منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

نظریه های یادگیری به خصوص هال!

theoriesofhumanlearningچند وقتی میشه که شروع کردم به خوندن کتاب نظریه های یادگیری انسان نوشته گی آر. لفرانسوا که آقای سید محمدی ترجمش کردن.

این کتاب یک کتاب مخصوص بچه های رونشناسی و علوم تربیتی هست که به توصیه پسرخاله گرامی، که خودش دانشجوی روانشناسی هست و دیده بود که به نظریه های یادگیری علاقه دارم، تهیه کردم و  دارم میخونمش.

شاید در حین خوندنش اگه چیزای جالبی دیدم اینجا دربارشون بنویسم و یکم نظرمو دربارشون بگم.

الآن تقریبا چهار فصل از این کتابو خوندم و میشه گفت که وسطاشم. شاید قسمت جالب کارم الآن.توی فصل قبلی بخشی بود درباره کلارک لئونارد هال و نظریه جالبش.

گفتم شاید اگه اینجا یکم دربارش بنویسم خوب باشه.

اصولا یادگیری موردی هست که تحقیق کردن دربارش خیلی سخته، چون خیلی از موارد در یادگیری ما در زمان های مختلف تاثیرگذار هستند که نمیشه همشون رو بررسی کرد.

کلارک لئونارد هال

با این وجود آقای هال اومدن و سعی کردن که برای این یادگیری فرمول های ریاضی تعریف کنند و روابط بین اونهارو با متغیر های ریاضی و توابع وابسته به همدیگه تعریف کردن. اگه اینو بدونیم که هال تا سن ۶۸ سالگی زندگی کرده و در سال ۱۹۵۲ چشم از این دنیای شوم بسته متوجه میشیم که خیلی جلوتر از زمان خودش داشته فکر میکرده.

البته فرمول هایی که هال برای یادگیری مطرح کرد توی خیلی از موارد ضعف های بزرگی دارند ولی چیزی که جالبه اینه که خودش هم به ضعف نظریش معترف بوده ولی گفته که احتمالا راهش درست بوده و با تکمیل شدن توسط آیندگان میتونه به جاهای بهتری برسه.

راستش برای من به عنوان کسی که به برنامه نویسی و الگوریتم ها علاقه دارم چیزی که باعث شد نظریه هال برام جالب باشه اینه که اومده درواقع یک الگوریتم برای یادگیری انسان طرح کرده.

حالا دیگه من میرم تا ادامه این کتابم بخونم و اگه بازم به نظرم چیز جابی بود اینجا مینویسم.

و اینکه نمایشگاه کتاب هم نزدیکه و بر اساس سنت دیرینه من (بازدید از نمایشگاه مقدس کتاب) باز هم به نمایشگاه خواهم رفت، هرچند که اینبار موانع زیادی روبروم هستند. مثل اینکه الآن تبریزم و مثل اینکه محل جدید نمایشگاه مترو خورش خوب نیست 😀 ولی بازهم خواهم رفت و توصیه اکید من به شما اینه که اگه پایتخت نشین نیستید و قسمت نشده تا الآن به نمایشگاه کتاب تهران سری بزنید حتما امسال وقتتون رو تنظیم کنید و یکسری بهش بزنید.