منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

همکاری ردهت و اینتل برای ارائه فدورا ۲۰ همراه با Wayland

توسعه‌دهنده‌های تیم گنوم، مدت‌زیادیست که در حال تلاش برای آماده‌سازی کامل میزکار خود در جهت استفاده از Wayland هستند. در واقع گنوم‌شل از دو بخش تشکیل شده، بخش اول که بر روی کتابخانه‌های libgnome-shell قرار داره که از X11 استفاده می‌کند و بخش دیگر که با قرارگیری بر روی libgnome-shell-wayland از Wayland استفاده می‌کند. هم‌چنین ماتر (Mutter) مدیر پنجره‌های این میزکار نیز از دو کتابخانه‌ی libmutter برای X11 و  libmutter-wayland برای Wayland استفاده می‌کند.

استفاده کردن یا نکردن از Wayland قبل‌ها پیرامون توزیع محبوب اوبونتو بحث‌های فراوانی رو درست کرد. اعلام کنونیکال مبنی‌ بر عدم استفاده‌ی این توزیع از Waylandو جایگزینی آن با Mir باعث شد بحث‌های زیادی در بین کاربران در مورد این تصمیم گیری به وجود بیاید. بر خلاف کنونیکال، مهندسین و توسعه‌دهنده‌های ردهت تصمیم گرفتند تا با تلاشی فراوان گنوم ۳.۱۰ و فدورا رو برای استفاده از Wayland در هایزن‌باگ آماده کنند.

redhat-intel

اگر حاصل تلاش توسعه‌دهنده‌های فدورا و همچنین تیم گنوم با موفقیت به نتیجه برسه و مشکلی بر سر راهشون قرار نگیره، نسخه‌ی ۲۰ توزیع فدورا همراه با Wayland و X.Org Server رونمائی خواهد شد و در هنگام ورود به سیستم در صفحه‌ی GDM امکان انتخاب استفاده از هریک فراهم می‌شود. همان‌طور که Christian Schaller [عضو تیم ردهت] در وبلاگ خود توضیح داده، در صورت موفقیت این پروژه، میزکار گنوم رو به‌صورت یکپارچه بر روی تکنولوژی Wayland در فدورا خواهیم داشت.

اما این تنها اتفاقی نبود که این دو شرکت پیش‌رو در دنیای لینوکس رو متمایز از یک‌دیگر می‌کرد. چند روز پیش اینتل اعلام کرد که در که پشتیبانی از Mir روبرای سرمایه‌گذاری بر روی Wayland متوقف خواهد کرد و همین موضوع تلاش تیم ردهت رو برای پشتیبانی از Waylandهمراه با اینتل بیشتر از پیش کرد. به امید این‌که هر چه زودتر این اقدامات به نتیجه برسه. :)برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,