منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)

code org open mind.ir  چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)

توی اینترنت داشتم می گشتم که یک ویدیو با عنوان “?how can i become a good programmer” را دیدم که در پایین می توانید ببینیدش. اول فکر کردم در مورد تکنیک هایی که برنامه نویس حرفه ای باید داشته باشه به همین دلیل ویدیو را دانلود کردم ولی وقتی دیدمش به شدت تعجب کردم. در ادامه در مورد بیشتر صحبت می کنیم.

سازنده ی این کلیپ  موسسه ی code.org  که توسط دو ایرانی (البته بیشتر خارجی اند) تاسیس شده و توسط افراد مهمی چون بیل گیتس و زاگبرگ و … که  همگی از بزرگان دنیای علم و تکنولوژی هستند پشتیبانی می شه.

معرفی سایت Code.org

“هر کس می تونه یادبگیره و کد بزنه” شعار این موسسه است. این موسسه بیشتر تلاشش رو روی دانش آموزان ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان و همین طور معلم های آن ها گذاشته تا از بچگی به بچه ها برنامه نویسی یاد داده بشه  و آن ها را با تفکر منطقی و الگوریتم آشنا کنه.

این سایت برای دانش آموزان از ابتدایی تا دبیرستان و همین طور دانشجویان دوره های خیلی خوبی داره و کلی دسته بندی جالب ایجاد کرده که در زیر دو  مورد از آن ها رو معرفی می کنم :

 

دوره برای مبتدی ها و تازه کارها (Tutorials for beginners):

 

Untitled picture چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)

 

(برای دیدن عکس در اندازه ی واقعی روی آن کلیک کنید)

همین طور که در اسکرین شات بالا می بینید سایت Code.org اومده یک سری محیط گرافیکی زیبا ساخته که قراره توی اون محیط یک اتفاق خاصی بیوفته مثلا توی مثال بالا یکی از پرنده های انگری بردز قرار داره و یک خوک(البته خوک تو تصویر نیست چون من بازی انجام دادم و از بین بردمش icon smile چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org) ) که باید پرنده ی بپره روی سر خوک و از بین ببرتش . خوب آن اتفاق قراره چطور بیوفته ؟

اگر سمت راست محیط بازی را نگاه کنید یک سری چیز شبیه پازل است که با چیدن پازل ها کنار هم برنامه را می سازید و پرنده طبق آن رفتار می کند و با زدن دکمه ی Run بازی طبق دستورات شما انجام می شود.

ولی هدف از این قسمت چیست؟ این قسمت تفکر پشت برنامه نویسی را یاد می دهد و مفاهیمی مانند حلقه ، دستور های کنترلی ، دستور پرش و … را یاد می دهد.این زیبا ترین روشی  است که برای یاد دادن مفاهیم پایه ی برنامه نویسی دیده ام! حتی افراد بزرگ سالی که در مفاهیم برنامه نویسی و ساخت برنامه مشکل دارند می توانند از آن استفاده کنند.

دوره ی آموزش Java script  :

در Tutorials that teach JavaScript یک سری سایت آموزشی خیلی خوب برای یاد گیری جاوا اسکریپ پیشنهاد داده و گفته هر کدام از آن سایت ها برای کدام یک از دانش آموزان مناسبه. به عنوان مثال برای دبیرستانی ها codecademy و برای دانش آموزان راهنمایی و ابتدایی  codeavengers  را معرفی کرده.

همین طور دوره های خیلی جالبی دیگه ای هم داره که برای هر کدام یک سری سایت و اپلیکیشن با رده بندی سنی معرفی کرده. مثلا یک سری سایت برای دانش آموزان معرفی کرده که می توانند به کمک آن ها به راحتی برای اندروید و آی او اس  بازی بسازند!

یک دوره ی دیگر هم داره به اسم University courses online که یک سری سایت با کلی دوره های آموزشی جالت برای دانش جویانی  که می خواهند برنامه نویس شوند معرفی کرده.

با رفتن به سایتش می توانید تمام دسته بندی ها و پیشنهاد ها رو ببینید.

