منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نصب و راه‌اندازی بانک‌اطلاعاتی اوراکل

جهت نصب بانک‌اطلاعاتی اوراکل گام‌های زیر را دنبال کنید:

بعد از دانلود فایل‌ها از سایت شرکت اوراکل ابتدا آنها را از حالت فشرده خارج کنید. (همچنین می‌توانید از پی‌سی‌دنلود نیز اقدام به دانلود فایل‌ها کنید.)
نکته: دیتابیس اوراکل تنها بر روی سیستم‌عاملها و سخت‌افزارهایی با معماری 64 بیت قابلیت نصب و اجرا را دارد.
پس از ورود به پوشه برنامه، بر روی فایل setup.exe راست کلیک کنید و با ادمین آن را اجرا کنید. با اجرای این فایل پنجره‌ای مطابق با تصویر زیر نمایش داده می‌شود. کمی صبر کنید تا وارد مرحله بعدی نصب شوید.

زمانی که بر روی دکمه Next کلیک می‌کنید، به دلیل اینکه ایمیل پشتیبانی را غیرفعال کردیم پیغامی مطابق با تصویر زیر به نمایش درخواهد آمد. شما می بایست بر روی دکمه Yes کلیک کنید.

در مرحله بعد شما می بایست نوع بانک اطلاعاتی خود را مشخص نمایید:

  1. General Purpose / Transaction Processing: در این نوع بانکهای اطلاعاتی، تعداد تراکنشها بسیار بالا اما بار تراکنش پایین می باشد (مانند دیتا بیسهای بانکی).
  2. Data Warehousing: در این نوع از بانکها اطلاعاتی، تعداد تراکنشها بسیار پایین میباشد. به عبارت دیگر عملیات‌های بسیار کمی بر روی اطلاعات موجود در این نوع بانکهای اطلاعاتی، انجام میشود. از بانک اطلاعاتی Warehousing اغلب جهت ذخیره اطلاعات آرشیو شده (که معمولاً عملیات های Update و Delete بر روی آن ها انجام نمیشود) استفاده میشود.

اگر قصد دارید اطلاعات را به زبان فارسی بر روی بانک اطلاعاتی ذخیره کنید، برگه Character sets را انتخاب کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

در این مرحله می بایست نوع معماری ذخیره سازی اطلاعات در اوراکل را مشخص کنید. در بانک اطلاعاتی اوراکل دو نوع معماری ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد:
(FS (File System: زمانی که شما داده‌ای را درج می‌کنید، اوراکل با توجه به این که دیتا فایل بر روی چه نوع   فایل سیستمی (FAT32 و یا NTFS) ذخیره شده است، مدل Storage خود را نیز بر همان مبنا قرار می‌دهد. به عبارت دیگر در این مدل، معماری ذخیره‌سازی اطلاعات اوراکل منطبق با سیستم‌عامل خواهد بود. 
(ASM (Automatic Storage Management: این مدل معماری، مختص به بانک اطلاعاتی اوراکل می باشد. زمانی که شما یکی از درایوهای هارددیسک سیستم خود را بر مبنای ASM قرار داده و دیتا فایل‌هایتان را بر روی آن ذخیره می‌کنید، سیستم‌عامل دیگر قادر به دسترسی به آن درایو نخواهد بود و تنها Instance اوراکل می‌تواند اطلاعات ذخیره شده در آن را بخواند. سرعت این معماری بسیار بالا اما پشتیبانی از آن مشکل است.

/

زمان نصب بانک‌اطلاعاتی اوراکل به RAM سیستم شما بستگی دارد. اما در کل، این یک فرایند زمانبر است. پس از اتمام نصب، پنجره‌ای مطابق با تصویر زیر به نمایش در می‌آید.برچسب ها : , ,