منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نسخه نهایی فدورا 19 منتشر شد

Fedora-19-Release

تیم توسعه توزیع محبوب فدورا خبر انتشار نسخه نهایی Fedora 19 را اعلام کرد.فدورا ۱۹ که با نام گربه ی شرودینگر (Schrödinger’s Cat) می باشد یک بار دیگر با نوآوری های چشمگیر منتشر شد.

پروژه فدورا این افتخار بزرگ را دارد که در هر حال قادر به نشان دادن انواع بسیاری از ویژگی ها برای استفاده ی کاربران دسکتاپ،مدیران سیستم،توسعه دهندگان،خدمات پردازش ابری و بسیاری موارد دیگر را دارد.

برخی از ویژگی های جدید فدورا ۱۹ عبارتند از :

  • استفاده کردن از Developer’s Assistant که یک ابزار جدید است و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا یک پروژه را از الگوها (templates) ، نمونه ها (samples) و toolchains با زبان های مختلف آغاز کرده و پس از پایان یافتن،آن را روی GitHub منتشر کنند.
  •  چاپ و مدلینگ سه بعدی (۳D) که یک امکان جدید در فدورا ۱۹ است و به طراحان این امکان را می دهد تا با استفاده از ابزارهایی چون OpenSCAD, Skeinforge, SFACT, Printrun, RepetierHost و سایر ابزارهای دیگر بتوانند طرح های سه بعدی خود را ترسیم و چاپ کنند، که همگی این ابزارها در مخازن فدورا موجود است و نیازی به دانلود بسته های باینری آنها نمی باشد.
  •  فدورا ۱۹ شامل پلت فرم محبوب مبتنی بر جاوا اسکریپ node.js و همچنین OpenShift Origin می باشد که برای ساخت بستر نرم افزاری مورد نیاز به عنوان سرویس (Platform-as-a-Service) استفاده می شود.
  •  در فدورا ۱۹ شاهد زبان برنامه نویسی Ruby 2.0.0 و Kernel 3.9.0 هستیم و برای اولین بار در فدورا ۱۹ از MariaDB به عنوان پایگاه داده استفاده شده است که MariaDB در واقع نسخه ای Fork شده از کد منبع اصلی MySQL می باشد که توسعه دهندگان فدورا تصمیم گرفتند که در فدورا ۱۹ از پایگاه داده MariaDB استفاده کنند که دارای امکانات متفاوتی نسبت به MySQL می باشد.
  • فدورا ۱۹ به شما کمک می کند تا فرایند بوت شدن،سرویس ها و ورود به سیستم را با استفاده از ابزارهایی مانند systemd Resource Control , Kerberos و Checkpoint & Restore نظارت و مدیریت کنید.

و اما در بحث میزکار ها و Spin ها فدورا۱۹ شامل میزکار Gnome 3.8,KDE Plasma Workspaces 4.10 و MATE Desktop 1.6 می باشدو سایر Spin ها که لیست آنها را در اینجا مشاهده می کنید منتشر شده است.

برای دیدن لیست کامل ویژگی های فدورا ۱۹ کافی است به اینجا مراجعه کنید و برای اطلاعات بیشتر آگهی انتشار و نکات انتشار آن را مطالعه کنید.

جهت دانلود فدروا ۱۹ با لینک مستقیم و تورنت برای معماری های ۳۲ و ۶۴ بیتی نیز می توانید به اینجا مراجعه نمایید.

fedora-logoبرچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , ,