منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نصب درایور Nvidia در گنو/لینوکس

اکثر کاربران گنو/لینوکس معمولاً برای بهره‌وری از قدرت CPU های Nvidia از درایور انحصاری این محصولات استفاده می‌کنند که عملکرد بالاتری را در مقابل درایور متن‌باز داراست. به‌عنوان‌مثال در هنگام بازی‌های سه در هنگام استفاده از درایور انحصاری شاهد FPS بیشتری دربازی‌ها خواهید بود. حالا که بازی‌های Native زیادی در دسترس کاربران گنو/لینوکس قرارگرفته نیاز به FPS بالا بیش از بیش احساس می‌شود. بااین‌حال پشتیبانی از درایورهای GPU در گنو/لینوکس مناسب نیست! طوری که لینوس تروالدز را نیز به‌شدت عصبانی کرده بود!!! مخصوصاً از دست Nvidia. مثلا Optimus در گنو/لینوکس با نرم‌افزار شخص ثالث امکان پزیر شده است که کارایی لازم را ندارد.

cpZPyOj

معمولاً این درایور در اکثر توزیع‌ها دیده می‌شود، اگر بنا به دلایلی این نرم‌افزار وجود نداشت و یا قدیمی بود و از کارت گرافیک شما به‌خوبی پشتیبانی نمی‌کرد می‌توانید آن را به‌صورت زیر در تمامی توزیع‌ها نصب نمایید:

ابتدا نسخه مناسب سی و دو بیتی یا شصت و چهار بیتی را انتخاب کنید:

#For 32 bit systems:
$ wget us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/340.46/NVIDIA-Linux-x86-340.46.run
#For 64 bit systems:
$ wget us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/340.46/NVIDIA-Linux-x86_64-340.46.run

سپس با دستور زیر آن را نصب نمایید:

sudo chmod +x NVIDIA-Linux-*-340.46.run
$ sudo /etc/init.d/lightdm stop
یا یک DM دیگر مثلا KDM را ببندید.

$ sudo ./NVIDIA-Linux-*-340.46.run

در توزیع اوبونتو می‌توانید از PPAهای زیر استفاده کنید:

$ sudo add-apt-repository ppa:mamarley/nvidia

$ sudo apt-get update

$ sudo apt-get install nvidia-340

با عرض پوزش از کمکاری در چند روز اخیر از همه دوستان از همراهی سپاسگزارم.

پی‌نوشت: پشتیبانی بهتر از VGA ها در گنو/لینوکس توسط شرکت‌های سخت‌افزاری فوق به‌شدت برای اجرای بهتر بازی‌ها در گنو/لینوکس لازم است بااین‌حال هنوز این شرکت‌ها دراین‌باره خوب عمل‌نکرده و قصد ندارند از Wayland و Mir نیز پشتیبانی کنند و این مشکلی بزرگ در برابر این دو Display Server می‌باشد. هرچه باشد آن‌ها تولیدکننده آن سخت‌افزارها بوده و بهتر می‌دانند که چه تولید کرده‌اند و برایش درایور بنویسند! و درایور مهندسی معکوس از درایور اصلی نمی‌تواند به خوبی درایور آنان باشد و همیشه یک پایش می‌لنگد.

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , , ,