منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

پرتگاه طراحی وب

یکی از بزرگترین مشکلاتی که من در زمینه کاری داشتم سر و کله زدن با طراح های آماتوری هست که فکر میکنن همه چیزو میدونن و تا پوزشون به خاک مالیده نشه از خر شیطون پایین نمیان.
میخوام یکسری از مواردی رو که اگر یک طراح وب هستید باید رعایت کنید اینجا بنویسم.هرچند که کارتون سخت تر بشه.
۱.باید بازدید کننده رو توی بدترین حالت ممکن تصور کنید.مثلا با مرورگر IE6 یا خیلی بدتر IE5.5 البته به نظر من ۵٫۵ و ۶ یکم سخته و شما همون IE7 رو هم تصور کنید لطف کردین.(یکی از دوستان بود سایتش حتی با IE11 هم باز نمیشد – این دیگه خیلی شاهکار بود)
۲.همیشه حق با مشتریه!اینو معمولا بین اصناف زیاد میشنویم ولی اینجا هم وجود داره.مشتری هرچی بگه همونه.تهش شما فقط حق دارید یک توصیه کنید و نباید هیچ اجباری توی کار شما باشه.
۳.اینکه از CSS3 و HTML5 توی سایتتون استفاده میکنید خیلی خوبه.شما همیشه باید بروز باشید و از آخرین فناوری استفاده کنید.ولی نباید سایتتون وابسته به اینها باشه.اینها فقط یک چاشنی برای خوشمزه تر شدن سایت شما هستند.شما باید به فکر افرادی باشید که مرورگرشون از HTML5 و CSS3 پشتیبانی نمیکنه باشید.
۴.وقتی که دیدین لازمه که بنویسید بهترین نمایش در مرورگر فلان یا بهترین نمایش در روزولوشن فلان بدونید یکجای کار میلنگه.شما باید برای همه حالات آماده باشید.
۵.برعکس مورد شماره ۳ هم هست.افرادی که از تگ های دوران باستان استفاده میکنند که وحشتناک ترینشون Marquee هست!این یعنی دیگه ته نابودی!شاید بپرسید چرا و من هم در جوابتون میگم که تگ marquee پوست از سر پردازنده میکنه!
۶.یکچیزی که منو همیشه یاد سایت های تبلیغاتی میندازه که هیچوقت دنبال کیفیت محتوا نیستند تصاویر متحرک Gif هستند که مشکل اصلیشون مثل مورد قبلی اشغال بیش از اندازه پردازنده هستش.
۷.این مورد دیگه خز ترین مورد توی وب هست که خدارو شکر توی طراح های با سابقه بیشتر از یک هفته هم تا حالا دیده نشده و اون موسیقی متن هست.آخه چه لزومی داره بدون اینکه از من اجازه بگیره شروع کنه بلند چه چه بزنه!
۸.خیلی ها برای اینکه مثلا سایت خوشگل بشه میان رنگ لینکو با رنگ متن خود سایت یکی میکنند.خب این خیلی اشتباهه!لینک ها باید متمایز باشند و جلب توجه کنند.
۹.استفاده از برخی تگ ها و صفت های منسوخ شده مثل تگ های marquee،center،font،u،s،strik،dir و … و صفت هایی مثل align،bgcolor،background،clear،color،border،width و … کاملا اشتباه و غیر استاندارد هست.تمام موارد مربوط به ظاهر باید با استفاده از Style Sheet ها تعریف بشن.
۱۰.و مورد آخر اینکه وبسایتی که طراحی میکنید جعبه مدادرنگی نیست.قرار نیست از تمام زنگ ها توش استفاده بشه.نباید الکی تعداد رنگ های استفاده شده رو بالا ببرید، بلکه سعی کنید از تن های متفاوت یک رنگ استفاده کنید و بعضی وقت ها هم در صورتی که مناسب بود یکی دو تا رنگ برای چاشنی به سایت اضافه بشه.
اگه شما هم یک طراح هستید که موارد بالا رو رعایت نمیکنه سعی کنید که رعایت کنید و اگر هم موردی هست که لازم میدونید تغیر پیداکنه یا اضافه بشه چون فعلا بخش نظرات رو درست نکردم از طریق ایمیل میتونید بهم بگید.برچسب ها : ,