منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

ویژگی های جدید فدورا ۲۱

fedora-21

همانطور که قبلا دوست خوبمون مولای عزیز در پستی به برخی از تغییرات و ویژگی‌های نسخه‌ی بعدی فدورا اشاره کرده بود، امروز قصد معرفی ویژگی‌های جدیدی که قرار است در فدورا ۲۱ اعمال شود رو داریم.

فدورا ۲۱ که طبق اعلام توسعه‌دهنده‌های آن به هیچ وجه زودتر از ۱۴ آگوست سال جاری میلادی (۲۳ مرداد ۱۳۹۳) منتشر نخواهد شد، نامزد تغییرات بسیار زیادی شده است که به نطر میرسه نسخه‌ی بسیار خوبی خواهد بود. ویژگی‌ها و تغییرات جدیدی که برای اعمال در این نسخه تصویب شده است عبارتند از:

 

Adopt Your Cattle : این ویژگی که زیر نظر Matthew Miller و Stephen Gallagher در حال توسعه هست، امکان تبدیل ایمیج‌های نسخه‌‌های ابری فدورا به نسخه‌ی قابل نصب بر روی سرور رو فراهم میکنه.

 

شبیه‌سازی معماری ARM-64bit بر روی سخت‌افزارهای معماری x86 : با این ویژگی کاربران قادر خواهند بود محیط نرم‌افزاری برای نرم‌افزارهای ۶۴بیت را بر روی میزبان ۳۲بیت خود را شبیه‌سازی کنند. این ویژگی در زیر دستان Cole Robinson در حال توسعه هست.

 

مخزن playground : این مخزن که قبلا هم در مورش در سایت صحبت شد، برای رونمایی در نسخه‌ی ۲۱ به تایید نهایی رسیده است. ارائه این مخزن زیر نظر Marcela Mašláňová هست.

 

جایگزینی SDDM به‌جای KDM: مدیر پنجره‌ی جدید SSDM که قابلیت‌های فراوانی دارد قرار است به‌صورت پیش‌فرض به‌جای KDM استفاده شود

 

همچنین شاهد استفاده از میزکار GNOME 3.12 ، Mono 3.4 و PHP 5.6 خواهیم بود. این ویژگی‌ها تنها بخش کوچکی از تغییرات و ویژگی‌های نسخه‌ی بعدی فدوراست که همانطور که اشاره کردم نامزد تغییرات بسیار فراوانی شده است که بیشتر آنها حول محور نسخه‌ی ابری فدورا خواهد بود. از اینجا می‌توانید لیست کامل تغییرات تایید شده رو مطالعه کنید.

همچنین اونجور که از خبرها پیداست، فدورا ۲۱ با نام فدورا ۲۱ منتشر خواهد شد و خوشبختانه دیگر خبری از اسم‌های مضحک نخواهد بود.

بی‌صبرانه منتظر انتشار این نسخه‌ی فدورای دوست‌ داشتنی هستم. :)برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,