منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نصب و پیکربندی NFS در توزیع openSUSE 13.1

در این سایت درباره NFS بسیار صحبت شده است. از این پست می توانید چگونگی پیکربندی آن در توزیع CentOS 6 و از این پست چگونگی پیکربندی آنرا در توزیع های ابونتو و دبیان مطالعه کنید. به طور کلی هدف از NFS به اشتراک گذاشتن یک دایرکتوری برای دیگر ماشین ها که در این صورت ماشین به اشتراک گذارنده را NFS Server و ماشین استفاده کننده از دایرکتوری اشتراکی شده را NFS Client گویند. روش کلی به این صورت است که NFS Server دایرکتوری را با ویرایش فایل etc/exports/ به اشتراک می گذارد و نیاز به Start کردن سرویس هایی نیز دارد. از سمت دیگر ماشین کلاینتی که مجاز به mount کردن سیستم فایل اشتراک شده، باشد آنرا در ماشین خود mount می کند.در openSUSE میتوان پیکربندی سرور و کلاینت را از طریق خط فرمان و یا از طریق ابزار گرافیکی YaST انجام داد. در ادامه نخست پیکربندی را از طریق خط فرمان و سپس از طریق رابط گرافیکی YaST انجام می دهیم.

  • پیکربندی سرور

از طریق خط فرمان

نخست باید با دستور زیر بسته nfs-kernel-server را نصب کنید. این بسته برای openSUSE NFS Server لازم است.

zypper in nfs-kernel-server

سپس با دستور های زیر سرویس های rpcbind و nfsserver را فعال و آنها را برای فعال شدن خودکار در زمان بوت شدن سیستم تنظیم کنید. (مطالعه پست systemctl)

systemctl enable rpcbind.service

systemctl start rpcbind.service

systemctl enable nfsserver.service

systemctl start nfsserver.service

فرض کنید می خواهیم دایرکتوری share-folder/ را در سرور برای دیگران به اشتراک بگذاریم. با دستور زیر فایل etc/exports/ را باز کنید و خط زیر را در آن قرار دهید.

با خط شکل بالا، تمامی کلاینت های شبکه 192.168.1.0/24 امکان mount کردن آنرا دارند. تغییرات را ذخیره کنید و دستور زیر را اجرا کنید.

exportfs -a

سپس سرویس ها را restart کنید.

systemctl restart rpcbind.service

systemctl restart nfsserver.service

اجرای گام های بالا برای نصب و پیکربندی NFS Server در openSUSE مانند تمامی دیگر توزیع های لینوکسی بود. اما در ادامه چگونگی تنظیم و پیکربندی آنرا توسط واسط گرافیکی Yast گفته خواهد شد. توجه کنید که لازم است بسته nfs-kernel-server را نیز نصب کرده باشید.

از طریق واسط گرافیکی YaST

نخست در خط فرمان دستور زیر را اجرا کنید تا بخش تنظیمات NFS Server از رابط گرافیکی YaST باز شود. توجه کنید که گزینه های مشخص شده تیک انتخاب شده باشند. Enable Firewall را نیز می توان بعد انجام داد و روی Next کلیک کنید.

yast2 nfs-server

در پنجره باز شده کل زیر باید روی Add کلیک کنید تا دایرکتوری(های) مورد نظر را انتخاب کنید.

پس از انتخاب دایرکتوری OK کنید و در پنجره باز شده شکل زیر می توانید Option های دلخواه را وارد کنید. خود YaST گزینه های لازم را وارد کرده است که شما می توانید کم یا زیاد کنید. به طور مثال ro را به rw تغییر دهید. (برای درک گزینه ها این مطلب را بخوانید ). علامت * را نیز به معنی تمامی ماشین های شبکه است که می توانید آنرا با 192.168.1.0/24 (و البته با توجه به آدرس های خودتان) جایگزین کنید.

سپس روی Finish کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند. با Finish کردن و به دلیل انتخاب Start در شکل اول از گام های تنظیم گرافیکی، سرویس های لازم یعنی rpcbind و nfsserver به طور خوکار فعال می شوند.

برای تنظیم فایرول دستور زیر را وارد کنید و از پنجره شکل زیر از Allowed Services و از سمت دیگر Service to Allow، سرویس NFS را انتخاب کنید و سپس آنرا Add کنید و در نهایت Next را بزنید تا تغییرات اعمال شوند. لازم است از همین روش برای تنظیم فایروال برای حالت پیکربندی از خط فرمان نیز استفاده کنید.

yast2 firewall

با یکی از روش های بالا openSUSE NFS Server پیکربندی شد. در ادامه تنظیم کلاینت برای mount کردن دایرکتوری اشتراک گذاشته شده از سمت NFS Server گفته خواهد شد.

  • پیکربندی کلاینت

از طریق خط فرمان

فرض کنید آدرس ماشین سرور 192.168.1.4 باشد. نخست لازم است که بسته nfs-client را با دستور زیر نصب کنید.

zypper install nfs-client

با دستور های زیر دو سرویس rpcbind و nfs را فعال کنید.

systemctl enable rpcbind.service

systemctl start rpcbind.service

systemctl enable nfs.service

systemctl start nfs.service

سپس دایرکتوری را در کلاینت ایجاد کنیم تا بتوانیم دایرکتوری NFS Server را بر روی آن mount کنیم. (فرض اینکه بر روی دایرکتوری به نام pc1.4_shares/ می خواهیم دایرکتوری share-folder/ را mount کنیم.

mkdir /pc1.4_shares

مانند آنچه که در بالا برای سرویس NFS در فایروال انجام دادیم باید برای کلاینت نیز انجام دهیم. سپس با سدتور زیر دایرکتوری NFS server را mount می کنیم.

mount -t nfs192.168.1.4:/share-folder/pc1.4_shares

با mount کردن از این پس به دایرکتوری راه دور دسترسی خواهید داشت. دقت کنید که دستور mount به طور موقت دایرکتوری را mount می کند و پس از خاموش شدن سیستم نقطه اتصال از میان خواهد ر فت پس لازم است فایل etc/fstab/ را به صورت شکل زیر ویرایش کنید.

از طریق رابط گرافیکی

لازمد است nfs-client را نصب کرده باشد. دستور زیر را اجرا کنید تا رابط گرافیکی YaST برای تنظیم NFS Client باز شود.

yast2 nfs

Add را کلیک کنید و مانند شکل زیر اطلاعات لازم را وارد کنید.

OK را کلیک کنید و در پنجره شکل زیر اطلاعاتی را که وارد کرده اید را می توانید ببینید.

در نهایت OK را کلیک کنید و خواهید دید که سرویس های لازم برای کلاینت نیز خودکار Start خواهند شد و همچنین فایل etc/fstab/ نیز به طور خوکار ویرایش می شود.

این مطلب بر اساس توزیع openSUSE 13.1 نوشته شده است اما در دیگر نسخه های آن نیز قابل استفاده است.برچسب ها : , , , ,