منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نسخه‌ی جدید Gnome PIE منتشر شد!

اگر از کاربران سیستم‌عامل اندرونید باشید حتماً با برنامه‌ی PIE Control آشنایی دارید؛ برنامه‌ای که Soft Key های Navigation Bar را به گزینه‌های معلق و زیبایی تبدیل می‌کند. Gnome PIE نیز برنامه‌ای است که برخی از برنامه‌ها را به‌صورت دایره‌ای یا نیم‌دایره یا ربع دایره در زیر ماوس یا قسمتی از صفحه‌نمایش به نمایش درمی‌آورد تا دسترسی راحت‌تری به برنامه‌ها داشته باشید این برنامه به‌صورت Auto-hide است به این شکل که تاز مانی که آن را نخواهیم پنهان است. لازم به ذکر است که ایده‌ی برنامه از افزونه‌ی OPie در بازی WarCraft الهام گرفته است!

gnome-pie-theme1نسخه‌ی 0.6.1 آن اخیراً منتشرشده است که شامل رفع‌ورجوع و ویژگی‌های جدید در آن هستیم مانند افزودن قالب‌های زیبا برای نمایش آیکون برنامه‌ها و چینش آنان! همچون ویدجت Daisy در پلاسما که شامل قابلیت‌هایی برای نمایش کتاب نشانه و کنترل‌های چندرسانه‌ای است برنامه Gnome PIE نیز از چنین قابلیت‌هایی برخوردار است. در این برنامه می‌توانید با کشیدن و انداخت آیکون‌ها را مرتب، حذف و یا اضافه کنید که در تنظیمات قابلیت تغییر و انتخاب از بین ده تم پیش‌فرض را خواهید داشت.

gnome-pie-settings

و موارد فوق تمام ویژگی‌های برنامه نیستند و می‌توانید با کشیدن و انداختن آیکون هر موضوع مثلاً موضوع برنامه‌ها به Launcher یونیتی یا Plank با کلیک بر روی آن آیکون Gnome PIE را فعال کنید.

gnome-pie-unityسایر ویژگی‌های جدید:

 • در حال حاضر قابلیت انتخاب بین دایره، نیم‌دایره و ربع دایره را خواهید داشت که بنا بر موقعیت ماوس نمایش داده می‌شوند.
 • امکان پرش بین آیکون‌ها با کلیدهای میانبر و چرخ ماوس (Scroll دوانگشتی در TouuchPad هم کار می‌کند)
 • تغییر آیکون برنامه، رفع باگ از قالب‌های قبلی و افزودن قالب‌های جدید
 • رفع باگ‌های متنوع از نسخه‌ی قبلی

نصب در اوبونتو:

برای نصب در اوبونتو می‌توانید از PPA و دستورات زیر استفاده کنید این PPA در اوبونتو ۱۴٫۰۴ به بعد + مشتقات آنان کار می‌کند. اگر میز کار شما گنوم نیز
نیست برنامه به‌راحتی کار می‌کند اما در گنوم شل بهتر عمل می‌کند کاربران پلاسما می‌توانند از Daisy نیز استفاده کنند ولی این برنامه به‌راحتی در
میز کارهای دیگر کار می‌کند.

 

sudo add-apt-repository ppa:simonschneegans/testing
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-pie

هنوز در آرچ نسخه جدید قرار ندارد اما با دستور زیر می‌توانید نسخه‌ی GIT آن را نصب کنید:

yaourt -S gnome-pie-gitl

شمایی از بنامه؛ تماشا کنید:موفق باشید ؛)

2 دیدگاه برای این نوشته:

 1. سهیل:
  31 فرو 1394 جالب بود. تو بلندر هم از این منو ها هست. خلاقیتی که میگن تو لینوکس هست همینه دیگه.یه نفر ایده جالبی میده و همه با آزادی تو برنامه شون درونی سازی میکنند.
 2. alireza:
  31 فرو 1394 برنامه به درد بخوری هست
  ولی جای کار داره

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , , , ,