منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

کلا چرا عاشق گنو/لینوکس هستم؟

توی این مطلب میخوام دلایلی بگم که من شخصا بخاطر اونا یه لینوکسی هستم.

اولین دلیل، آزادی!

 این مهمترین دلیلی هست که لینوکس الان اینقدر قدرتمند شده. شرایط آزادی نرم افزار هم دقیقا از خود سایت گنو اینجا نقل قول شده:

  • آزادی برای اجرای برنامه برای هر منظوری (آزادی ۰)
  • آزادی برای مطالعه و بررسی چگونگی عملکرد برنامه و تغییر آن برای نیاز خود (آزادی ۱). دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد.
  • آزادی برای توزیع مجدد کپی‌هایی از آن، بنابراین شما می‌توانید به همسایگان خود کمک کنید (آزادی ۲).
  • آزادی برای بهبود برنامه و انتشار این تغییرات برای عموم، بنابراین تمام جامعه از آن بهره می‌برند (آزادی ۳). دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد.

از این لینک میتونین متن کامل رو به زبان فارسی بخونین.

بقیه در ادامه مطلب

یار همیشگی، ترمینال!

من حتی وقتی توی ویندوز بودم به کامند لاین علاقه خاصی داشتم. ولی از وقتی به لینوکس اومدم، واقعا به قدرت کدنویسی پی بردم. البته ممکنه شما دوست نداشته باشین زیاد به ترمینال سر بزنین، ولی من نمیتونم ولش کنم! دلیلش هم قدرت و سرعت ترمینال هست که توی هیچ محیط گرافیکی دیگه‌ای نمیشه ازش استفاده کرد، چه دسکتاپ‌های لینوکس، چه ویندوز و چه مک.

انعطاف‌پذیری

تا به حال شما تونستین توی ویندوز، دسکتاپتون رو واقعا به میل خودتون تغییر بدین؟ من که زیاد موفق نبودم. ولی توی لینوکس، ما آزادیم که حتی از دسکتاپ استفاده نکنیم. البته این زیاد مربوط به انعطاف‌پذیری نیست و بهتر بود بالاها مینوشتم!
لینوکس، هسته‌ای هست که خیلی جاها استفاده میشه. هسته‌ی همین اندرویید لینوکس هست. نه فقط اون، بلکه خیلی چیزهای دیگه که شما حتی فکرشو هم نمیکنین!
شما میتونین از لینوکس برای هر موضوعی (البته غیر از برخی چیزها مثل بازی) استفاده کنین. یعنی واقعا انعطاف‌پذیر هست. من نمیدونم اینجا چطور بنویسم، ولی اگه خودتون کمی فکر کنین به همین نتیجه میرسین.

جامعه بزرگ

من تا به حال هیچ جامعه‌ای صمیمی‌تر از جامعه لینوکسی‌ها ندیدم! نمیدونم کدوم درسته. کسایی که لینوکسی میشن، دوست‌دار جامعه میشن یا کسایی که دوست‌دار جامعه هستن لینوکسی میشن! ولی به هر حال، من هیچ مردمی ندیدم که به این سادگی به هم دیگه کمک کنن. شاید به این دلیل باشه که به رایگان‌ها عادت کردن و زیاد منتظر جواب کمک نیستن!
شما هیچوقت نمیتونین هیچ چت‌رومی به خوبی چت‌روم‌های لینوکسی پیدا کنین. کانال‌های IRC واقعا فوق‌العاده هستن! شما میتونین برین اونجا به کانال #linux و یه سوال بپرسین و حداکثر تا یک دقیقه به جوابتون برسین. اگه هم کسی تا به حال مشکل شما رو نداشته، شما با این کارتون توی فروم‌ها میتونین به یقیه این جامعه بزرگ کمک کنین تا یه مشکل دیگه برطرف بشه. من همچین چیزی از ویندوز یادم نمیاد. شما چی؟

من دزد نیستم

اگه سیستم‌عاملمون ویندوز باشه و توی ایران زندگی بکنیم، تقریبا هرچی که استفاده میکنیم دزدی هست! حتی خود ویندوز! توی خارج هم باشین باید کلی پول واسه کامپیوترتون خرج کنین! ولی تو لینوکس، هرجا هم که باشین، آزادین هرچی بخواین استفاده کنین، بدون دزدی! البته من به ایرانی‌ها نمیگم دزد، ولی این کار واقعا منصفانه نیست که مثلا یه شرکت مثل ادوبی بیاد فوتوشاپ رو به امید پولش بنویسه و ما هم دزدی کنیم ازش! ولی توی لینوکس، هیچکس هیچ چیز نمیخواد ازتون! فقط میخواد استفاده کنین! بدون هیچ چشم‌داشتی! اگه دقت کنین، بیشتر برنامه‌نویس‌های لینوکس به آزادی اعتقاد دارن و بیشتر واسه این برنامه مینویسن چون عشق برنامه‌نویسی دارن. در حالی که توی ویندوز (نه همه ولی) بیشتر از نصف برنامه‌نویس‌ها واسه پول برنامه‌نویسی میکنن. البته خیلی‌ها هستن که زیاد به فکر سیستم‌عاملشون نیستن، ولی اگه کمی فکر کنن متوجه میشن که لینوکس خیلی بهتر از اونیه که اونا فکر میکنن!برچسب ها : , , , , , , , ,