منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

پیاز داغ!

piad-daghتا حالا پیاز داغ درست کردید؟ من تا حالا این کارو نکردم. ولی خیلی وقت ها فرآیند تولیدش رو دیدم. شما هم حتما دیدید.
یک کار زمان بر و گریه آور برای تولید یک ذره پیاز داغ.

چند وقت پیش به توصیه یک پزشک کتاب آخرین سخنرانی رو خریدم. ( پیشنهاد من خوندن این کتاب قبل از کتاب سه شنبه ها با موری هست.)

در یکی از قسمت های کتاب رندی پاش می نویسه یک روز همسرم برای خرید میوه و سبزی من رو به سوپر مارکت فرستاد، برای صرفه جویی در وقت از کارت اعتباریم استفاده کردم ولی کار نکرد، برای دفعه دوم این کارو انجام دادم و دستگاه دو بار از حساب من وجه کسر کرد. من می تونستم ۱۵ دقیقه از زمانم رو برای پر کردن فرم و حذف خرید اشتباه از کارت اعتباریم صرف کنم، ولی دیدم ۱۵ دقیقه از زمان من ارزش بیشتری از چند دلار برام داره!

تا حالا فکر کردید که برای به دست آوردن یک سود کم بصورت مستقیم، ضرر غیر مستقیمی رو متحمل میشید؟ مثلا زمانی که هیچ لذتی ازش نمی برید، فقط برای اینکه هزینه کمتری رو صرف کنید. مثلا موقعی که با جدیت دارید برای چند هزار تومن با یک فروشنده چونه می زنید. دقیقا در همین زمان می تونید پول دربیارید، به دانش خودتون اضافه کنید و در حقیقت نوعی سرمایه گذاری داشته باشید یا کاری رو انجام بدید که واقعا ازش لذت می برید ( مثل در کنار خانواده یا دوستان بودن )

این قضیه مثل درست کردن پیاز داغ می مونه، شما می تونید یک ساعت از زمانتون رو برای درست کردن پیاز داغ صرف کنید، یا اون رو بخرید. در صورتی که با دقت حساب کنید میبینید که با خریدش در حقیقت شما سود کردید و البته فروشنده.

در زندگی ما ایرانی ها چندتا باگ فرهنگی و سنتی بزرگ وجود داره، مهم نیست یک خانواده ۲ نفر باشند یا ۲۰ نفر، مهم اینکه زمان مفید کاری یکنفر میشه درست کردن پیاز داغ برای بقیه.

دنیا داره به سمتی میره که هر چیزی تخصصی میشه، یک روزی میاد که درست کردن پیاز داغ میشه تخصص، لازم نیست همه اون کارو بلند باشند، همه می تونند اون رو تهیه کنند با هزینه ولی در نهایت با بهره وری اقتصادی بالاتر.

پس به نظرم بهتره چرخ رو دوباره اختراع نکنیم.

وقت شما محدود است، بنابرین آن را با زندگی کردن برای دیگران هدر ندهید. به دام تعصب نیفتید که نتیجه ی آن زندگی با افکار مردم است.نگذارید که همهمه ی عقاید دیگران، ندای درون شما را تحت الشعاع قرار دهد. ( استیو جابز )برچسب ها : , , ,