سایت code.org برای تمام دانش آموزان از ابتدایی تا دبیرستان یک انتخاب خیلی خوبه تا وارد دنیای برنامه نویسی شوند. برای استفاده از این سایت به زبان خیلی قوی احتیاج ندارید یک دانش آموز راهنمایی با کمی تلاش می تواند از آن استفاده کند و بچه های ابتدایی هم با کمک یک بزرگ تر مثل بردار یا خواهرشون یا پدر و مادرشون می توانند خیلی راحت از این سایت لذت ببرند.

بریم به سراغ فیلمه که در بالا حرفش رو زدیم:

اول فیلم از چند کودک می پرسند در آینده چه کاره می شوید و هر کدام جوابی می دهند یکی می گوید پلیس یکی می گوید معلم و … . بعد از آن ها پرسیده می شود که برنامه نویس (Programmer) نمی شوند . همه ی آن ها گیج می شوند و می پرسند برنامه نویس چیست؟ یکی دوتا شون هم می افتند توی For ever Loop بیرون نمی آیند icon smile چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org) .

بعد یک شخصیت کارتونی می آید و می گه برنامه نویسی رو برامون معرفی می کنه. بعد یک سری مصاحبه رو با آدم های خیلی معروف در زمینه ی برنامه نویسی و تکنولوژی (افرادی مثل سازنده ی مایکروسافت ، فیس بوک ، دراپ باکس و والو ، یک بازیکن NBA و …) نشون می ده که هر کدام از برنامه نویس و برنامه نویسی یک تعریف ارایه می دهند.

بعد دوباره اون شخصیت کارتونی میاد می گه یک میلیون شغل در زمینه تکنولوژی و برنامه نویسی تو آینده خالی می مونه.

بعد همون افراد میان می گن برنامه نویسی چطور شروع کرده اند و اولین برنامشون چی بوده.

یکی شون می گه اولین برنامم برنامه سلام دنیا بوده ، اون یکی می گه برنامه ای نوشته که دایره های رنگی چاپ می کرده و …

بعد میان یک سری از لذت های برنامه نویسی می گویند یکی شون می گه برنامه نویسی مثل باز کردن روزنه ای روشنایی توی تاریکی که با تمام کردن برنامه کلی روزنه نور باز می شه و همه جا روشن می شه و هیچ گوشه ی تاریکی نمی مونه.

بعد یک سری از شرکت های تکنولوژی رو نشون می ده و محیط هایی که در آن کار و زندگی می کنند . و امکاناتی فوق العاده ای رو نشون می ده که فقط توی این جور شرکتاس مثلا نشون می ده طرف خسته شده رفته نشسته توی یک اتاق عایق صوتی و داره با دوستاش درام می زنه و همین طور کافه و رستوران های رایگان توی شرکت نشون می ده و …

یکی شون می گه وقتی توی این جور شرکتا هستی خیلی خوبه چون با آدم های باهوشی سر و کار داری.

با  Will.i.am هم مصاحبه می کنه و می گه برنامه نویس یک راک استاره!

بعدش یک سری بچه نشون می ده که ۵ – ۶ ساله به نظر میان و در حال یاد گیری برنامه نویسی با ابزار هایی سایت code.org هستند.

یکی شون می گه برنامه نویس هایی که امروزه تربیت می شوند جادوی آینده اند.

یکیشون می گه برنامه نویسی یک فرا قدرته.

آخر فیلم می گه این فیلم پخش کنید و شیر کنید و می گه برای یادگیری قدرت فراطبیعی برنامه نویسی به سایت code.org بروید.

فیلم را حتما ببینید و به اشتراک بگذارید چون ممکن است یک دانش آموز آن را ببیند و وارد دنیای زیبای برنامه نویسی و کامپیوتر ساینس بشود یا یک پدر یا مادر ببینه و تصمیم بگیره با فرزندش وقت معینی را باهم روی سایت ،برنامه نویسی یاد بگیرند یا شاید هم معلم نمونه ای، این را دید و به دانش آموزانش معرفی کرد و ….

digg چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  reddit چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  stumbleupon چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  yahoo buzz چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  dzone چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  facebook چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  delicious چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  dotnetkicks چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  dotnetshoutout چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  linkedin چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  technorati چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  twitter چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  google buzz چگونه برنامه نویس خوبی شوم؟ (معرفی سایت code.org)  برچسب ها : , , , , ,