منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نصب Solaris x86 11 از روی ISO در Virtualbox – راه ساده‌ای برای پچ‌کردن سولاریس

سالها قبل کار سختی بر دوش ادمینهای سولاریس بود و آن پچ‌کردن سیستمها بود! پچ‌کردن ساعت‌ها سیستم را داون می‌کرد و آماده‌سازی برنامه بک‌اوت حتی از این هم بیشتر طول می‌کشید. اغلب به سیستمهای لینوکسی نگاه می‌کردیم و اینکه چه راحت می‌توانستیم آنها را پچ کنیم حسرت میخوردیم. اما در سولاریس ۱۱ اوراکل زندگی را برایمان آسان کرد. حالا پچ‌کردن حتی از لینوکس هم بهتر شده است. با سیستم پچ‌کردن جدید نه تنها می‌توان سیستم را با یک ری‌بوت ساده پچ کرد، بلکه برنامه بک‌آوت هم جزئی از سیستم عامل شده است. به همین خاطر برگشتن به حالت قبلی سیستم هم درست به اندازه‌ی ری‌بوت ساده است!‌ این ابزار جدید هوشمند هم هست و دیگر لازم نیست ساعت‌ها صرف نصب آپدیت برای کامپوننت‌هایی کنیم که در سیستم نیستند. و بهتر از همه اینکه همه‌ی اینها در سیستم‌عامل جاسازی شده‌اند و توسط اوراکل پشتیبانی می‌شوند. هیچ نیازی به ابزارهای پشتیبانی نشده نیست.

 

اول از همه پیش از آغاز پچ‌کردن از سیستم عامل بک‌آپ می‌گیریم. مدیریت محیط بوت با beadm command جدید ساده است. فقط باید محض احتیاط از سیستم عامل در حال اجرا بک‌آپ بگیریم.

از beadm command برای ساختن BE جدید به نام demo1 استفاده می‌کنیم.

root@Solaris112:~# beadm create demo1

حالا می‌بینید که ما محیط نصبی به نام سولاریس و محیط جدیدی به نام demo1 داریم. نشان R بیانگر فعال بودن سیستم مورد نظر است و نشان N بیانگر این نکته است که سیستم با ری‌بوت بعدی به کار گرفته خواهد شد.

root@Solaris112:~# beadm list

BE Active Mountpoint Space Policy Created
— —— ———- —– —— ——-
demo1 – – 70.0K static 2014-10-08 22:28
solaris NR / 3.33G static 2014-07-04 19:57

root@Solaris112:~#

ادامه مطلببرچسب ها : ,