منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نشانی‌هایی بدون www

آیا تا به حال به این اندیشیده‌اید که این سه دبلیو در ابتدای نشانی سایتتان چقدر مضر است؟
دلایلی هست که بنده و خیلی‌های دیگر نشانی‌هایی بدون www را ترجیح میدهیم. اول اینکه به خاطر سپردن و رجوع مجدد به نشانی با 4 حرف کمتر ساده‌تر است! خیلی‌ها شاید ندانند که احتمالا سایت شما بدون www اول هم درست کار میکند. خیلی‌ها هم شاید به طور حسی – غریزی – همینجوری نشانی‌ها را همانطور که هست به خاطر میسپارند! در نتیجه حذف www از نشانی، آنرا کوتاه‌تر کرده و از اشغال چند بیت اضافه از حافظه مردم جلوگیری میکند! غیر از این حتما تا به حال بارها تلاش بی‌وقفه و دلیرانه و بعضا مفتضحانه مجریان صدا و سیما را برای خواندن نشانی‌های www دار شنیده‌اید. واقعا ملال آور نیست که هربار عبارت “دبلیو دبلیو دبلیو نقطه” را اول هر نشانی بشنویم؟ تازه به فرض اینکه زبان گوینده در بین دبلیوها گره نخورد! علاوه بر اینها، فعال بودن همزمان دو نشانی سایت شما، با www و بدون www برای ranking شما در موتورهای جستجو هم نسبتا مضر است. چون برخی لینکها با www و برخی بدون آن ثبت میشود و در نهایت در اغلب موتورهای جستجو به عنوان دو نشانی جدا ثبت شده و rank جداگانه‌ای خواهند داشت. در واقع rank شما بین نشانی‌های با www و بدون www تقسیم میشود.

اصلا این wها از کجا آمده‌اند؟
در عهد عتیق اینترنت، www مهم بود و از قسمتهای اساسی یک نشانی به شمار میرفت. چون شما را به سرور درست هدایت میکرد. در واقع در گذشته نیاکان ما از www در ابتدای نشانی برای اشاره به web server استفاده میکردند. همانطور که از ftp برای اشاره به سرور ftp و از mail برای سرور mail. شاید در اوایل عهد اینترنت، IP یک چیز فله‌ای به شمار میرفته و به وفور در دسترس بوده است. در نتیجه هر کدام از این سرورها به طور جداگانه IP مخصوصی داشتند و این پیشوند در ابتدای نشانی‌ها در سرور DNS به IP هر یک از این سرورها تفسیر میشد. در واقع نیاکان ما IP based کار میکردند و ما الان معمولا به دلیل ذیق منابع، Name based کار میکنیم.
در عهد حاضر، همانطور که شرحش رفت اغلب همه سرویس‌هایمان روی یک IP و سرور است و از این مهمتر، الان در اغلب سرورها به طور پیش‌فرض، domain به web server هدایت میشود. (حتی معمولا پیشوندهای ftp و mail نیز کشک بوده و مستقیما در dns zone مربوطه به IP مشترک اشاره میکنند. یعنی همانجایی که www اشاره میکند!). پس اغلب به لحاظ فنی نشانی‌های با www و بی www هردو یک کار را میکنند و به یکجا اشاره میکنند و مساوی هستند، مگر اینکه خودتان نخواسته باشید و تغییری در تنظیمات مربوطه داده باشید.

حالا که چی؟
زرشک! بعد از اینهمه توضیح؟ واقعا که چی؟! تصمیمتان را بگیرید، یا اینوری (بی www) یا آنوری (با www) باشید. ولی یکی باشید. همین انتخاب هم راه و رسمی دارد. یک نوع دسته بندی بر اساس همین wwwها هست (چون طولانی است، خودتان جداگانه مطالعه کنید). توصیه بنده (با توجه به SEO) این است که برای نمایش سایتتان هر دو نشانی با www و بدون www قابل دسترسی باشد. منتها یکی را -بسته به انتخاب- به دیگری Redirect کنید. البته توصیه میکنم wwwها را به نشانی بی www بفرستید! در اینکه بهتر است سایتتان از هر دو طریق قابل دسترسی باشد که بحثی نداریم. اما برای انتخاب چرا! مخالفان www به دلایلی که گفته شد مثل اضافه و بیهوده بودن اشاره میکنند و موافقانش با دلایلی که اغلب (به نظر من) منسوخ و غیر معمول است بر لزوم استفاده از www پافشاری میکنند.
اما در نهایت، این به شما و تا حدی سلیقه شما بستگی دارد که کدام را انتخاب کنید.

چگونه؟
شما به روشهای مختلفی میتوانید بازدیدکنندگان را redirect کنید. روش بهتر و معمول، استفاده از امکانات web server برای redirect است که سرعت بیشتر و مصرف منابع کمتری نسبت به روشهای دیگر دارد. برای کاربران Apache کافیست یکی از کدهای زیر را در فایلی با نام .htaccess در شاخه اصلی سایتشان قرار دهند:

برای تغییر مسیر نشانی با www به نشانی بدون www:

RewriteEngine on
# no-www
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\\.example\\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://example.com/$1 [R=301,L]

و برای تغییر مسیر از نشانی بدون www به نشانی با www:

RewriteEngine on
# yes-www
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^example\\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.example.com/$1 [R=301,L]

بدیهی است که باید دامنه خود را به جای example.com بنویسید!
پ.ن: آقای فرهادی در قسمت نظرات کد بهینه‌تر و کامل‌تری معرفی کردند که در این نشانی توضیح داده شده.

در نهایت
بیایید به فکر keyboard هایمان باشیم، به انگشتانمان فکر کنیم، به فکر مردم باشیم، به فکر گویندگان صدا و سیما باشیم و به فکر نشانی‌های تمیزتری باشیم (همه اینها یعنی no-www باشیم!). من خودم تا جایی که دستم برسد wwwها را بر میدارم. از سایتها و از نشانی‌هایی که مینویسم.
این مطلب کمی با طنز، نظر غیر بی‌طرفانه و no-www دوستانه من را به دوش میکشد! نخواستم فقط بنویسم no-www! گفتم حداقل چشمتان با حقایق دنیای هستی آشنا کنم و بعد بگم no-www! همین!

در این روزهای برفی، برای همه آرزوی سلامت و موفقیت دارم!برچسب ها : , , ,