منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

چگونه اوراکل را یاد بگیرم

دوره های بسیاری همچون دوره های رایج SQL, PL/SQL, Oracle Workshop I و Oracle Workshop II برای یادگیری و مدیر شدن پایگاه داده اوراکل وجود دارد. هر مدیر یا برنامه نویسی که از اوراکل استفاده می کند باید با SQL و PL/SQL آشنا باشد. اگر دانشجوی رشته های نرم افزار یا فناوری اطلاعات بوده باشید درسی به نام “پایگاه داده” را گذرانده اید که در آن با مفاهیم، اصول و زبان SQL آشنا شده اید. اما اگر این درس را نخوانده اید لازمه شروع یادگیری هر پایگاه داده ای فراگیری SQL است.وب سایت های بسیاری SQL را که یک زبان استاندارد و مشترک میان تمامی پایگاه داده است را آموزش داده اند که می توان وب سایت های زیر را نام برد.

باید با sql آشنا باشید و آنرا بسیار تمرین کنید. یادگیری SQL بسیار بسیار ساده است اما قرار گیری در یک سناریو و حل تمرین های مختلف بسیار بسیار مهم تر است. به عنوان کتاب های راهنما درباره SQL می توان موارد زیر را نام برد. دو لینک بالا نیز برای یادگیری اولیه SQL کافی است و می توانید از یکی از کتاب های زیر نیز استفاده کیند ولی خیلی درگیر خواندن کتاب نشوید.

 • Sams Teach Yourself SQL in 24 Hours
 • SQL All-in-One For Dummies
 • Oracle SQL by Example

می توانم کتاب “Oracle SQL Recipes A Problem-Solution Approach” را برای آشنایی با انواع راهکار ها معرفی کنم. در این کتاب انواع مسئله ها در SQL مطرح شده و پاسخ (راهکار) آنها نیز با تشریح کامل آورده شده است.

پس از یادگیری SQL نوبت به یادگیری PL/SQL می رسد که می خواهم در همین سایت و به تدریج آنرا آموزش دهم. PL/SQL نیز مانند SQL بسیار آسان است و می توان سریع یاد گرفت. اما حل تمرین و قرار گیری در سناریو های محتلف رمز موفقیت است. برای یادگیری PL/SQL می توانم سایت های زیر را معرفی کنم.

پس از آن می توانم کتاب “Oracle PL/SQL Recipes A Problem-Solution Approach” را برای آشنایی با انواع راهکار ها معرفی کنم. در این کتاب انواع مسئله ها در PL/SQL مطرح شده و پاسخ (راهکار) آنها نیز با تشریح کامل آورده شده است.

انتشارات ناقوس نیز کتابی را به فارسی برای آموزش SQL و PL/SQL انتشار داده است.

پس از یادگیری دو مطلب بالا (بسته به خودتان که چقدر زمان بگذارید و چند منبع، لینک یا کتاب را بخوانید. من هیچ پیشنهادی برای مدت زمان صرف شده ندارم) نوبت به سرفص های دوره رایج Oracle Workshop I می شوید. مطالب این دوره نخستین گام ورود برای مدیریت پایگاه داده اوراکل است که شامل مواردی همچون

 • نصب اوراکل
 • آشنایی با ساختار اوراکل مانند datafiles, tablespace, logical structure و غیره
 • آشنایی با مدیریت کاربران که شامل ایجاد، تغییر، حذف و مدیریت پروفایل ها و غیره
 • آشنایی با ساختار حافظه اوراکل که شامل SGA, PGA و غیره
 • آشنایی با مفاهیم جدول ها، نما ها، sequence ها، synonym ها و غیره

اول کتاب فارسی انشتارات ناقوس را به طور کامل مطالعه کنید و سپس کتاب های بعدی را حتما و به طور موردی مطالعه کنید. در برخی کتاب ها فصلی گفته شده که در بقیه کتاب ها نیست، آنرا مطالعه کنید. در صورت تمایل هم می توانید به مرور زمان فصول مشترک را خیلی سریع و گذرا بخوانید. البته اجباری به این کار نیست و در صورت تمایل و بهد مرور زمان بخوانید. دمین کتاب، مرجع مدرک OCA بر اساس 11g است.

مستندات سایت اوراکل مربوط به DBA نیز می توانند مفید باشند. همچنین برخی از مستندات سایت اوراکل به مفاهیم یا Concept ها پرداخته است و مطالعه این مستندات که مربوط به DBA می شوند نیز مفید است. اما خیلی سر خودتان را با کتاب شلوغ نکنید پس از مطالعه دو یا حتی سه کتاب بالا درون اینترنت جستجو کنید و وب سایت ها و وبلاگ های اوراکلی را نیز پیدا و مطالعه کنید.

پس از تمامی گام های بالا می توانید سطح دوم یا Oracle Workshop II را که به موارد

 • Recovery Manager – RMAN
 • Oracle Bakup and Recovery
 • Oracle Flashback Technolegy

می پردازد را مطالعه کنید. برای شروع بهتر است کمی بر روی مستندات حود اوراکل تمرکز کنید.

 • Oracle® Database Backup and Recovery User’s Guide

اگر نخواستید مستندات اوراکل را بخوانید سه کتاب زیر را معرفی می کنم

کتاب ناقوس برای شروع خوب است اما کافی نیست و به نظر من لازم است یکی از دو کتاب دیگر را نیز مطالعه کنید.

تمامی موارد بالا لازمه یک مدیر است. اما توجه کنید که تجربه فقط در محیط کار و سناریو بدست می آید، پس سعی کنید طوری مطالعه کنید که وارد بازار کار شوید. به  محض ورود به بازار کار خواهید دید که چقدر سریع می توان مفاهیم اوراکل و مدیریت آنرا فرا گرفت. به عنوان مطالب پیشرفته تری که پس از گام های بالا می توانید مطالعه کنید

 • Seurity
 • Performance  and Tuning
 • Oracle Real Application Cluster – Oracle RAC
 • و غیره

توجه کیند که برای موارد بالا برخی از موسسات دوره می گذارند اما وقتی وارد بازار کار شوید با آنها به مرور آشنایی پیدا خواهید کرد.

امیدوارم که این مطلب کمکی به شما کرده باشد. همچنین کتاب های فارسی گفته شده نیز تنها مواردی بودند که به یاد داشتم و تنها به عنوان پیشنهاد بود وبا  نویسنده یا موسسه هیچ ارتباطی ندارم. شاید کتاب هایی از دیگر نویسنده ها و موسسات نیز در دسترس باشد که از کتاب های فوق برای شما مفید تر باشد.برچسب ها : , ,