منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نشان دادن اطلاعات تمامی اینترفیس های شبکه در سولاریس

دستور dladm مخفف Data Link Administrator در سولاریس برای نمایش تمای اینترفیس های شبکه در سیستم عامل سولاریس استفاده می شود. دستور ifconfig در تمامی سیستم عامل های مبتنی بر یونکیس (لینوکس، سولاریس، بی اس دی ها، مکینتاش و غیره) کاربرد دارد. برای نمایش تمامی اینترفیس های شبکه در سیستم عامل سولاریس توسط این دستور باید از سوئیج a- استفاده کنید.

ifconfig -a

همانطور که مشاهده می کنید یک کارت شبکه فیزیکی متصل به سیستم (net0) و loopback interface وجود دارند. آدرس اینترفیس net0، برابر 10.0.2.15 و آدرس loopback interface از کلاس IPv6 می باشد (1::) که معادل 127.0.0.1 در IPv4 می باشد. با اجرای دستور dladm به تنهایی، اطلاعاتی نظیر وضیعیت اینترفیس، کلاس اینترفیس و غیره نشان داده می شود.

dladm

OR

dladm show-link

اینترفیس ها به جز کلاس phys دارای چندین نوع کلاس دیگر مانند : link aggregations , VLAN و VNIC: Virtual NIC باشند. با اجرای دستور dladm می توان اطلاعات بیشتری پیدا کرد، مانند شکل زیر که نشان می دهد اینترفیس aggr0 تحت دو کارت شبکه دیگر (net1 و net4) پیکربندی شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد link aggregations و Virtual LAN : VLAN ها این لینک و برای اطلاع بیشتر از Virtual NIC : VNIC این لینک را بخوانید. همچنین در شکل بالا وضیعیت UP بودن یعنی اینترفیس فعال می باشد. دستور زیر برای نمایش اطلاعات از خصوصیات اینترفیس فیزیکی شبکه استفاده می شود.

dladm show-phys

همانطور که مشاهده می کنید اطلاعات جزئی تری از اینترفیس net0 نشان داده شده است، اطلاعاتی نظیر : نوع رسانه مه Ethernet بوده با وضیعت فعال و سرعت 1000 MBPS. با استفاده از سوئیچ P- (توجه کنید که P بزرگ)، می توانید اطلاعاتی از Flag تنظیم شده بر روی اینترفیس را مشاهده کنید. بطور مثال flag یا پرچم r یعنی کارت شبکه آن حذف شده است.

dladm show-phys -P

سوئیچ L- همراه با دستور dladm show-phys برای نمایش محل اینترفیس استفاده می شود.

dladm show-phys -L

دستور dladm بسیار مفید و کاربردی بوده و برای حذف/تغییر نام اینترفیس ها و ایجاد/حذف/تغییر bridge ها و بسیاری کاربرد دیگر استفاده می شود. برای خواندن راهنمای آن دستور زیر را در خط فرمان سولاریس اجرا کنید.

man dladm

دستور dladm show-phys برای نشان دادن اطلاعات Physical Datalink ها استفاده می شود و برای نمایش اطلاعات جزئی تر از VNIC ها از دستور dladm show-vnic، برای VLAN ها از دستور dladm show-vlan. همچنین وضعیت اینترفیس یکی از سه حالت UP,DOWN و UNKNOW می باشد.برچسب ها : , , ,