منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نصب و را‌ه‌اندازی میکروتورنت سرور در اوبونتو

نوشته شده توسط Jeus.

جوامع لینوکسی همیشه برای مسائلشون راه‌حل‌هایی را پیدا می‌کنند و استفاده از تورنت و سیستم‌های اشتراک گذاری مثل تورنت راه‌حلیه برای قوانین دست و پاگیر بعضی از کشور‌ها برای انتشار داشته‌های دیجیتال و حق کپی‌رایت در محیط وب.

تورنت راه‌ساده‌ای برای انتشار محتوای دیجیتال بوده که طرز کار ساده و هوشمندانه‌ای داره. کاربرانی که قصد به اشتراک گذاری فایل‌ها رو دارند مشخصات فایل‌ها را برای یک‌سری توسط یک نرم‌افزار کلاینت به سرور ارسال می‌کنند. سرورها این اطلاعات را با کاربران دیگه که توسط کلاینت‌ها به سرور متصل شده‌اند به اشتراک گذاشته و کاربران می‌توانند به طور مستقیم از یک یا چند فرستنده شروع به دریافت فایل مورد نظرشون بکنند نکته جالب اینکه فرد بعد از دریافت پکت‌های داده در این چرخه قرار می‌گیرد و شروع به ارسال کردن اطلاعات دریافت کرده خودش به کاربران دیگه می‌کنه. این همکاری و مشارکت در شکست قوانین دست و پا گیر کپی‌رایت بسیار موفق بوده.

کلاینت‌های مختلفی برای دریافت و به اشتراک‌گذاری فایل‌ها وجود دارد که در لینوکس می‌توان از نرم‌افزار محبوب ‌Transmission نام برد که نه تنها رابط‌ کاربری گرافیکی ساده و روانی داره بلکه به دلیل قابل اطمینان بودن و پایداری مثال زدنیش می‌شه به راحتی برای گرفتن فایل‌های بزرگ روی اون حساب کرد. اما بعضی‌ها که تازه از محیط ویندوز به لینوکس مهاجرت کرده‌اند به محیط نرم‌افزار کلاینت uTorrent خو گرفته‌اند. به همین دلیل قصد داریم راه‌اندازی سرور uTorrent را آموزش دهیم.

برای افرادی که به تازگی به لینوکس مهاجرت کرده‌اند ممکنه کمی عجیب باشه که کلاینت استانداردی همچون uTorrent در لینوکس وجود ندارد. در ابتدا uTorrent تنها برای ویندوز بود اما بعد از مدتی نسخه مکینتاش اون هم منتشر شد و هم‌اکنون نسخه لینوکسی آن هم فعال شده است. کاربران لینوکس می‌توانند uTorrent Server را دانلود نموده و نصب کنند. هرچند که این نسخه کاملاً مثل نرم‌افزار دسکتاپ ویندوز نیست و از پیکربندی به نسبت پیچیده‌تری برخورداره اما به خوبی از پس کارهای نسخه‌ی دسکتاپی بر اومده.

مراحل نصب

از سایت میکروتورنت سرور را دانلود کنید و فایل دانلود شده را در دایرکتوری /opt کپی کنید .

sudo cp utorrent-server-3.0-25053.tar.gz /opt

با دستور زیر فایل دانلود شده را در آدرس دایرکتوری opt از حالت فشرده خارج نمایید

sudo tar xvzf utorrent-server-3.0-25053.tar.gz -C /opt

 

هم‌اکنون لازم است که حق دسترسی فولدر utorrent-server-v3_0را که در فولدر opt/ ایجاد شده است را تغییر دهید .

sudo chmod -R 777 /opt/utorrent-server-v3_0

 

یک لینک را با دستور ln و سوئیچ s- در دایرکتوری دستورات ایجاد نمایید.

sudo ln -s /opt/utorrent-server-v3_0/utserver /usr/bin/utserver

 

در نهایت برای اجرای میکروتورنت دستور زیر را اجرا نمایید.

utserver -settingspath /opt/utorrent-server-v3_0

اگر پیغام خطایی مبنی بر پیدا نکردن پکیج libssl.so دریافت کردید، دستور زیر را برای نصب پکیج و اجرای مجدد میکروتورنت اجرا کنید .

sudo apt-get install libssl0.9.8:i386

اکنون شما می‌توانید میکروتورنت سرور را در مرورگر خود (فایرفاکس) با زدن آدرس زیر باز کنید.

http://localhost:8080/gui

با نام کاربری admin و بدون پسورد می‌توانید وارد شوید.

\"yoQ12\"

اولین چیزی که شما باید مشخص کنید فولدری ویژه برای فایل‌های دانلود شده‌تان است . بر روی کلید تنظیمات کلیک کرده

\"leGsa\"

حالا منو directories را انتخاب کرده و مانند شکل زیر فولدر دانلود خود را مشخص نمایید .

\"jwHvG\"

بعد از تأیید بررسی کنید که درست کار می‌کند یا نه.

\"T2kIX\"

نوشته نصب و را‌ه‌اندازی میکروتورنت سرور در اوبونتو اولین بار در لینوکس سیزن , آموزش گنو / لینوکس پدیدار شد.برچسب ها : , , , ,