منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نصب و تنظیم مخازن آفلاین برای لینوکس

برنامه apt-cacher-ng یک برنامه جهت راه اندازی مخازن آفلاین برای سیستم ها موجود در شبکه است. روش کار این برنامه براساس proxy و cach کردن بسته ها می باشد به این صورت که یک سیستم به عنوان سرور برای این برنامه در نظر گرفته شده و مابقی سیستم ها با انجام تنظیماتی از این سرور بسته های مورد نیاز خود جهت نصب را دریاف می کنند. مزیت این برنامه این است که زمانی که کلاینت ها به بسته ای نیاز داشته باشند، سرور اگر آن بسته را در خود داشت آن را به کلاینت می دهد در غیر این صورت آن بسته را از مخازن آنلاین گرفته، در خود کش کرده، و سپس به کلاینت می دهد.

نکته جالب این است که این سرویس روی لینوکس های پایه دبیان نصب می شود اما امکان سرویس دهی به دیگر توزیع های اصلی لینوکس از جمله redhat, centos, arch را دارد.

نصب برنامه

برای نصب برنامه کافی است تا در ترمینال فرامین زیر را اجرا کنید:

sudo aptitude update
sudo aptitude install apt-cacher-ng

تنظیمات سرور

این برنامه بر روی پورت ۳۱۴۲ به صورت پیش فرض ارائه سرویس می کند.فایل تنظیمات این برنامه در مسیر etc/apt-cacher-ng/acng.conf/ قرار دارد که به اهم آن به قرار زیر است:

  • CacheDir: /var/cache/apt-cacher-ng: تعیین مسیر برای قرار گرفتن بسته ها.
  • Port:3142: تعیین پورت مورد استفاده این برنامه.
  • ReportPage: acng-report.html: تععین نام فایل گزارشات مربوط به این سرویس ⇒ http://localhost:3142/acng-report.html

تنظیمات کلاینت

از آنجایی که این برنامه به صورت پراکسی سرور به کلاینت ها سرویس دهی می کند. لازم است تا کلاینت هایی که نیاز به استفاده از این سرویس دارند یک فایل با هر نامی در مسیر etc/apt/apt.cond.d/ ایجاد کنند و کد زیر را داخل آن قرار دهند. برای مثال نام آن فایل را etc/apt/apt.conf.d/01proxy/ می گزاریم:

Acquire::http::Proxy "http://servername.org:3142";

و در کلاینت هایی که RedHat base می باشند، لازم است تا این پروکسی در فایل تنظیمات yum در مسیر etc/yum.conf کد زیر اضافه شود:

proxy=http://servername.org:3142

بعد از آن تمامی کلاینت ها بسته های مورد نیاز خود را از طریق آن سرور دریافت می کنند.

کنترل سرویس

این برنامه یک محیط تحت وب جهت کنترل و حتی وارد کردن برخی بسته هااز روی cd/dvd و یا حتی برخی بسته ها که دستی تولید می شوند، می باشد. که از طریق آدرس زیر امکان پذیر است:

http://servername.org:3142/acng-report.html

همانطور که می بینید نصب و راه اندازی این سرویس خیلی خیلی ساده و روان بود. امیدوارم که مفید بوده باشد.

The post نصب و تنظیم مخازن آفلاین برای لینوکس appeared first on دست نوشته های یک تازه کار.برچسب ها : , , , , , , , ,