منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نرم افزارهای آزاد معادل Photoshop و Dreamweaver

همواره یکی از دغدغه‌های کاربرانی که به گنو/لینوکس مهاجرت می‌کنند، یافتن نرم‌افزارهایی برای انجام کارهای عمومی و تخصصی روزمره است. علاوه بر کاربران تازه مهاجرت کرده یا تازه‌کار، برخی از کاربران قدیمی و حرفه‌ای نیز گاهی با مشکل پیدا کردن نرم‌افزار مورد نظر خود در گنو/لینوکس مواجه می‌شوند. این کاربران اکثرا می‌دانند چه برنامه‌ای در ویندوز برای کار مورد نظرشان مناسب است ولی در گنو/لینوکس نرم‌افزار معادلی پیدا نمی‌کنند یا نرم‌افزاری با کیفیت مناسب نمی‌یابند. در این سری از مقالات که از این پس در LinuxReview بیشتر شاهد آنها خواهیم بود سعی خواهیم کرد تا کمی راه را بر این کاربران هموار کنیم. در این مقاله به نرم افزار های Photoshop و Dreamweaver می‌پردازیم.


۱-Photoshop

این نرم‌افزار برای اکثر کاربران آشناست. قوی‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزار موجود برای ویرایش تصاویر. این نرم‌افزار چه برای کارهای ساده و چه کارهای پیچیده همواره مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان معادل‌های آزاد زیر را برای این نرم افزار معرفی کرد:

Gimp

Gimp مخفف GNU Image Manipulation Program است. این نرم افزار، محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین نرم افزار کدباز در زمینه‌ی ویرایش حرفه‌ای عکس می‌باشد. این برنامه‌ که آغاز پروژه آن به سال ۱۹۹۵ برمی‌گردد هنوز هم در حال گسترش و پیشرفت است. گیمپ حدودا تمام قابلیت‌های یک برنامه حرفه‌ای ویرایش تصویر را داراست. قابلیت پذیرفتن Plugins و نیز Script نویسی از نکات قابل ذکر آن است. گیمپ همچنین قادر است با فایل های PSD , SVG کار کند.

\"GIMP\"
GIMP

وب سایت سازنده: GIMP

Gimpshop

اگر شما با ظاهر Photoshop راحت‌تر هستید و کار با ظاهر Gimp برایتان مشکل است پس این نرم‌افزار بیشتر مناسب شماست. این پروژه در حقیقت ظاهر Photoshop را با استفاده از Gimp به دنیای آزاد آورده است. تمام منوها، پنجره‌ها و… به گونه‌ای تغییر یافته‌اند که هر چه بیشتر به Photoshop نزدیک باشند. اگر چه دقت به این نکته ضروری است که به این دلیل که Gimpshop بر پایه ی Gimp است، تمام قابلیت های Photoshop را ندارد و طبیعی است که در برخی از قسمت‌ها تفاوت‌هایی را مشاهده کنید.

\"Gimpshop\"

Gimpshop

وب سایت سازنده: Gimpshop

Krita

این نرم افزار که در حقیقت بخشی از KOffice هست، نرم افزاری آزاد برای ویرایش عکس‌های bitmap می‌باشد. این نرم‌افزار دارای قابلیت‌های زیادی در زمینه‌ی ویرایش عکس بوده که آن را  هم برای کارهای ساده و هم حرفه‌ای به گزینه‌ای مناسب تبدیل کرده است.

\"Krita\"

Krita

وب سایت سازنده: krita

CinePaint

این نرم‌افزار که بر پایه ی Gimp ساخته شده و در حقیقت یکی از شاخه‌های آن است با هدف بوجود آوردن نرم افزاری حرفه‌ای‌تر برای ویرایش عکس‌ها در صنعت فیلم‌سازی ایجاد شد. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این نرم‌افزار با پدر خود، یعنی Gimp، توانایی آن در کار با تصاویر ۳۲بیتی است. همچنین این نرم‌افزار توانایی کار با فرمت‌هایی از قبیل Cineon , DPX , OpenEXR را نیز داراست.

\"CinePaint\"
CinePaint

وب سایت سازنده : CinePaint

Pinta

این نرم‌افزار که از برخی جهات مشابه نرم افزار Paint می‌باشد، ابزاری برای ویرایش نه چندان حرفه‌ای تصاویر است. این نرم‌افزار در حقیقت برای استفاده‌ی یک کاربر معمولی که گاها نیاز به ویرایش ساده‌ی برخی عکس‌ها دارد تولید شده است. همچنین Pinta بر پایه ی Mono (معادل NET. در گنو/لینوکس) ساخته شده است.

\"Pinta\"
Pinta

وب سایت سازنده:  Pinta

2-Dreamweaver

این نرم افزار برای طراحان وب به اندازه کافی آشنا هست. نرم افزاری معروف برای نوشتن انواع کدهای مربوط به وب، مانند PHP یا HTML یا CSS یا … . با داشتن ویژگی‌هایی مانند کامل کننده‌ی خودکار کدها، اتصال مستقیم به وب سایت و ویرایش فایل‌های آن، داشتن ویرایشگر WYSIWYG و بسیاری ویژگی‌های دیگر، این برنامه یکی از کامل‌ترین برنامه‌های موجود برای کدنویسی وب‌سایت خواهد بود. برنامه‌های کدباز زیر می‌توانند جایگزینی برای این برنامه باشند…

Bluefish

برنامه‌ای قدرتمند برای ویرایش حرفه‌ای کدها. این برنامه بیشترین تمرکز خود را روی سایت‌های تعاملی و پویا (از طریق کدهایی مانند PHP , ASP) گذاشته است و محیطی را برای کاربری آسانتر این دسته از کاربران فراهم کرده است. از ویژگی‌های این برنامه می‌توان به کامل کننده‌ی خودکار کد ها، پشتیبانی از بسیاری از زبان ها (مانند C , C++‌ , Python, Perl ,… ) اشاره کرد. همچنین این برنامه قابلیت اجرا در اکثر سیستم عامل‌ها (مانند MacOSX, Windows, Linux, FreeBSD, OpenBSD, Solaris) را داراست.

