منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

پشتیبانی پیش فرض از بوت امن UEFI در فدورا ۱۸

\"uefiدر آخرین جلسه‌ی کمیته‌ی راهبری مهندسی فدورا (FESCo) که در روز ۲۳ جولای (۳ روز پیش) برگزار شد، مهندسین و اعضای کمیته تصمیم گرفتند تا فدورا  ۱۸ که در ماه نوامبر منتشر می‌شود به‌صورت پیش‌فرض شامل بوت امن UEFI باشد. در این جلسه تنها دو رای مخالف برعلیه گنجاندن این ویژگی در فدورا ۱۸ داده شد.

با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که دو تن از کارمندان شرکت ردهت یعنی متیو گرت‌ (Mathew Garret) و پتر جونز (Peter Jones) انجام داده‌اند، فدورا ۱۸ دارای یک بوت‌لودر کوچک هموار اضافی خواهد بود. این بوت‌لودر با امضای سرویس خدمات مایکروسافت امضا می‌شود که اجازه می‌دهد تا در سیستم‌های دارای بوت امن کار کند. همچنین این بوت‌لودر با بوت‌لودر اصلی سیستم عامل (که در فدورا گراب می‌باشد) هموار خواهد شد و به کاربرر اجازه می‌دهد تا فدورای خود را در کنار ویندوز ۸ انتخاب کند.

اما این نوع بوت شدن سیستم محدودیت‌هایی هم اعمال خواهد کرد. به‌عنوان مثال‌: کرنل اجازه‌ی انتقال بعضی از پارامتر‌ها را در طول بوت نخواهد داد. X Server برای شتاب سخت‌افزاری باید از کرنل استفاده کند. همچنین درایور‌های راه‌انداز اختصاصی nVidia و AMD در هنگام بوت در زمانی که بوت امن فعال باشند کار نخواهند کرد. با این‌حال کاربران فدورا نباید نگران این مساله باشند چرا که فدورا به‌صورت پیش‌فرض این درایور‌ها در خود جا نداده است.

مطالب مرتبط :

  1. معرفی برخی از ویژگی های فدورا ۱۸
  2. تنها 16 روز تا انتشار فدورا 16
  3. خصوصیات و بروزرسانی ها در فدورا 16
  4. پیشنهاد اسم رمز برای فدورا 17
  5. Microsoft Office 15 و پشتیبانی از فرمت آزاد ODF 1.2برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,