منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نحوه‌ی انتشار KDE 5

یکی از سؤالاتی که معمولاً برخی کاربران یا مخاطبین سایت در ذهن دارند و دنبال یافتن چرایی برای آن هستند، این موضوع است که نسخه‌ی ۵ میزی  کار KDE در چه زمانی منتشر خواهد می‌شود و نحوه‌ی انتشار و عرضه‌ی نرم‌افزارهای KDE و چارچوب کاری یا Plasma Desktop به چه صورت است. در این مقاله سعی دارم بررسی نحوه‌ی شماره دهی قسمت‌های گوناگون KDE در KDE 5 به بپردازم؟

KDE-plasma-5-on-Kubuntu-14.04-Kubuntu-14.10-and-Linux-mint-17-KDE

پیش‌ازاین و در نسخه‌ی KDE 4 که با پشتیبانی به‌صورت بلندمدت درآمده است. همه برنامه‌های KDE مانند چارچوب کاری، پلاسما و برنامه‌های KDE باهم و درزمانی مشخص منتشر می‌شود. مثلاً نسخه‌ی ۴٫۱۴ جاری که منتشرشده است که پیش از آن ۴٫۱۳ منتشرشده و، در فواصل زمانی معین به‌روز می‌شد. همچنین در بین انتشار این دو نسخه زیر نسخه‌های دیگری به شکل مثلاً ۴٫۱۳٫۱ تا ۴٫۱٫۱۴ منتشر می‌شد. در این نوع روش در هر بار عرضه‌ی نسخه‌ی جدید همه‌ی برنامه‌ها + چارچوب کاری و پوسته‌ی پلاسما به‌روز می‌گردند.

در نسخه‌ی ۵ رویه‌ی جدیدی بر انتشار نسخه‌های جدید حاکم شده است. به این منوال که ابتدا در هرماه شاهد عرضه‌ی یک نسخه‌ی جدید از چارچوب کاری KF5 خواهیم بود که شامل کتابخانه‌ها و ابزارهایی برای غنی کردن Qt می‌باشد. در این روش هرماه که بگذرد به KF5 یک نسخه افزوده خواهد شد که با آخرین نسخه‌ی Qt5 هماهنگی و سازگاری دارد. مثلاً نسخه‌ی KF5 به نسخه‌ی ۵٫۴ به‌روز شود از جدیدترین نسخه‌ی Qt تا آن رمان پشتیبانی می‌کند.

اما پوسته‌ی پلاسما نیز که به نسخه‌ی پنجم رسیده است به‌صورت متفاوتی منتشر خواهد شد. به این شکل که ابتدا در هرماه که شاهد منتشر شدن نسخه‌ی جدیدی از KF5 هستیم، پلاسما نیز در هر سه مله منتشرشده و از جدیدترین نسخه‌ی Qt و KF5 پشتیبانی می‌نماید. مثلاً نسخه‌ی ۵٫۱ جاری در سه ماه بعد از انتشار نسخه‌ی ۵٫۱ به نسخه‌ی ۵٫۲ خواهد رسید. پس بنابراین هم KF5 هم پلاسما و هم Qt به نسخه‌ی ۵ رسیده‌اند!

برنامه‌های KDE داستانی متفاوت دارند به این شکل که فعلاً آنان در نسخه‌ی ۴٫۱۴٫x به سر می‌برند. نسخه‌ی فعلی KDE همان‌طور که اشاره شد ۵ است اما KDE 4 نیز از نسخه‌ی ۴٫۱۱ ویژگی جدیدی ندارد و از نسخه‌ی ۴٫۱۴ شاهد آخرین نسخه‌ی آن‌که پشتیبانی بیشتری خواهد داشت خواهیم بود. برنامه‌های KDE در نسخه‌ی ۴٫۱۴ هستند اما به‌زودی به نسخه‌ی ۱۴٫۱۲ که به‌صورت سال میلادی. ماه میلادی نسخه گزاری شده به‌روز خواهند شد که از KDE/Qt5 استفاده می‌کنند. در این نوع روش اگر برنامه‌ها در ماه ۶‌ام سال ۲۰۱۵ عرضه شوند با نسخه‌ی ۱۵٫۶ عرضه خواهند شد.

به‌این‌ترتیب Qt5 از نسخه‌های خود بهره می‌برد که به نسخه‌ی ۵٫۴ رسیده است. KF5 نیز با استفاده از جدیدترین Qt و کتابخانه‌ها عرضه می‌شود که هرماه شک نسخه‌ی جدید دارد و پلاسما نیز با بهره‌گیری از جدیدترین نسخه‌ی Qt و KF منتشر می‌گردد که هر سه ماه یک‌بار خواهد بود. برنامه‌های KDE هم به‌طور جداگانه و با روش جدید برای به روز کردن نسخه بر اساس سال میلادی منتشر خواهند شد. بنا به راین فعلاً می‌توان گفت ما شاهد عرضه‌ی چارچوب کاری و و پلاسما در نسخه‌ی ۵ و برنامه‌های KDE در نسخه‌ی بتا ۲ هستیم که می‌توان گفت KDE5 منتشرشده است و می‌توان با برنامه‌های 4.14 از آن بهره برد.

kde-plasma5-lockscreen
بااین‌وجود برخی توزیع‌ها اقدام به استفاده از این حالت که KF5 و پلاسما ۵ را با برنامه‌های KDE 4 استفاده می‌شود، کرده‌اند. برخی توزیع‌ها تا انتشار برنامه‌های KDE 14.12 منتظر مانده‌اند تا بعدازآن KDE 5 را به‌صورت کامل در توزیعشان قرار دهند و برخی دیگر نیز منتظرند تا این میز کار به پایداری بیشتری برسد بااین‌حال برخی توزیع‌ها مثل Kubuntu قصد دارند زودتر از KDE 5 استفاده کنند. نکته‌ی بعدی نیز این است که KDE5 به‌صورت قبل و مانند نسخه‌ی ۴ نخواهد بود و به‌صورت دیگری منتشر می‌شود و هر بخش در تاریخ خاصی منتشر خواهد شد و تصمیم به مهاجرت به آن بر عهده‌ی توزیع‌ها است.

ارسال نظر سریعبرچسب ها :