منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

چرا مدیر یک سیستم لینوکسی باید تنبل باشد؟

وقتی یک مدیر سیستم لینوکسی رو همیشه در حال کار کردن با سیستم یا در حال تلاش برای حل مشکلات می بینید با خودتون می گید که این شخص یک مدیر نمونه هست و کارش رو خیلی خوب انجام می ده.خود من هم همیشه این تفکر رو داشتم ولی این مطلب تفکرم رو عوض کرد.تو این مطلب می خوام توضیح بدم که لزوما یک مدیر نمونه و کار درست نباید به گونه‌ای که در ابتدا گفتم باشه!


\"\"

اولین نکته‌ای که باید در نظر گرفت اینه که مدیر سیستم با توسعه‌دهنده(Developer) فرق داره.هم از لحاظ کاری و هم از لحاظ طرز تفکر.به نظرم اکثر مدیر‌های سیستم این تفکر رو دارن که اون‌ها به نوعی در خدمت سیستم هستن ولی اصول درستش اینه که سیستم در خدمت اونا باشه و به نوعی اونا رئیس باشن!

تنبل بودن خیلی هم بد نیست. یک نمونه تنبل بودن نوشتن اسکریپت برای کار‌هایی که زیاد انجامشون می دیم هست!ممکنه شما هر روز یه کار ثابتی رو انجام بدید.اگه تنبلی رو پیشه کنید و برای اینکارتون اسکریپت بنویسید مدیر باهوش‌تر و بهتری محسوب می شید! می بینید که با اینگونه تنبلی کردن بازده کارتون بالاتر می ره!

اگه تنبل باشید برای اینکه مجبور نباشید برخی کانفیگ‌ها رو دوباره تنظیم کنید یا خیلی چیز‌های شبیه به این مورد رو انجام بدید کاری که می کنید اینه که از این ها backup می گیرید. دلیل backup گرفتنتون تنبلی بوده نه کاردان بودن ولی مانند یک مدیر کاردان عمل کردید!

یک مدیر تنبل دوست نداره که نصف شب بهش زنگ بزنن و باهاش درباره مشکلات سخت‌افزاری پیش اومده صحبت کنن! برای همین یک مدیر تنبل همیشه از دو تا هارد استفاده می کنه. از دو تا کارت شبکه استفاده می کنه و خلاصه از همه چیز دو تا در دستش داره که هنگام پیش اومدن مشکل برای یکی از اون یکی استفاده کنه!پس اگه یک مدیر تنبل باشید در این وضعیت به سیستم کمک کردید!

یک مدیر تنبل از وقت آزادش استفاده می کنه تا روی چیز هایی کار کنه که جلوی پیش اومدن مشکل رو بگیرن. چون یک مدیر تنبل دوست نداره که تا هر مشکلی پیش اومد صداش کنند و بیاد مشکل رو حل کنه و برای همین از همون اول جلوشون رو می گیره.

اگه تنبل باشید یکی از کارهایی که می کنید استفاده از keyboard shortcut هاست تا کارتون زودتر تموم شه.شما با تنبلی پیشه کردن به کارهاتون سرعت بخشیدید!

تنبل بودن ایجاب می کنه که علاقه‌ای به وقت زیاد گذاشتن روی یک مشکل رو نداشته باشید.برای همین مجبور می شید که به جای استفاده از محیط های عموما وقت‌تلف‌کن گرافیکی یا GUI از خط فرمان قدرتمند لینوکس یا CLI استفاده کنید.به وسیله این تنبلی بازده کارتون بالاتر می ره!

با تنبل بودن پس از حل یک مشکل،از اون مشکل درس می گیرید!چون کسی که تنبل باشه حوصله نداره یک مشکل رو چند بار حل کنه و چه بخواد چه نخواد باید از اون مشکل درس بگیره تا دوباره باهاش مواجه نشه!

اگر یک مدیر تنبل باشید اصلا دوست ندارید که وقتی توی ساحل دریا در حال لذت بردن هستید بهتون زنگ بزنن و از مشکلات پیش اومده در سیستم بگن. برای همین یک مدیر تنبل برای جلوگیری از این مشکل،تنظیمات یا راهنمایی ها یا عملکرد های مختلف مربوط به سیستم رو به صورت نوشته در میاره و در یک جای عمومی ذخیره می کنه تا دیگه در اینجور مواقع نیازی به اون نباشه و بقیه با استفاده از اونها مشکلاتشون رو حل کنند.

امیدوارم قانع شده باشید که اگه یک مدیر تنبل باشید با پیشه کردن تنبلی،خود‌به‌خود مجبور به کار هایی می شید که علاوه بر لذت های مربوط به تنبلی \':)\' بازده سیستم رو بالاتر می بره.برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,