منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

گذشته و آینده‌ی وب

در این مطلب قصد دارم مختصری در مورد گذشته‌ی وب و مقدار بیشتری درباره‌ی آینده‌ی نه چندان دور آن توضیحاتی ارائه دهم، باشد که مفید افتد. ضمنا، مسلما «زمان حال» مرز بین گذشته و آینده است و نیازی به شرح و تفصیل ندارد.

گذشته‌ی وب:

صفرمین قدم، تولد وب:
وب در سال ۱۹۸۹ ایجاد شد.

اولین قدم، تولد کوکی:
دورانی را تصور کنید (یا به یاد بیاورید) که در اینترنت کوکی وجود نداشت، یعنی قبل از سال ۱۹۹۴. تقریبا تمامی سایت ها فقط خواندنی بودند و شما نمی توانستید در هیچ سایتی وارد شوید (لاگین کنید) و هیچ تعاملات پیچیده ای با سایت ها وجود نداشت!

لازم به ذکر است که کوکی در سال ۱۹۹۴ توسط یکی از کارمندان شرکت Netscape اختراع(!) شد و مورد استفاده قرار گرفت. به جرات شاید اختراع کوکی یکی از تحولات بزرگ در عرصه‌ی وب بود و هست زیرا اکنون کمتر سایتی را می بینیم که از کوکی، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، استفاده نکند.

دومین قدم، تولد جاوا اسکریپت و DOM:
شاید بشود دومین حرکت موثر در وب را به اختراع و استفاده از جاوا اسکریپت نسبت داد. جاوا اسکریپت در حدود سال ۱۹۹۶ توسط شرکت Netscape به کار گرفته شد. جاوا اسکریپت باعث شد برنامه های وب زیبا تر شوند و تعاملات بهتر و سریع تری با کاربران داشته باشند. تا حدی که سایت های نوشته شده با کلاس XMLHttpRequest یا اصطلاحا Ajax برنامه های وب را در حد برنامه های عادی راحت و سریع کرده اند. تمامی این تحولات مدیون اختراع زبان کلاینت-ساید جاوا اسکریپت و متعاقبا شرکت Netscape می باشد.

آینده‌ی وب:


ادامه مطلب «گذشته و آینده‌ی وب»برچسب ها :