منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نام‌گذاری فایلها

کاراکترهای مجاز در نام‌گذاری فایلها، عبارتند از، اعداد، حروف( کوچک و بزرگ )، نقطه و علامت خط‌ زیر( underscore ). سایر علایم موجود در صفحه‌کلید نیز ممکن است در نام فایل به کار بروند، اما در همه حال درست کار نخواهند کرد. و این به آن دلیل است که ممکن است پوسته آن‌ها را به طریق دیگری( غیر از آنچه نیت شماست ) تفسیر نماید، که می‌تواند عوارض پیچیده و ناخواسته‌ای را به وجود آورد.

بسیار معقول است که نام فایلها به طریقی انتخاب شوند که بیانگر محتوای آن‌ها باشد. به عنوان نمونه اگر بخواهید دو فایل متنی از نام مشتریان متقاضی cd اوبونتو و opensuse تهیه کنید، نام ordersforcdubuntu و ordersforcdopensuse چندان جالب نیستند. شاید بخواهید برای تشخیص آن‌ها از یکدیگر به صورت orders/for-cd-ubuntu و orders/for-cd-opensuse نام‌گذاری نمایید. اما این کاراکتر / برای جداسازی نام فایلها و دایرکتوریها می‌باشد و استفاده از آن به این صورت، اشکال ایجاد می‌کند.

زیرا موقعی که می‌خواهید به آن در آدرس home/mah/orders/for-cd-ubunru/ رجوع کنید دستور شما صحیح عمل نخواهد کرد. چون شل گمان می‌کند که orders یک دایرکتوری داخل دایرکتوری mah می‌باشد. به همین علت کاربرد / در نام فایل مجاز نیست. اما کاراکتر خط تیره یا منها( minus ) در صورتی که در ابتدای نام فایل نباشد و در اطراف آن فاصله موجود نباشد، مجاز خواهد بود. اگر در ابتدای نام از علامت منها استفاده شود، وقتی نام فایل با فرمان‌های bash به کار برود، با پیغام خطا مواجه می‌گردد. زیرا پوسته آن را به عنوان یک گزینه تلقی می‌نماید، و گمان می‌کند می‌خواهید با آن گزینه فرمان را اجرا کنید. در نتیجه پیغام خطایی در ارتباط با عدم وجود آن گزینه صادر می‌کند.

چنانچه مایل باشید، می‌توانید از کاراکترفاصله در نام فایل استفاده کنید، اما باید به شل بگویید که این کاراکتر بخشی از نام فایل است. در غیر آن‌صورت با مشکل مواجه می‌شوید. چون شل کاراکتر فاصله را به عنوان جداکننده شناسه‌ها از یکدیگر در نظر می‌گیرد و اگر شما بخواهید فایل orders for cd ubuntu را با استفاده از فرمانی به کار بگیرید پوسته گمان می‌کند، از او می‌خواهید فرمان را با هر یک از شناسه‌های orders و for و cd و ubuntu به کار ببرد. و بنابراین حداقل آن خواهد بود که مقصود شما برآورده نمی‌شود. برای پرهیز از این امر، باید کاراکترهای ویژه‌، که معنی خاصی برای پوسته دارند را با کاراکتر گریز ( \\ ) پوشش بدهیم. یا نام فایل را در نقل‌قول قرار دهیم که به این ترتیب کار خواهد کرد. اما همواره یک زحمت اضافه برای نقل‌قولی کردن نام فایل به همراه خواهد داشت. با کاراکترهای خاص وکاراکتر گریز و سایر مقولاتی که در این یادداشت به کار رفت به طور گسترده‌تر در راهنماهایی که در دست ترجمه است و به زودی لینک آن‌ها را به نوبت در اینجا قرار خواهم داد، آشنا خواهید شد.