منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

کتاب نویسی دیجیتال: نسخه کتاب به فرمت epub

اینم یه تجربه پراکنده دیگه!

همانطور که میدونید من اخیرا کتاب پیش‌نمونه‌سازی رو ترجمه کردم. کلی چیزهای مفید در راه این ترجمه یاد گرفتم. حالا به پیشنهاد جادی سراغ این رفتم که نسخه epub این کتاب رو هم ایجاد کنم تا آدم‌های بیشتری بتونن راحت‌تر بخوننش و ازش استفاده کنن. همچنین باید بگم که جادی زحمت کشیده توی لینک‌های شاد دوشنبه آخر ماه این کتاب رو معرفی کرده.

کلا هم بخاطر وجود ابزار بسیار خوبی به اسم pandoc و نوشته شدن متن به فرمت markdown این عملیات تقریبا راحته!

مراحل این کار بصورت خلاصه اینهاست:

  1. اول از همه نوشتن متادیتاهای کتاب توی یک فایل خاص به اسم title.txt به فرمت yaml. این متا دیتا شامل اسم کتاب نام نویسنده و این دست اطلاعات است.
  2. تهیه کردن یک css برای تعیین فونت متن. لازم میدونم که اضافه کنم که epub یه فرمت خاص از xhtml و css یه سری متادیتای دیگه‌است که بصورت فشرده شده ارائه می شه. css بوسیله این سوئیج epub-stylesheet به pandoc معرفی می‌شه.
  3. اضافه کردن فونت‌ها درون فایل epub تا در صورتی که فایل روی خواننده مقصد وجود نداشته باشه از این فونت‌ها استفاده بشه. فرمت فونت‌هایی که بصورت رسمی پشتیبانی میشه oft و woff هست. اما استفاده از ttf و تقریبا سایر فرمت‌های فونت‌های وب هم پشتیبانی می‌شه. pandoc این کار رو با سوئیچ epub-embed-font انجام میده.
  4. اضافه کردن نحوه ورق خوردن کتاب که از راست به چپ باشه. این کار با کلید page-progression-direction توی متادیتای کتاب در فایل title.txt انجام می‌شه.
  5. برای اینکه متن‌ها هم چپ به راست باشن بایستی به تگ ‍‍‍‍‍‍<html> هریک از بخشها یک ویژگی dir="rtl" اضافه بشه. اینکار بصورت مستقیم قابل انجام نبود و به همین خاطر با رجوع به میلینگ لیست pandoc و پرسیدن در این مورد با استفاده از چیزی به اسم template این مشکل هم حل شد.

نمونه انجام این کار توی شاخه epub تو github کتاب قابل روئیته.

همین!

نوشته کتاب نویسی دیجیتال: نسخه کتاب به فرمت epub اولین بار در تجربه های پراکنده پدیدار شد.برچسب ها :