منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

کیفیت سرویس یا Quality of Service

تمامی ترافیک اینترنت شما یکسان نیست.احتمالا جریان ویدیو HD یا داشتن یک تماس بدون وقفه ی Skype برای شما از دانلود کردن یک فایل حجیم مهم تر باشد. ویژگی Quality of Service بر روی روتر شما به شما این امکان را می دهد که چیز هایی را که برای شما مهم تر هستند نسبت به چیز های کم اهمیت تر اولویت بندی کنید، بنابراین موارد با اهمیت تر برای شما سریعتر اتفاق می افتند.

اما واقعا کیفیت سرویس یا Quality of Service چیست؟

Quality of Service یک ابزار عالی و بسیار مورد استفاده است که به شما این امکان را می دهد تا به روتر خود بیاموزید چگونه پهنای باند در دسترس را بین اپلیکیشن ها تقسیم کند. با داشتن قوانین خوب QoS شما می توانید مطمئن شوید که خللی در جریان ویدیو شما به سبب دانلود یک فایل بزرگ به صورت همزمان وارد نخواهد شد یا کار لپتاپ شما در دقایق پایانی بازی آنلاین فرزندانتان دچار مشکل نخواهد شد.

شاید با این دیدگاه نگاه کردن به Quality of Service به شما در درک آن کمک کند:فرض کنید که ارتباط اینترنت شما یک بیمارستان است و پهنای باند در دسترس هم تعداد دکتر هایی هستند که بیماران را درمان می کنند. در اینجا بیماران اپلیکیشن ها و سرپرست هم روتر شما است.

در یک شبکه عادی سرپرست به وضعیت بیماران ورودی بی تفاوت است و به سادگی دکتر های در دسترس را به آن ها اختصاص می دهد. به تدریج با گسترش یافتن تعداد بیماران، توجه دکتر ها به وضعیت بیماران کمتر و کمتر می شود.فرض کنید دستتان در اثر اثابت میخ طی یک پروژه آسیب دیده است.در این وضعیت چه می کنید؟ سریعا یک دکتر دریافت می کنید. فرد دیگری از دوچرخه افتاده است و او نیز یک دکتر دریافت می کند. فرد دیگری دچار شکستگی دست شده است، اون نیز یک دکتر دریافت می کند.اگر این روند دریافت دکتر به صورت زیاد ادامه پیدا کند افراد مجبور می شوند تا دکتر ها را شریک شوند و سرعت روند درمان نادیده گرفته می شود. مشاهد می کنید که در چنین بیمارستانی، همه با مشکل مواجه می شوند و بیماران با اولیت بالاتر، در اولویت قرار نمی گیرند.

زمانی که  پهنای باند شما به هر چیزی که نیاز داشته باشد داده می شود و به کاری که اپلیکیش انجام می دهد اهمیت داده نمی شود چنین مشکلی در شبکه شما رخ خواهد داد. این به این معنا است که اگر شما با رئیستان در یک کنفرانس از طریق Skype باشید و هم زمان بچه های شما شروع به تماشای ویدیو های آنلاین کنند، کیفیت Skype شما دچار مشکل خواهد شد. روتر پهنای باند در دسترس را به بهترین نحو ممکن بین دو سرویس به اشتراک می گذارد بدون آن که اهمیت آن ها را در نظر بگیرد.

کیفیت سرویس برای برگرداند مقیاس به بیمارستان ما بسیار شبیه به یک سرپرست شایسته است که بیماران را به دکتر های مناسب راهنمایی می کند: افرادی که طی یک تصادف با کامیون صدمه دیده اند چندین دکتر را دریافت می کنند و کسانی که دچار صدمه های خفیف تری شده اند باید چند دقیقه ای صبر کنند تا دکتری ازاد شود.

یک شبکه با مدل کیفیت سرویس همانگونه که شما به آن گفته اید ترافیک ها را اولیت بندی می کند

مراجعه به منبعبرچسب ها :