منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

و اما Mageia 3

اولین انتشار بتای چیزی که قرار است Mageia 3 باشد چند روز پیش برای دانلود در دسترس قرار گرفت. اگر دوست دارید این توزیع را امنحان کنید، یک ایمیج نصبی با حجم ۳٫۵GB به عنوان نسخه ی DVD، ایمیج های Live CD و Live DVD برای میزکارهای KDE و گنوم ۳ و ایمیج نصبیِ تحت شبکه را برای این کار دراختیار دارید.
در این پست قصد دارم نگاهی به اولین بتای مگیا ۳ و تعدادی از برنامه های موجود در این نسخه بیندازم.
خُب، مگیا ۳ چه چیزی دارد که آن را از نسخه ی قبلی و سایر توزیع ها متمایز می کند؟
از نصاب شروع می کنیم که در آن امکان انتخاب ۳ بوت لودرِ GRUB، GRUB 2 و LILO به شما داده شده است. درنسخه ی فعلی یعنی مگیا ۲، گزینه های بوت لودر فقط  GRUB و LILO هستند. ضمناً توجه داشته باشید که امروزه در اکثر توزیع های لینوکسی GRUB 2 تنها گزینه ای است که به عنوان بوت لودر در اختیار شما قرار می دهند.
\"MageiaInstall

این ظاهر منوی GRUB است.
\"MageiaGRUB

و این هم ظاهر منوی GRUB 2.
\"MageiaGRUB2

در نسخه ی KDE، دو مدیریت بسته ی گرافیکی قرار دارد. مدیریت بسته ی خود مگیا یعنی Apper که آن را از مندریوا به ارث برده است و مدیریت بسته ی فدورا هم هست، یکی از کندترین مدیریت بسته های گرافیکی نسبت به سایر همنوعان خودش است. پس شاید جالب باشد که چرا در نسخه ی KDE این مدیریت بسته نصب است، چون در نسخه ی گنوم ۳ َApper نصب نیست.
\"MageiaKDEapper

مدیریت بسته ی مگیا.
\"MageiaKDEapper1

 

هم در نسخه ی KDE و هم در نسخه ی گنوم ۴ برنامه های معمول به صورت پیش فرض نصب هستند. پس می رویم سراغ سه نرم افزاری که برای من جدید هستند یعنی DigDox Client، DigDoc Crypto و ID-card Utility. این سه برنامه، برنامه های شناساییِ استونیایی هستند که برای استفاده ی کارت خوان های کارت های هوشمند طراحی شده اند. این برنامه ها برای استفاده ی مردم استونی است و در کشورهای دیگر هم در صورت وجود کارت و کارت خوانِ مورد نظر کار می کنند. در پایین چند تصویر از محیط این برنامه ها را با هم می بینیم.
\"DigiCard

\"DigiClient

\"DigiCrypto

در ادامه هم چند تصویر از محیط نسخه های گنوم ۳ و KDE می بینیم.

صفحه ی ورود گنوم ۳
\"MageiaLogin

میزکار پیش فرض که از گنوم خالص استفاده می کند و از نسخه ی ۳٫۶٫x قدرت می گیرد.
\"MageiaGNOME

برنامه های نصب شده.
\"MageiaGNOME1

میزکار KDE از نسخه ی بتای KDE 4.10 استفاده می کند. برخلاف اکثر توزیع ها که KDE را به همراه منوی Kickoff استفاده می کنند، مگیا منوی کلاسیک را به همراه دارد که تنها مشکل آن نبود قابلیت جست و جو است.
\"MageiaKDE1

منو درحالی که برنامه های صوتی و تصویریِ نصب شده را نشان می دهد.
\"MageiaKDE

برای دریافت ایمیج نصبیِ مگیا ۳ بتا ۱ برای پلتفرم خود، می توانید به اینجا مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

منبع: LinuxBSDosبرچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , ,