را Restart کرده و شما را به محیط گرافیکی لاگین می‌برد‌.

خط فرمان – ورودی

Home or Ctrl + a

بردن نشانه‌گر به ابتدای خط حاضر‌.

End or Ctrl + e

بردن نشانه‌گر به انتهای خط حاضر‌.

Alt + b

نشانه‌گر را به ابتدای لغت حاضر یا قبلی می‌برد‌. توجه کنید که این در محیط ترمینال مجازی کار می‌کند‌، و ممکن است در همهٔ ترمینال‌های گرافیکی قادر به اجرای درست نباشد‌. این به این دلیل است که بسیاری از ابزار‌های گرافیکی از این میانبر به طور پیش‌فرض برای پرش به منو‌ها استفاده می‌کنند‌.

Alt + f

نشانه‌گر را به انتهای لغت بعدی می‌برد‌. دوباره‌، مانند تمام میانبرها که از Alt به عنوان شناسه استفاده می‌کنند‌، این ممکن است در تمام شبیه‌ساز‌های گرافیکی کار نکند‌.

Tab

کامل کردن خودکار دستورات و یا اسم‌فایل‌ها. اولین حرف (حروف) از یک دستور‌، پوشه و یا فایل را تایپ کنید‌، سپس تب را بفشارید‌، تا به طور خودکار مابقی حروف نشوته شوند‌. اگر تعداد بیشتری از دستورات هستند که با‌‌ همان حروف شروع می‌شوند‌، پوسته (Shell) تا جایی که امکانش هست را تکمیل می‌کند و بوق می‌زند. اگر دوباره Tab را فشار دهید‌، پوسته تمامی احتمال‌ها را نشانتان می‌دهد‌.
این میانبر واقعا کاربردی است و شما را از یک عالمه تایپ کردن نجات می‌دهد‌. این حتی در lilo prompt و تعدادی از ابزار‌های X کارایی دارد‌.

Ctrl + u

کاراکتر‌های ما قبل نشانگر را پاک می‌کند‌.

Ctrl + k

خط حاضر را از جایی که نشانه‌گر در آنجا قرار دارد تا انتها پاک می‌کند‌.

Ctrl + w

لغت قبل از نشانه‌گر را پاک می‌کند‌.

خط فرمان – خروجی

Shitf + PageUp

خروجی ترمینال را به سمت بالا پیمایش می‌کند‌.

Shift + PageDown

خروجی ترمینال را به سمت پایین پیمایش می‌کند‌.

Clear

دستور Clear تمامی دستوراتی که قبلا اجرا شده‌اند را به همراه خروجی‌هایشان از ترمینال حاضر پاک می‌کند‌.

Ctrl + 1

همان‌کاری را انجام می‌دهد که دستور Clear برایش ساخته شده‌.

Reset

اگر به ترمینالتان گند زده‌اید‌، از دستور reset استفاده کنید‌. برای مثال‌، اگر سعی کنید که یک فایل باینری را cat کنید‌، ترمینال شروع به نشان دادن علایم عجیب غریبی به شما می‌کند‌. توجه کنید که ممکن است شما قادر به دیدن دستور در هنگام تایپ کردنش نباشید‌.

خط فرمان – تاریخچه

history

وقتی که دستور history را تایپ می‌کنید‌، دستوراتی را که قبلا اجرا کرده‌اید‌، برایتان قابل مشاهده خواهد بود‌.

ArrowUp or Ctrl + p

دستوراتی را که قبلا اجرا کرده‌اید به سمت بالا پیمایش می‌شوند‌، و شما قادر به ویرایش و اجرایشان هستید‌.

ArrowDown or Ctrl + n

دستورات وارد شده را به سمت پایین پیموده و مانند میانبر قبلی قادرید که آن را ویرایش یا اجرا کنید‌.

Ctrl + r

دستور قبلی‌ای که در بر گیرندهٔ حروفی است که شما وارد کرده‌اید را می‌یابد‌. برای مثال‌، اگر می‌خواهید آخرین کاری که با یک فایل به اسم «file۴۲. txt» انجام داده‌اید را بدانید‌، کافی است که Ctrl + r را فشار دهید‌ و شروع به تایپ کردن اسم فایل کنید‌. یا‌، اگر می‌خواهید آخرین پارامتر‌هایی که به دستور «cp» داده‌اید را پیدا کنید‌، کافیست Ctrl + r را فشار دهید و عبارت «cp» را وارد کنید‌.

خط فرمان – متفرقه

Ctrl + c

پروسهٔ حاضر را می‌کشد‌.

Ctrl + z

پروسهٔ حاضر را به پس زمینه می‌فرستد‌. این وقتی به دردتان می‌خورد که برنامه‌ای در حال اجرا دارید‌، و برای لحظه‌ای به ترمینال نیاز دارید‌، اما نمی‌خواهید که برنامه را به طور کامل ببندید‌. پس فقط آن را به پس زمینه می‌فرستید‌ و چیزی که مد نظرتان هست را انجام می‌دهید و پس از آن دستور fg را برای برگرداندن برنامه استفاده می‌کنید‌.
توجه کنید در صورتی که چند پروسه در پس زمینه دارید‌، کافیست با دستور jobs شماره ID آن را به دست آورده و با fg ID آن پروسه را برگردانید‌.

Ctrl + d

خروج (Log out) از ترمینال حاضر‌. اگر شما از شبیه ساز ترمینال در محیط X استفاده می‌کنید‌، طبیعی است که محیط شبیه ساز ترمینال را بعد از خروجتان خاموش می‌کند‌.

Ctrl + Alt + Del

سیستم را دوباره راه‌اندازی می‌کند‌. شما می‌توانید آن را با ویرایش ‎/etc/inittab تغییر دهید‌. مثلا سیستم به جای راه‌اندازی دوباره خاموش شود‌.

منبع‌: +

\"ارسالبرچسب ها : , , , , ,