منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

ویژگی های نسخه ی جدید گیمپ

\"گیمپ\"

گیمپ نرم افزار متن باز و کاملا مجانی برای ویرایش حرفه ای تصاویر است که بعد از چند سال انتظار بالاخره نسخه ی ۲/۸ عرضه شد.

این نسخه قابلیت هایی دارد که کاربران مدت ها انتظار آن ها را می کشیدند.

این قابلیت ها به شرح زیر می باشند:

\"\"۱-قابلیت تک پنجره شدن گیمپ (Single-window mode )

مدت مدیدی کاربران منتظر این قابلیت بودند و اکنون در نسخه ی جدید گیمپ مشاهده می شود.بدین وسیله کاربر می تواند پنجره های مختلف که در گیمپ باز است را به یک پنجره تبدیل کند که این کار باعث راحتی در کار اکثر کاربران معمولی می شود زیرا دیگر احتیاج نیست که با پنجره های باز متعدد سروکله بزنند.برای این کار کافیست در منوی Window بر روی گزینه ی Single-window mode کلیک کنید.

\"قابلیت

۲-بهبود عملکرد جعبه های ابزار

در این نسخه از گیمپ عملکرد جعبه های ابزاربهبود یافته است به طوری هم فضای تلف شده ی کم تری در آن هست ، هم می شود چندین جعبه ی مختلف را کنار هم و یا زیر هم قرار داد.افرادی که چند مونیتور دارند می توانند از این قابلیت استفاده کنند و جعبه های ابزار مختلف را در کنار هم در یک پنجره قرار دهند ، سپس آن پنجره را در مونیتور دیگر خود بگذارند که فضا تلف نشود.

\"کاهش\"قرار

۳- عملیات ریاضی در بخش های ورود اعداد:

در این نسخه می توان در بخش های ورود اطلاعات عملیات ریاضی انجام داد مثلا می توانیم در قسمت تغییر اندازه عکس عدد ۵۰٪ را وارد کنیم یا مثلا ۴/۳×۲۰۰ یا ۵۰px+۳۰in یا …

 

\"عملیات

۴-بهبود عملکرد نوار های لغزان برای تنظیمات:

در این نسخه برای تنظیم مقادیری مثل میزان کدری تصویر (Opacity) و یا بزرگ و کوچکی نوک قلم  از نوار های لغزان استفاده می شود.

می توان به صورت دستی عددی برای مقدار آن  وارد کرد ، یا اگر در هر قسمت از بخش فوقانی آن کلیک کنیم نوار لغزان به آن قسمت می رود و با کلیک و درگ کردن در بخش تحتانی نوار لغزان می توان با دقت بالاتری میزان آن را می شود تنظیم نمود.\"نوار

۵- قابلیت ذخیره ی تنظیمات ابزار ها

بعد از ایراد تنظیمات روی هر ابزار می توان تنظیمات را ذخیره کرد تا بعدا بتوانیم از آنها استفاده کنیم برای این کار کافیست بر روی گذینه ی ذخیره که در قسمت تحتانی جعبه ی آن ابزار هست کلیک کرده اسم مورد نظر را وارد کنیم.

۶-قابلیت برچسب زدن بر قلمو ها ، پوسته ها (textures) ، طیف های رنگی و …:

در این نسخه می توان بر این گونه از موارد برچسب (tag) زد تا بتوانیم آنها را گروه بندی کنیم.

\"برچسب

۷- تنظیم نوشته روی تصویر:

در نسخه های پیشین اگر می خواستیم نوشته ای به تصویر اظافه کنیم ایراد و یا تغییر متن در پنجره ای جداگانه انجام می شد در صورتی که در این نسخه این امکان وجود دارد که در همان پنجره ی تصویر نوشته ها ایراد و یا تغییر داده شوند.\"\"

۸-گسترده شدن براش دینامیک:

تنظیم براش های دینامیکی در این نسخه بسیار گسترده شده و امکانات زیادی به آن اظافه شده است.

\"براش

۹- قابلیت دسته بندی لایه ها به صورت گروه

۱۰- قابلیت تغییر شکل درون چند ضلعی (Cage transform):

به وسیله ی این ابزار می توان یک چند ضلعی دور یک قسمت از شکل کشید و بعد از آن با کشیدن یکی از راس های چندضلعی نقاط به طوری تغییر پیدا می کنند که شکل کلی به سمت آن کشیده و یا فرو رفته شود.

\"تغییر

۱۱-تفکیک بخش ذخیره:

در نسخه های قبلی ذخیره ی تصاویر در قالب فایل XCF(فرمت ذخیره سازی با حفظ لایه ها مخصوص گیمپ)  و فایل های تصویری تماما در بخش Save در منوی File انجام می شد ولی الآن ذخیره به صورت فایل XCF توسط گذینه ی Save و دیگر اشکال ذخیره سازی به وسیله ی گذینه ی Export انجام می شود.

۱۲-نوار تصاویر باز:

اگر برنامه در حالت تک پنجره ای باشد با باز بودن تصاویر مختلف پنجره های مختلف باز نمی شود بلکه تمام عکس ها به صورت نواری در بالای پنجره نمایش داده می شوند.

 برچسب ها : , , , , ,