منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

چگونه اسکرول بار پوششی را از Pear Linux 6 و اوبونتو ۱۲٫۱۰ حذف کنیم

Pear Linux توزیعی دسکتاب مبتنی بر نسخه ی دسکتاپِ اوبونتوست. آخرین نسخه ی هر دویِ این توزیع ها – Pear Linux 6 و اوبونتو ۱۲٫۱۰ – مدتی پیش منتشر شد. در حالی که هر دو با ویژگی ها و قابلیت های جدید و هیجان انگیزی همراه هستند، یکی از آزاردهنده ترین قابلیت های موجود بر روی توزیع های دسکتاپ را هم با خود به همراه دارند و این قابلیت چیزی نیست جز اسکرول بار پوشیِ پنجره ها (Overlay Scrollbar یا Ayatana Scrollbar). این قابلیت یکی از آن اختراعاتی است که تقریباً هیچ کس دوست ندارد از آن استفاده کند ولی مارک شاتلورث همچنان به استفاده از آن اصرار دارد.
اگر نمی دانید اسکرول بار پوششی چیست، به تصویر زیر که از نصب تستیِ Pear Linux 6 گرفته شده است نگاهی بیندازید.
\"Overlay

این هم تصویری دیگر. در اوبونتو ۱۲٫۱۰ هم اسکرول بار پوششی به همین شکل است.
\"Overlay21

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که می خواهید این اختراع آزاردهنده را حذف کنید و از همان اسکرول بار سنتی استفاده کنید، پس مراحل زیر را دنبال کنید. در Pear Linux 6 از Appstore استفاده کنید و با جست و جلویِ واژه ی overlay، بسته های liboverlay-scrollbar-0.2-0 و liboverlay-scrollbar3-0.2-0 را حذف کنید.
\"Overlay3

در اوبونتو ۱۲٫۱۰ نتوانستم بسته ها را در مرکز نرم افزاری (Software Center) پیدا کنم، پس از طریق خط فرمان آن ها را حذف می کنیم:

sudo apt-get remove overlay-scrollbar

این دستور بسته های overlay-scrollbar، overlay-scrollbar-gtk2 و overlay-scrollbar-gtk3 را حذف می کند. ضمناً دقت داشته باشد که ممکن است لازم باشد یکبار Logout کنید و دوباره واردِ سیستم شوید تا اعمال تغییرات و حذف اسکرول بار پوششی از مدیریت فایل ناتیلوس را ببینید.

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: LinuxBSDosبرچسب ها : , , , , , , , , , ,