منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نسخه نهایی فدورا ۲۲ منتشر شد

fedora22

هم اکنون افتخار این را داریم تا انتشار نسخه نهایی توزیع محبوب فدورا ۲۲ را به شما عزیران اطلاع دهیم.فدورا که یک توزیع از سیستم عامل قدرتمند گنو/لینوکس می باشد همواره سعی می کند تا آخرین نرم افزارها و ابزارهای آزاد و متن باز را ارائه دهد.

ما با فدورا سعی خواهیم کرد تا گام های خود را فراتر از لبه ی فناوری بگذاریم تا شگفتی های جدید را تجربه کنیم.هم اکنون توزیع فدورا ۲۲ با امکانات و ویژگی های جدید منتشر شده است و کاربران می توانند آن را دانلود و استفاده کنند.

فدورا ۲۲ در سه نسخه با معماری های مختلف منتشر می شود.نسخه ی  Workstation که مخصوص کاربران خانگی و لپ تاپ ها می باشد و نسخه ی Cloud که برای استفاده بر روی سرویس های ابری می باشد و نسخه ی Server که می توان بر روی سرورها و به عنوان سیستم عامل سرورها از آن استفاده کرد.

 

Fedora Cloud

در نسخه ی ابری فدورا شاهد تغییراتی هستین از جمله بروزرسانی Docker images و Dockerfiles هستیم.بهبود بخشیدن نسخه Atomic و Vagrant Boxes  از جمله دیگر تغییرات می باشند.

 

Fedora Server

استفاده پیش فرض از فایل سیستم XFS در نسخه سرور از فدورا باعث خواهد شد تا با استفاده از این فایل سیستم بتوان حجم بیشتری از فضای ذخیره سازی را استفاده و مدیریت کرد.

استفاده از نرم افزار Cockpit که یک ابزار تحت وب جهت مدیریت سرورها می باشد که به راحتی می توان سرویس های مختلف را مانیتور کرد و یا سرورهای دیگر را جهت مدیریت و مانیتور کردن به آن اضافه کرد.

 

Fedora Workstation

این نسخه که مخصوص کاربران خانگی و لپ تاپ ها می باشد همواره سعی می کند تا تجربه های خوب و لذت بخشی را برای این دسته از کاربران به ارمغان بیاود.در این نسخه شاهد تغییراتی از جمله بروزرسانی سیستم گزارش باگ ABRT یا همان Automatic Bug Reporting Tool هستیم و همچین میزکار Gnome شامل تغییرات و بروزرسانی های می باشد که می توان به سیستم هشدار دهنده ی ترمینال و بروزرسانی them در این میزکار اشاره کرد.

از دیگر تغییرات می توان به بروزرسانی و بهبود بخشیدن در ابزارهای و برنامه های کاربردی چون Image Viewer,Boxes,Vagrant و برنامه های دیگر اشاره کرد.

 

Fedora Spins

به نسخه هایی از فدورا که به صورت سفارشی و با هدفی خاص تولید می شوند spin گفته می شود که فدورا ۲۲ شامل spin هایی چون KDE, Xfce, LXDE, MATE-Compiz و SOAS  می باشد.برای دسترسی آسان و سریع به spin های فدورا آدرس مجزایی در نظر گرفته شده است :

https://spins.fedoraproject.org/

 

تصویری از KDE Plasma Desktop :

 

screenshot-kde

 

 

تصویری از Xfce Desktop :

 

screenshot-xfce

 

تصویری از LXDE Desktop :

 

screenshot-lxde

 

تصویری از MATE Compiz Desktop :

 

screenshot-matecompiz

 

تصویری از SOAS Desktop :

 

screenshot-soas

 

 

Fedora Labs

نسخه هایی از فدورا به نام Labs نیز وجود دارد که قبلا در دسته ی Spin ها جایگذاری شده بودند.این نسخه ها شامل gaming, audio production, robotics, security و نسخه های دیگر می باشند که برای دسترسی به این نسخه ها می توان از این آدرس استفاده کرد :

 

https://labs.fedoraproject.org/

 

ARM Architecture

از جمله معماری هایی که فدورا آن را پشتیبانی می کند،معماری ARM  می باشد که این نسخه ها نیز قبلا در دسته ی نسخه های Spin جایگذاری شده بودند که هم اکنون آدرس جداگانه ای برای دسترسی به نسخه های فدورا با معماری ARM در نظر گرفته شده است که برای دسترسی به نسخه ای فدورا با معماری ARM می توان از این آدرس استفاده کرد :

 

https://arm.fedoraproject.org/

 

 

از دیگر تغییرات در فدورا ۲۲ می توان به استفاده کردن GCC 5.1 و  جایگزین شدن مدیریت بسته ی DNF با Yum اشاره کرد که در واقع DNF یک مدیر بسته ی Fork شده از Yum می باشد و داری امکانات بهتری می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد انتشار فدورا ۲۲ می توانید خبر انشار آن را مطالعه نمایید و هم چنین برای دانلود فدورا ۲۲ با نسخه ها و معماری های مختلف می توانید به وب سایت رسمی آن به آدرس زیر مراجعه نمایید :

 

https://getfedora.org/

 

 برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,