منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

پیکربندی دسکتاپ Xfce در لینوکس

بعد از نصب دسکتاپ Xfce در آرچ ،حالا نوبت به پیکربندی آن می‌رسد.پیکربندی Xfce خیلی آسان می‌باشد زیرا تقریباً تمام تنظیمات از طریق GUI انجام می شود.

۱-پیکربندی پنل Xfce.

در Xfce به طور پیش‌فرض دو پنل یکی در بالا و دیگری در پایین وجود دارد.با کلیک راست روی panel و انتخاب Panel و Panel preferences میتوانید پنل را تغییر دهید.

xfce-1

برای add/delete کردن پنل ،از منوی کرکره ای (panel 1) را انتخاب کنید ،(+) برای اضافه کردن و (-) برای پاک کردن پنل استفاده می‌شود.شما آخرین پنل را نمی‌توانید پاک کنید.هر پنلی دارای تنظیمات مربوط به خود می‌باشد (Display, Appearance, Items).در تب Display شما می‌توانید اندازه‌ی پنل را تغییر دهید یا lock کنید یا پنل را حرکت دهید.برای حرکت دادن موقعیت پنل شما ابتدا باید پنل را unlock کرده سپس با استفاده از موس می‌توانید پنل را جابجا کنید.تب Appearance شامل تنظیمات Background پنل و شفافیت پنل می‌باشد.

xfce-2

در تب Items،شما می‌توانید آنچه که در پنل لیست شده،را تغییر دهید مثل (windows list, system tray, start menu و …).

xfce-3

۲- پیکربندی دسکتاپ.

برای پیکربندی دسکتاپ به راحتی روی دسکتاپ کلیک راست و Desktop Settings را انتخاب کنید.

xfce-4

شما در تب “Background” می‌توانید background و تنظیمات Brightness/Saturation مربوط به background را تغییر دهید .با انتخاب image list و فعال کردن “change the background” time range in minutes می‌توانید چندین background داشته باشید.

تب Menus.

xfce-5

شما می‌توانید تنظیم کنید که چه نوع کلیکی در دسکتاپ داشته باشید.

تب Icons.

xfce-6

شما می‌توانید تنظیم کنید که چه Icon‌هایی در دسکتاپ در دسترس باشند.نوع File/Launcher icons به صورت پیشفرض است و اگر می‌خواهید مثل ویندوز از کلیک راست استفاده کنید،پیشنهاد شده است.گزینه‌های دیگر minimize و none که کلیک راست را شبیه به fluxbox یا openbox بدون هیچ گزینه‌ای ،فقط اپلیکیشن‌ها می‌کند.

۳-فعال کردن Compositing (اگر compiz ندارید).

اگر می‌خواهید که مدیر پنجره یا همان window manager را شفاف کنید همچنین بقیه چیزها مثل screenlets،شفافیت داشته باشد ،شما می‌توانید Compositing را در Windows Manager Tweaks فعال کنید.Settings را باز کنید و Window Manager Tweaks را انتخاب کنید و به لبه‌ی Compositor بروید و آن را فعال کنید.

xfce-7

۴- پیکربندی وضوح صفحه‌ی نمایش و تنظیمات در xfce

Settings را باز کنید Display را انتخاب کنید.الان شما براحتی می‌توانید resolution را تنظیم کنید.

xfce-8

و برای تنظیمات صفحه نمایش ،Settings را باز کنید Display Settings را انتخاب کنید.

xfce-9

این برای راه اندازی صفحه نمایش خارجی (پروژکتور یا مانیتور) می‌باشد و معمولاً با اتصال آن‌ها،این تنظیم در دسترس قرار می‌گیرد.

۵-پیکربندی موقعیت Notification.

به صورت پیشفرض Notification در بالا سمت راست تنظیم شده است.برای تغییر نماش Notification شما Settings را باز کنید و Notification را انتخاب کنید.

xfce-10

۶-پیکربندی فضای کاری (Workspace).

شما می‌توانید مستقیماً روی workspace کلیک راست کنید و بعد workspace settings را انتخاب کنید.یا وارد settings شوید و Workspaces را انتخاب کنید و تعداد workspaces که نیاز دارید را تنظیم کنید.

xfce-11

اگر ۴ فضای کاری داشته باشید شبیه به این تصویر می‌شود.

xfce-12

برای تغییر ظاهر فضای کاری،روی workspaces کیلک راست کنید و properties را انتخاب کنید.

xfce-13

Rows را به ۲ تغییر دهید ،پس از آن ظاهر به این شکل تغییر می‌کند.

xfce-14

تمام.این یک پیکربندی ساده برای Xfce بود.

منبع

cheers!برچسب ها : , , , , , , , , ,