\"Bluefish\"
Bluefish

وب سایت سازنده: Bluefish

Geany

این برنامه یک IDE سبک و کوچک برای طراحان وب است. هدف از ایجاد این برنامه، تولید یک IDE سبک و سریع برای کاربران بود که در عین حال وابستگی های کمی داشته باشد. همچنین هدف دیگر این بود که این برنامه تا جایی که ممکن است به دسکتاپ خاصی وابسته نباشد. Geany برای اجرا فقط به GTK2 نیاز دارد.

از ویژگی های Geany می‌توان به تکمیل خودکار کدها، پشتیبانی از بسیاری از زبان ها، بستن خودکار تگ های XML ,HTML و داشتن ابزار انتخاب رنگ اشاره کرد.

\"Geany\"
Geany

وب سایت سازنده: Geany

KompoZer

KompoZer یک محیط کامل برای ایجاد صفحات وب است. با داشتن قابلیت‌هایی مانند کارکردن با فایل‌ها از راه دور، داشتن ویرایشگر WYSIWYG و محیطی ساده و آسان این برنامه برای افرادی که سررشته‌ی زیادی از طراحی وب ندارند مناسب است. این برنامه می‌تواند صفحات بسیار زیبایی را، حتی بدون دانستن HTML یا هرگونه اطلاعات دیگری در زمینه‌ی طراحی وب، برای شما ایجاد کند. از دیگر ویژگی‌های این برنامه می‌توان به قابلیت ویرایش مستقیم CSS, HTML ، ابزار انتخاب رنگ، طراحی آسان فرم‌ها و چک کردن درستی کدها به صورت مستقیم از طریق سایت W3C اشاره کرد.

\"KompoZer\"
KompoZer

وب سایت سازنده: KompoZer

Quanta Plus

این برنامه نیز یکی از برنامه‌های قوی برای انجام طراحی و برنامه‌نویسی مربوط به وب است. این برنامه قابلیت کار کردن با انواع مختلف زبان ها مانند HTML, CSS, XML, PHP و… را دارد و برای هرکدام از این‌ها ویژگی تکمیل خودکار کد را ارائه می‌دهد. همچنین این برنامه دارای ویرایشگر WYISWYG می‌باشد که برای افراد مبتدی بسیار مناسب است. همچنین این برنامه می‌تواند از وجود وب سرور لوکال بهره برده و به طور مستقیم نتایج طراحی را نشان دهد. البته برای این کار از موتور KHTML بهره می‌برد. این برنامه برای محیط KDE نوشته شده است و میتواند از برخی برنامه‌های موجود در این محیط، مانند Konsole , KImageMapEditor, KLinkStatus ، به طور مستقیم در محیط خود استفاده کند. همچنین این برنامه نسخه‌ای به نام Quanta Gold دارد که تجاری بوده و همچنین در سیستم عامل های Window, MacOSX نیز قابل استفاده است.

\"Quanta
Quanta Plus

وب سایت سازنده: Quanta Plus

Screem

این برنامه نیز یکی دیگر از برنامه‌های موجود برای طراحی وب است. تفاوت این برنامه با دیگر برنامه‌ها در این است که سازندگان به وجود ویرایشگر WYSIWYG اعتقادی نداشته‌اند و این برنامه از آن بهره نمی‌برد. متن از سایت سازنده:

به طور کلی، ویرایشگر های WYSIWYG کدهای HTML مرتب و درستی تولید نمی‌کنند و اگر عنصر خاصی را پشتیبانی نکنند می‌توانند باعث کندی کار شما شوند. با استفاده از سیستم ویرایشگر متنی، شما می‌توانید از هر عنصری که می‌خواهید استفاده کنید، به جای اینکه از عناصر خاص برنامه‌ای استفاده کنید، وهمچنین یک نوار ابزار برای دسترسی سریع به عناصر پرکاربرد ایجاد کنید.”

از ویژگی های Screem می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • داشتن ابزار برای چک کردن خودکار لینک‌ها و فایل‌ها
  • داشتن قابلیت Copy/Paste پیشرفته از مرورگرها
  • پشتیبانی از CVS
  • توانایی برقراری ارتباط با برنامه‌های خارجی
  • تکمیل خودکار کدها
  • قابلیت پیش‌نمایش صفحات در مرورگرها و همچنین خود برنامه
  • قابلیت استفاده از Template های Dreamweaver
  • قابلیت کار کردن با فایل‌های راه دور از طریق پروتکل‌های مختلف
\"Screem\"

Screem

وب سایت سازنده: Screem

این ها تمام نرم افزار های معادل موجود نیستند. هستند نرم افزارهایی که شاید ما به آن‌ها برنخورده‌ایم یا به نظر ما مناسب نبوده‌اند. بنابراین نظر خود را در مورد این نرم‌افزارها و نیز معادل‌های دیگر با ما و کاربران در میان بگذارید.

منابع:

The Linux Alternative Project

Open Source Alternatives

Wikipedia

\"ارسالبرچسب ها :