منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نصب tftp به صورت daemon

برای کسانی که با تجهیزات مختلف مخصوصا سیسکو کار می کنند، سرویس tftp یکی از سرویس هایی است که باید دم دستشون داشته باشند. برای تهیه پشتیبان از پیکربندی و یا برگرداندن پشتیبان.

یکی از مشکلاتی که ممکن توی لینوکس در این مورد مواجه بشید، مثل بقیه چیزها، انتخاب هست. چند ین انتخاب دارید و ممکنه توی این قضیه وقتتون گرفته بشه. من بسته atftp را پیشنهاد می کنم، چون کم دردسر تر و روان پیکربندی می شه.

خوب راه اندازی را با نصب بسته کلاینت و سرور شروع کنید

aptitude install atftp atftpd

این سرویس به طور پیشفرض با inetd می یاد بالا. من چون زیاد علاقه ای به کارکردن با inet ندارم ، غیر فعالش می کنم و و سرویسم را به صورت یک daemon مجزا اجرا می کنم. برای این کار خط زیر توی فایل etc/inetd.conf/  را کامنت کنید:

#tftp           dgram   udp4    wait    nobody /usr/sbin/tcpd /usr/sbin/in.tftpd –tftpd-timeout 300 –retry-timeout 5 –mcast-port 1758 –mcast-addr 239.239.239.0-255 –mcast-ttl 1 –maxthread 100 –verbose=5 /srv/tftp

بعد سرویس inetutils-inetd را ریستارت کنید و برید سراغ فایل etc/default/atftp/ و اون را به صورت زیر ویرایش کنید:

USE_INETD=false
OPTIONS=”–tftpd-timeout 300 –daemon –bind-address 0.0.0.0 –retry-timeout 5 –maxthread 100 –verbose=5 /srv/tftp “

حالا سرویس atftp را ریستارت کنید و از سرویستون استفاده کنید. فایل ها در داخل شاخه srv/tftp/ ریخته می شوند . علاوه بر آن در صورتی که قصد دارید دسترسی به این سرویس را بر روی آدرس‌های خاصی باز کنید می توانید از tcpwrapper استفاده کنید. این سرویس از آن پشتیبانی می کند.برچسب ها : , , , , , ,